Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Pár noobie otázok :)

Hyp0cruiser
2010-09-13 20:40:50+02
Čaute. Som úplný začiatočník a tak dúfam, že ma za nasledujúce otázky úplne nesprdnete. Prvá otázka je: Snažil som sa už fotiť pár krát vonku (napr.macro) bez macro objektívu, niekedy sa mi stalo, že sa mi podarilo zaostriť výborne, inokedy nie príliš dobre. Od oboch objektov som však bol vzdialený rovnako ďaleko. Preto ma zaujíma, či na ostrenie má nejaký vplyv svetlo (len čo je skutočne dobre osvetlené, môže byť dokonale ostré), alebo zohrávajú svoju úlohu aj ďalšie funkcie? Druhá otázka: Mám Canon Eos 550D so základným objektívom Canon EF-S 3,5-5,6/18-55 IS. Moja otázka znie, čo tieto údaje pri objektíve vôbec znamenajú? viem, že 3,5-5,6 mi má čosi povedať o svetelnosti objektívu - len nechápem ako mám v tomto kontexte tieto čísla chápať. Ďalší je údaj o ostrení, len opätovne nechápem čo mám presne rozumieť pod údajom 18-55 mm? Dopredu ďakujem za odpovede a za to, že ma neodsúdite :D. Prípadne ma kľudne odporúčte na nejaký článok, kde by boli tieto otázky zodpovedané. Ďakujem
 
b.a.f.o.a.r.t.
2010-09-13 20:49:04+02
Foto škôlka
 
_Vlado_
2010-09-13 20:50:41+02
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/foto-skolka/
 
Urgy
2010-09-13 20:52:11+02
tak to asi nemyslíš vážne!!!! Máš 550D a nevieš čo znamenajú údaje na objektíve, ja asi skapem:))))čo znamená 18-55mm:-)))doprdele a ty máš zrkadlo?
 
Slavo Jancisin
2010-09-13 20:53:42+02
www.fotoroman.cz
 
Granko
2010-09-13 20:54:11+02
otázka na rádio Jerevan: lepší názov sa už tejto téme nedal vymyslieť? odpoveď dal, ale to by sa muselo skôr chcieť...ako bolo napísané vyššie - fotoskôlka...to sú základy...a mám pocit, že po kliku na ten link vyššie táto téma odíde do večných lovíšť :o)
 
Urgy
2010-09-13 20:54:25+02
učiť sa, učiť sa, učiť sa....a po pol roku vylez spoza kníh a skús niečo odfotiť
 
Hyp0cruiser
2010-09-13 20:59:55+02
Urgy: Pozri sa neviem či je takýto prístup nutný, keď to už musíš vedieť tak som si tento fotoaparát kúpil kvôli funkcii natáčania videí na vysokej úrovni, pretože som filmár a nie fotograf. Ale povedal som si, že keď už ho mám tak si skúsim niečo pofotiť a chytilo ma to...tak sa teraz snažím zistiť veci, ktoré neviem :) Ďakujem.
 
FilipMino
2010-09-13 21:08:38+02
príspevok od: Hyp0cruiser
Urgy: Pozri sa neviem či je takýto prístup nutný, keď to už musíš vedieť tak som si tento fotoaparát kúpil kvôli funkcii natáčania videí na vysokej úrovni, pretože som filmár a nie fotograf. Ale povedal som si, že keď už ho mám tak si skúsim niečo pofotiť a chytilo ma to...tak sa teraz snažím zistiť veci, ktoré neviem :) Ďakujem.
pokiaľ viem tak filmár si kúpi kameru....
 
conan7
2010-09-13 21:15:01+02
príspevok od: Hyp0cruiser
Urgy: Pozri sa neviem či je takýto prístup nutný, keď to už musíš vedieť tak som si tento fotoaparát kúpil kvôli funkcii natáčania videí na vysokej úrovni, pretože som filmár a nie fotograf. Ale povedal som si, že keď už ho mám tak si skúsim niečo pofotiť a chytilo ma to...tak sa teraz snažím zistiť veci, ktoré neviem :) Ďakujem.
ja neviem ale v prípade kamier nie sú ohniskové vzdialenosti a svetelnosť optiky? či u vás v hollywoode ako to funguje?
 
Urgy
2010-09-13 21:15:08+02
príspevok od: Hyp0cruiser
Urgy: Pozri sa neviem či je takýto prístup nutný, keď to už musíš vedieť tak som si tento fotoaparát kúpil kvôli funkcii natáčania videí na vysokej úrovni, pretože som filmár a nie fotograf. Ale povedal som si, že keď už ho mám tak si skúsim niečo pofotiť a chytilo ma to...tak sa teraz snažím zistiť veci, ktoré neviem :) Ďakujem.
Chlape, si filmár a nevieš čo je clona a ohnisková vzdialenosť? Tak to asi nie si veľmi dobrý filmár...Stačili by ti dve minútky+ google a vedel by si všetko na čo sa pýtaš... a ešte tu tú tému založíš 2x. No nič, naštuduj si fotoškôlku a potom fotoškolu. A plus aspoň fotoroman.cz presne ako ti to hore už napísali...A nabudúce sa skús trochu viacej posnažiť predtým ako znovu položíš takúto blbú otázku;-)
 
Palso
2010-09-13 21:36:31+02
Tak tak, prosím nevolaj sa filmárom. Je to úplne to isté ako fotografia, akurát sa to hýbe. Technika, čipy, objektívy, znaky, čísla... je to na 95% úplne zhodné. Čo si ty za ´filmára´ :)
 
Cako
ocenenie redakciou 2010-09-13 21:39:24+02
Granko raz spominal fotojasle. Myslim ze by neboli na skodu :)
 
Hyp0cruiser
2010-09-13 21:42:15+02
Vidím, že pod pojmom filmár vidíte len kameramanov :). Tak sa trošku chlapci zase vy oboznámte s filmárskym remeslom a že ich je x veľa. Mimochodom v doslovnom význame filmár je človek, ktorý vytvára filmy. Tento fotoaparát už so základným objektívom točí lepšie ako kamery za dvojnásobnú cenu a to aj so základným objektívom a na karty. Pre mňa to bola jasná voľba. :) Ďakujem Urgy aj tú stránku si pozriem.
 
conan7
2010-09-13 21:48:46+02
v osobe užívatela ´Palso´ si narazil na študenta (či absolventa?) filmovej tvorby, teda ja len chcem povedať ked nás neznalých oslepíš svojimi vedomosťami, tak jeho asi neoje*eš :))))a máš pravdu, neviem(e) ako to funguje v hollywoode.
 
Hyp0cruiser
2010-09-13 22:29:18+02
Ja som takisto absolvent a nikoho som oslepovať nechcel. Jediné čo som tým chcel povedať bolo to, že si netreba pod filmárom automaticky hneď predstavovať kameramana, pretože tých remesiel je tam o čosi naozaj viacej :).
 
slavik74
2010-09-13 22:51:29+02
1,otazka: ostre musi byt vsetk na co dobre zaostris a je vo vacsej vzdialenosti od objektivu ako je minimalna zaostrovacia (pre setak cca 30cm). Pri slabom svetle sa moze automaticke ostrenie horsie chytit (vzhladom na tvoje otazky predpokldam ze fotis na automatike).
2. otazka: Canon EF-S 3,5-5,6/18-55 IS
3,5-5,6 je svetlenost objektivu (cim mensie cislo tym lepsie) - 3,5 je clona/svetelnost pri 18mm a 5,6 pri 55 mm.
18-55 je rozsah ohniskovych vzdialenosti. Po prepocte cez croop snimaca 550D = 1,6x je to 29-66mm po prepocte na kinofilmove policko (ako keby snimac mal rozmer 24x36mm)
IS - opticka stabilizacia

Tolko aspon na rychlo, este ta ´potesim´ ze tento setak je asi najhorsi zo vsetkych (este horsi je bez IS) a ze na 550D je to ´zabijanie fotoaparatu´. A na filmovanie to bude stacit v pohode , tam sa nejedna o pixelovu ostrost pri 100% zväcseni. Ja som si teraz na ´filmovanie´ kupil panasonic G2, podla mna je vzhladom na to ze nema zrkadlo a ma teda nonstop zivy nahlad vhodnejsi, ale to uz je teraz pre teba jedno.
 
dodo_bb
2010-09-13 22:52:06+02
príspevok od: Urgy
tak to asi nemyslíš vážne!!!! Máš 550D a nevieš čo znamenajú údaje na objektíve, ja asi skapem:))))čo znamená 18-55mm:-)))doprdele a ty máš zrkadlo?
Urgy - kúpil si takmer najlacnejšiu a najslabšiu low end zrkadlovku s asi najlacnejším setovým objektívom. Myslíš, že keby si kúpil kompakt, tak tam už nie je ani clona a ani ohnisková vzdialenosť? Myslím, že kúpil dobre, len neurobil dobre, že sa pýta na také jednoduché otázky tu na fóre :-)))
 
Palso
2010-09-13 23:14:47+02
príspevok od: Hyp0cruiser
Ja som takisto absolvent a nikoho som oslepovať nechcel. Jediné čo som tým chcel povedať bolo to, že si netreba pod filmárom automaticky hneď predstavovať kameramana, pretože tých remesiel je tam o čosi naozaj viacej :).
A čo konkrétne si absolvoval, keď máš takéto obrovské nedostatky?
 
viking81
2010-09-13 23:23:36+02
ja len nesuhlasim s tou vetou o tom zlom setaku (IS) ? mal si ho ? fotil si s nim ? ked sa priclonil tak podval nadpriemerny vysledky co sa kresby tyka...ja len tolko...
 
Strana 1 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()