Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

hodnotenie fotografií

dedo Milan
dedo Milan 2011-10-21 11:22:47+02
každý, kto sa rozhodne z nejakého dôvodu hodnotiť ponúknutú fotografiu má nejaký rebríček hodnôt, ktorým by mala daná fotografia vyhovovať. aby sme sa vyhli tomu, že pre niekoho je foto neostré v rohoch, má blbý formát, nespĺňa zákony také, či onaké, skúsme si nastoliť zoznam a poradie "vlastností", ktorým by mal snímok vyhovovať. môžete namietať, že tri zásadné veci sú pri bodovaní predvolené, ale evidentne mnohým nestačia. minimálne sa však dozvieme, či na predných miestach zaujmú fotografie s myšlienkou, alebo perfektná technická stránka, nebodaj niečo iné.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-23 21:38:18+02
príspevok od: dedo Milan
ahoj chlapci, celý víkend som bol preč a dostal som sa k téme až teraz. celú som si prečítal, padlo veľa rozumných podnetov. dalo by sa z nich stvoriť "niečo", na čom by sme sa určite vo veľkej väčšine zúčastnených zhodli. ak si vieme spoločne stvoriť "náš" rebríček hodnôt, môžeme takto hodnotiť v budúcnosti. mne sa tiež nesmierne páči názor hodnotiť jednou známkou, v ktorej je vo vysokom percente zastúpený tu uvádzaný impakt fotografie a len doplnkovo TK. tým by sa zblížili pozície kvality techniky, ktorou sa fotografuje. fotografom s technikou "nižšej kvality" síce unikne možnosť menšej DOF, alebo vysokej ostrosti, ale naopak vďaka vyššiemu percentu začne mať vyššiu váhu už spomínaný impakt. a nakoniec prečo som svoju reakciu zavesil na Stanov príspevok. trochu ma mrzí, ak by sme strácali energiu niečo riešiť, veď portál chceme, aby slúžil nám všetkým, teda aby bol na náš obraz. ale záver je super, kto stráca silu bojovať napíše príspevok pod ďalšiu fotografiu, veď to asi všetci chceme, či?
Nebudeme predsa len radšej riešiť rýchlosť a tlačiť na vedenie, nech s tým preboha niečo robí...? Veď keď kliknem na čokoľvek, tak čakám minimálne pol minúty na otvorenie okna. Ak si otvorím Vivo či iný fotoportál, otvárajú sa okná okamžite (mám 70 MB optický internet, takže rýchlosťou pripojenia to nebude...)... Manželka sa v práci už ani nechodí kukať na moje fotky, lebo prečaká pol dňa a robota jej stojí...
Potom ani nie je chuť na iné aktivity, odvykol som od toľkého vyčkávania, ktoré kedysi išlo ruka v ruke s pripojením dial-up a rýchlosťou 10 kB. Tá zmena neprospela tomuto portálu, hodila ho do čias praveku internetu...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-23 21:43:20+02
P.S. A len teraz večer mi asi 10x vyhodilo namiesto otvorenia okna túto hlášku: Error - database connection failed
Mám v Opere otvorených viacero okien, prezerám si fotky na viacerých portáloch, ale robí mi toto len na ePhoto... nervy už mám pomaly v kýbli...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-23 22:06:35+02
P.S.2: To nebude len vzdialenosťou Popradu od Blavy, v piatok som komunikoval s bratislavským užívateľom (Grundika) a povedala mi, že kvôli tejto pomalosti už prestala chodiť na tento portál... A viem to nielen od nej...

Haló, vedenie portálu, dobre si to prečítajte - prestávajú kvôli tomu ľudia chodiť na portál... !!!
 
Martin P
2011-10-23 22:15:11+02
ano aj my tu v Bratislave mame zly prijem pripajam sa
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-24 00:42:30+02
Nielen kritizovať viem, aj pochváliť viem , ak je čo - dnes po polnoci pribudol k dátumom hodnotenia foto i presný čas - tento údaj chválim, mne osobne dosť chýbal...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-24 00:46:19+02
P.S. Sorry, sorry, už sa zasa tento údaj stratil... Prečo? Raz tam je, o chvíľu nie je... Ja som už z toho načisto jeleň...
 
Marosh
2011-10-24 00:53:11+02
Mne ale funguje všetko v poriadku, aj rýchlo, aj presne... používam Google Chrome
 
seifi
2011-10-24 06:58:53+02
príspevok od: Stratený Stano
P.S. A len teraz večer mi asi 10x vyhodilo namiesto otvorenia okna túto hlášku: Error - database connection failed
Mám v Opere otvorených viacero okien, prezerám si fotky na viacerých portáloch, ale robí mi toto len na ePhoto... nervy už mám pomaly v kýbli...
potvrdzujem, to samé
 
Heat22
2011-10-24 07:02:04+02
Redakcia, kde máte hosting? Môžete prezradiť?
 
seifi
2011-10-24 07:05:02+02
odozva ohromne pomalá, je to len na ephoto; na všetkých iných fotoserveroch pohoda, problémy na ephoto, po kliknutí čakám na otvorenie okna 10-15 sek; nemyslím si, že na rôzne serveri budem používať rôzne prehliadače, chyba je asi niekde inde; k prezeraniu fotografii je to už nepoužiteľné;
čakám na slovensku odozvu, ak sa ti nepáči, bež za hranice, u nás je to tak
 
seifi
2011-10-24 22:00:15+02
Navrhujem urobiť prezeranie fotiek na kritiku štýlom filmového pásu, kliknem, zväčším, posuniem o 10 fotiek, kliknem zväčším; tu je potrebné sa neustale vracať , všetko to trvá neúmerne dlho;
 
calven
2011-10-24 22:31:57+02
príspevok od: Heat22
Redakcia, kde máte hosting? Môžete prezradiť?
No trace končí na:
6 26 ms 31 ms 27 ms GTS-gw1.six.sk [192.108.148.100]
7 25 ms 27 ms 33 ms kvp-six.ba.dial.sk [94.124.150.2]
8 21 ms 33 ms 29 ms stronghold.netropolis.sk [217.67.26.180]

Takže typujem na GTS...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-30 19:50:22+01
So zaujímavým bodovacím systémom som bol dnes oboznámený členom jedného rakúskeho fotoportálu: Členovia sú rozdelení do 5-tich výkonnostných skupín, tí najlepší do skupiny 1, nováčikovia a slabší fotografi do 5-ky. Noví členovia sú nezadelení, musia najprv niečo ukázať. Zadeľovanie robí nejaká komisia raz za čas.
Nezadelení členovia nemôžu bodovať, ale môžu byť bodovaní. Členovia skupiny 5 môžu bodovať len členov skupiny 5 (členovia skupiny 4 môžu bodovať členov skupiny 4 a 5, členovia skupiny 3 môžu bodovať členov skupiny 3,4 a 5, členovia skupín 1 a 2 môžu bodovať všetko). Členovia skupín 4 a 5 môžu bodovať len známkami do hodnoty 3 z päťčlennej škály, to aby si začiatočníci nemohli rozdávať maximum hlava-nehlava.... Členovia skupiny 3 môžu už bodovať aj 4-kou a členovia skupín 1 a 2 môžu udeľovať všetky známky, t.j. aj 5-ku. Skupina 1 má k dispozícii ešte aj nejaké bonusy v podobe známky 6, ktorých počet je limitovaný podľa aktivity člena na portáli . Po dosiahnutí určitého priemeru a počtu bodov sa potom členovia nižších skupín automaticky posúvajú vyššie. Aby ho dosiahli, tri krát si premyslia, čo pridajú na kritiku... Súťaživosť, vlastná každému človeku, ich ženie vyššie a to sa bez zlepšenia tvorby nedá...

Zaujalo ma to a tak sa chcem s vami o tento poznatok podeliť...
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2011-10-30 20:41:03+01
príspevok od: Stratený Stano
So zaujímavým bodovacím systémom som bol dnes oboznámený členom jedného rakúskeho fotoportálu: Členovia sú rozdelení do 5-tich výkonnostných skupín, tí najlepší do skupiny 1, nováčikovia a slabší fotografi do 5-ky. Noví členovia sú nezadelení, musia najprv niečo ukázať. Zadeľovanie robí nejaká komisia raz za čas.
Nezadelení členovia nemôžu bodovať, ale môžu byť bodovaní. Členovia skupiny 5 môžu bodovať len členov skupiny 5 (členovia skupiny 4 môžu bodovať členov skupiny 4 a 5, členovia skupiny 3 môžu bodovať členov skupiny 3,4 a 5, členovia skupín 1 a 2 môžu bodovať všetko). Členovia skupín 4 a 5 môžu bodovať len známkami do hodnoty 3 z päťčlennej škály, to aby si začiatočníci nemohli rozdávať maximum hlava-nehlava.... Členovia skupiny 3 môžu už bodovať aj 4-kou a členovia skupín 1 a 2 môžu udeľovať všetky známky, t.j. aj 5-ku. Skupina 1 má k dispozícii ešte aj nejaké bonusy v podobe známky 6, ktorých počet je limitovaný podľa aktivity člena na portáli . Po dosiahnutí určitého priemeru a počtu bodov sa potom členovia nižších skupín automaticky posúvajú vyššie. Aby ho dosiahli, tri krát si premyslia, čo pridajú na kritiku... Súťaživosť, vlastná každému človeku, ich ženie vyššie a to sa bez zlepšenia tvorby nedá...

Zaujalo ma to a tak sa chcem s vami o tento poznatok podeliť...
Zaujímavý nápad Stano, viem, že niekde posudzujú Váhu hlasu podľa kategórie fotografov,toto by bol asi tu oriešok pre redakciu.., možno nerealizovateľný v takej podobe, ako tam, nevieme porovnať počet užívateľov..?Iné je to uobiť pre pár stovák, iné pre tisíce..myslím,urobiť také sito a neustále, napr.raz štvrťročne, či polročne prehodnocovať..
Tu u nás by som možno vytvoril ale kategórie aj podľa žánrov..,všimol som si neochotu priaznivcov jedného žábnru bodovať iný.., som na dvoch svetových portáloch, ale také pomerne časté priblbé poznámky typu "krajinku nemusím," či "portrétom nerozumiem" a preto nebodujem...som tam ešte nikdy v komentoch nečítal.Ja to vnímam ako neochotu a vtedy by si dotyčný mohol zakliknúť v profile svoj žáner a ak by teda chcel, zbytočne by sa mu medzi fotkami na kritiku nezobrazovali "neželané" kusy a iným zas neželané komenty...
To by som dal ako voliteľné nastavenie v profile...

Zaujímavé to majú tí Rakušáci a čo je im vlastné, aj pomerne pracné...
U nás treba podľa mňa jednoduchšie čosi, ale myšlienku by bolo zaujímavé rozdebatovať...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-31 06:30:06+01
príspevok od: Peter Svoboda
Zaujímavý nápad Stano, viem, že niekde posudzujú Váhu hlasu podľa kategórie fotografov,toto by bol asi tu oriešok pre redakciu.., možno nerealizovateľný v takej podobe, ako tam, nevieme porovnať počet užívateľov..?Iné je to uobiť pre pár stovák, iné pre tisíce..myslím,urobiť také sito a neustále, napr.raz štvrťročne, či polročne prehodnocovať..
Tu u nás by som možno vytvoril ale kategórie aj podľa žánrov..,všimol som si neochotu priaznivcov jedného žábnru bodovať iný.., som na dvoch svetových portáloch, ale také pomerne časté priblbé poznámky typu "krajinku nemusím," či "portrétom nerozumiem" a preto nebodujem...som tam ešte nikdy v komentoch nečítal.Ja to vnímam ako neochotu a vtedy by si dotyčný mohol zakliknúť v profile svoj žáner a ak by teda chcel, zbytočne by sa mu medzi fotkami na kritiku nezobrazovali "neželané" kusy a iným zas neželané komenty...
To by som dal ako voliteľné nastavenie v profile...

Zaujímavé to majú tí Rakušáci a čo je im vlastné, aj pomerne pracné...
U nás treba podľa mňa jednoduchšie čosi, ale myšlienku by bolo zaujímavé rozdebatovať...
Kedysi, keď som nastúpil ako mladý technológ do veľkej fabriky, bol tam neskutočný chaos v skladoch, vysoké nadnormatívne zásoby, nevedeli sme sa spoľahnúť, čo máme a čo nie... Dva roky som to tam prekopával, prepisoval a zjednocoval názvy podľa ČSN, popredal kopec zbytočností... Potom to už bolo v pohode, stačilo si usledovať nové príjmy... Podobne to vidím i tu...
Aha, ešte dodám, že šéf mi potom vyslovil pochvalu a on zhrabol nemalú odmenu...
 
seifi
2011-10-31 07:08:57+01
príspevok od: Stratený Stano
Kedysi, keď som nastúpil ako mladý technológ do veľkej fabriky, bol tam neskutočný chaos v skladoch, vysoké nadnormatívne zásoby, nevedeli sme sa spoľahnúť, čo máme a čo nie... Dva roky som to tam prekopával, prepisoval a zjednocoval názvy podľa ČSN, popredal kopec zbytočností... Potom to už bolo v pohode, stačilo si usledovať nové príjmy... Podobne to vidím i tu...
Aha, ešte dodám, že šéf mi potom vyslovil pochvalu a on zhrabol nemalú odmenu...
To máš ako na vojenčine, teraz po rokoch si vyššie a situácia sa opakuje;
Na tomto portáli je podľa mňa vysoký príliv a odliv nadšencov, preto si myslím, že aj keď je popisovaný systém zaujímavý, ktorý by mohol fungovať, je pre túto širokú základňu relatívne pracný za 1) a za 2) vieš si predstaviť, koľko by tu bolo naštvaných fotografov, že ich zaradenie do skupiny nezodpovedá ich predstave ? (SK) a tým pádom by sa základňa mohla scvrknúť, a ....
Takýto systém je ale dobrý, chráni samého fotografa pred počudovaním, v horšom prípade sklamaním nad samým sebou, ak sa po rokoch pozrie ako to bodoval, a koľko že tých sedmičiek ponalepoval za foto, za ktoré by dnes, pravda po rokoch, dal tak 3- 4.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-12-10 11:18:05+01
Dávam do pozornosti jednu nemilú záležitosť - Rebríček TOP24 nie je naplnený fotografiami...

Do prehľadu Top24 sa dostanú tie fotografie z galérie, ktoré obdržia aspoň jedno bodovanie. Dnes je v tomto prehľade 6 miest prázdnych (v tejto chvíli). Znamená to, že sa málo boduje (a teda i komentuje) - a podľa mňa by sa nad tým malo vedenie portálu zamyslieť... Prečo, to hádam nemusím vysvetľovať...
 
Jastojan
2011-12-10 11:38:55+01
príspevok od: Stratený Stano
Dávam do pozornosti jednu nemilú záležitosť - Rebríček TOP24 nie je naplnený fotografiami...

Do prehľadu Top24 sa dostanú tie fotografie z galérie, ktoré obdržia aspoň jedno bodovanie. Dnes je v tomto prehľade 6 miest prázdnych (v tejto chvíli). Znamená to, že sa málo boduje (a teda i komentuje) - a podľa mňa by sa nad tým malo vedenie portálu zamyslieť... Prečo, to hádam nemusím vysvetľovať...
6 miest prázdnych, veru bije to do očí... navyše na novo črtajúcu sa foto dňa zatiaľ postačuje 8 hodnotení? celkom málo, myslím si...
 
martin9113
2011-12-10 12:07:34+01
príspevok od: Stratený Stano
Dávam do pozornosti jednu nemilú záležitosť - Rebríček TOP24 nie je naplnený fotografiami...

Do prehľadu Top24 sa dostanú tie fotografie z galérie, ktoré obdržia aspoň jedno bodovanie. Dnes je v tomto prehľade 6 miest prázdnych (v tejto chvíli). Znamená to, že sa málo boduje (a teda i komentuje) - a podľa mňa by sa nad tým malo vedenie portálu zamyslieť... Prečo, to hádam nemusím vysvetľovať...
skôr by sa mali zamyslieť samotný užívatelia tochto portálu. pridal som sem nejaké foto na kritiku ale ludia si to pozrú a tým to aj končí. prečo? alebo ked tak zkritizujú niečo ocom nemajú ani poňatie ako to vzniklo. nechcem tvrdiť že všetky fotografie ktoré sú na kritike majú šancu vyhrať. ale aspoň nejaký koment si zaslúžia možno poradiť troska usmerniť. to isté si myslím aj o radách ohľadom výberov fototechniky.
 
Kuban
2011-12-10 13:04:19+01
[b]martin9113 /b] suhlasim. Vsimol som si tiez ze vela uzivatelov pozrie fotku, cim bola fotena a ak je to nejaky najnizsi model tak ani nehodnoti. Naopak ak je fotka fotena spickovim fotoaparatom, automaticky je vyborna za 7 7 7. (nevravim ze vsade, ale postrehol som to)

Strateny: Super to maju vyriesene, na ephoto by mohli spravit nejaku jednoduhsiu alternativu napr. mna napadlo, ze zaciatocnik moze hodnotit fotografie vtedy, ak ziska 100x v hodnoteni 7micku. teda za jednu 7 micku ziska 1 bod, naopak ak dostane znamku 4 a nizsiu, 1 bod sa mu odpocita. znamky 5 a 6 mu nepridaju ani neuberu ziadny bod.
akurat neviem ako by to bolo s neprajnikmy, a zase by si rozdavali 7 micky z kamaratstva, ale myslim si ze by si tiez isto rozmyslel co da na kritiku
 
Strana 5 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()