Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Šum v starburste

volodaaaa
volodaaaa 2021-11-30 18:55:56+01
Ahojte,

mám novy fotoaparát s objektívom, ktorý ste tu asi objektívne nazvali šmejdom (250D s tým 18-55 plasstovým seťákom) a teda chcem sa len uistiť. Fotil som pri vysokom clonovom čísle a celý starburst okolo svetiel vyzerá čudne a je zašumený (fotka je upravená v LR, pridaný kontrast, clarity a hrajkanie sa s krivkami). Neviete mi povedať kde je chyba? Či v type svetelného zdroju, či v technike fotenia, či v objektíve, či v posprodukcii? Neviete mi poradiť, akú koreciu spraviť, resp. ako tomu zabrániť v budúcnosti?
ISO 100, f/13, 6s, 26 mm, výrez

v podstate mi ani nevadí ten šum, ale tie "vlny".
 
jozef84
2021-12-02 18:22:24+01
príspevok od: landov
To je Siklava skala ?
Áno
 
gytheio
2021-12-02 18:37:40+01
príspevok od: Porubo
Straw man fallacy, tzv. slamenny panak (logicky blud):
To co si poslal je zasnezeny...
Takze ten bokeh na objektive su snehove vlocky a nie kvapky vody, no ty si este vecsi vedec ako som myslel.
 
gytheio
2021-12-02 18:46:30+01
príspevok od: gytheio
Podla mna to bude objektivom, je naozaj cely z plastu. Foto ktore sem vkladam som fotil v 2010 s fotoaparatom Canon 30D ale na tu dobu drahym objektivom Sigmou 24-70 f2,8. Vtedy stal 600 libier cize spickove skla. Prve foto f12 a druhe f22, tam uz je trocha vidiet tu neplechu okolo svetiel.

Ten tvoj objektiv potrebuje vela svetla, v noci s nim normalne foto nespravis, ak ho nemas este 2 tyzdne ja by som ho vratil, je mozne, ze ti znici cely fotoaparat ako sa to stalo mne.
Zaujimave si pozriet to miesto po 11stich rokoch, prve foto, miesto skoro rovnake akurat cistejsie novsie.
Druhe foto, takako somto ja odfotil v 2010 to uz neexistuje, to co som ja odfotil to bola tanecna skola a dnes to tam uz vobec neexistuje.
 
jozef84
2021-12-02 20:43:53+01
príspevok od: gytheio
Zaujimave si pozriet to miesto po 11stich rokoch, prve foto, miesto skoro rovnake akurat cistejsie novsie.
Druhe foto, takako somto ja odfotil v 2010 to uz neexistuje, to co som ja odfotil to bola tanecna skola a dnes to tam uz vobec neexistuje.
No vidis... Ty si vystacis aj sam so sebou. Aj sa sam so sebou porozpravas. 😆
 
volodaaaa
2021-12-02 23:59:45+01
Takže problém solved. Dnes som vyskúšal všetky moje objektívy a priblížil vzdialené svetelné zdroje, aby som analyzoval "vlnenie". Výsledok: je to objektívom - v noci mu nesedí vysoké clonové číslo.

V prílohe je 12 fotiek.
Stĺpce sú clonové čísla: f/5,6; f/8; f/13; f/22
Riadky sú sklá
- Canon 18-55 IS STM (nazvime ho "seťák")
- Canon 55-250 IS (lacné telefoto)
- Canon 50 f/1,8 II (najlacnejšie pevné sklo)

Moje prvé poznatky:
- ten seťák robí pekný starburst aj pri nízkych f číslach, Pri f/8 sú aj hviezdičky v pozadí pekné, pri f/13 na pozadí vidieť rozklad pixelov - pripomína mi to perie andulky tá f/8 je imho fajn

- lacnému telefoto tiež svedčí f/8, ale starburst nie je pekný; celkom dobre vyzerá f/13 ale na tom strome v pozadí badám stratu ostrosti, f/22 je pekný starburst, ale difrakcia podľa ihličia na strome je veľká - nuž, ako sa vraví, každá fotka je svojim spôsobom kompromis

- pri pevnom skle som musel asi zle odmerať svetelné podmienky, lebo mi dalo väčší expozičný čas a je trocha moc svetlá fotka (pre porovnanie sú všetky upravené rovnako), Tiež mu svedčí f/8 a f/13

suma sumárum: chcel som starburst pri 18mm a tento objektív som ešte nemal otestovaný v noci a tak som volil vyššie clonové čísla. Očividne to nie je potrebné

Každopádne, vďaka za diskusiu k problému. Môžeme však v téme pokračovať.
 
gytheio
2021-12-03 09:11:39+01
príspevok od: volodaaaa
Takže problém solved. Dnes som vyskúšal všetky moje objektívy a priblížil vzdialené svetelné zdroje, aby som analyzoval "vlnenie". Výsledok: je to objektívom - v noci mu nesedí vysoké clonové číslo.

V prílohe je 12 fotiek.
Stĺpce sú clonové čísla: f/5,6; f/8; f/13; f/22
Riadky sú sklá
- Canon 18-55 IS STM (nazvime ho "seťák")
- Canon 55-250 IS (lacné telefoto)
- Canon 50 f/1,8 II (najlacnejšie pevné sklo)

Moje prvé poznatky:
- ten seťák robí pekný starburst aj pri nízkych f číslach, Pri f/8 sú aj hviezdičky v pozadí pekné, pri f/13 na pozadí vidieť rozklad pixelov - pripomína mi to perie andulky tá f/8 je imho fajn

- lacnému telefoto tiež svedčí f/8, ale starburst nie je pekný; celkom dobre vyzerá f/13 ale na tom strome v pozadí badám stratu ostrosti, f/22 je pekný starburst, ale difrakcia podľa ihličia na strome je veľká - nuž, ako sa vraví, každá fotka je svojim spôsobom kompromis

- pri pevnom skle som musel asi zle odmerať svetelné podmienky, lebo mi dalo väčší expozičný čas a je trocha moc svetlá fotka (pre porovnanie sú všetky upravené rovnako), Tiež mu svedčí f/8 a f/13

suma sumárum: chcel som starburst pri 18mm a tento objektív som ešte nemal otestovaný v noci a tak som volil vyššie clonové čísla. Očividne to nie je potrebné

Každopádne, vďaka za diskusiu k problému. Môžeme však v téme pokračovať.
A jaskynni kondenzatory ticho
 
Porubo
2021-12-03 10:27:00+01
Tak som rad ze sa to vyriesilo.
A k tomu presne ako som si predstavoval:
Urobit nejake mudro zvolene pokusy ktore empiriou ukazu, ktora hypoteza alebo moznost je spravna!
 
jozef84
2021-12-03 12:14:30+01
príspevok od: volodaaaa
Takže problém solved. Dnes som vyskúšal všetky moje objektívy a priblížil vzdialené svetelné zdroje, aby som analyzoval "vlnenie". Výsledok: je to objektívom - v noci mu nesedí vysoké clonové číslo.

V prílohe je 12 fotiek.
Stĺpce sú clonové čísla: f/5,6; f/8; f/13; f/22
Riadky sú sklá
- Canon 18-55 IS STM (nazvime ho "seťák")
- Canon 55-250 IS (lacné telefoto)
- Canon 50 f/1,8 II (najlacnejšie pevné sklo)

Moje prvé poznatky:
- ten seťák robí pekný starburst aj pri nízkych f číslach, Pri f/8 sú aj hviezdičky v pozadí pekné, pri f/13 na pozadí vidieť rozklad pixelov - pripomína mi to perie andulky tá f/8 je imho fajn

- lacnému telefoto tiež svedčí f/8, ale starburst nie je pekný; celkom dobre vyzerá f/13 ale na tom strome v pozadí badám stratu ostrosti, f/22 je pekný starburst, ale difrakcia podľa ihličia na strome je veľká - nuž, ako sa vraví, každá fotka je svojim spôsobom kompromis

- pri pevnom skle som musel asi zle odmerať svetelné podmienky, lebo mi dalo väčší expozičný čas a je trocha moc svetlá fotka (pre porovnanie sú všetky upravené rovnako), Tiež mu svedčí f/8 a f/13

suma sumárum: chcel som starburst pri 18mm a tento objektív som ešte nemal otestovaný v noci a tak som volil vyššie clonové čísla. Očividne to nie je potrebné

Každopádne, vďaka za diskusiu k problému. Môžeme však v téme pokračovať.
Pekne zhrnuté. Dík za poučné zhrnutie. Telefoto a pevný má veľmi pekné hviezdičky. Ten seťák vyzerá, že fakt nie je nič moc. Gypsejo mal si pravdu, že tá optika nie je nič moc. Chýbajú jej povlaky na šošovkách. Len ešte stále čakám, kedy doplníš info, ako ti ten seťák pokazil foťák.
 
gytheio
2021-12-03 19:37:04+01
Aspon jeden z vas to dokazal napisat👍
Keby si vedel citat a neprekrucal sustavne dozvedel by si sa ako mi vypovedal fotoaparat s tym setakom, je to tam napisane tak isto ako je napisany spravne aj moj nik. Ale nemusis ho spravne pisat a budes aj nadalej pre mna iba kus hovna🙏
 
jozef84
2021-12-03 21:43:35+01
príspevok od: gytheio
Aspon jeden z vas to dokazal napisat👍
Keby si vedel citat a neprekrucal sustavne dozvedel by si sa ako mi vypovedal fotoaparat s tym setakom, je to tam napisane tak isto ako je napisany spravne aj moj nik. Ale nemusis ho spravne pisat a budes aj nadalej pre mna iba kus hovna🙏
Ale Gypsinko. Čítať viem, ale neviem nájsť popis tej tvojej záhadnej poruchy foťáku.
Možno sa ti bude páčiť vtip o sliepkach (veď ich tak rád fotíš v noci) a o tom produkte, čo si písal(možno si aj do neho v tom kuríne stúpil) . Prináša to smolu.

Policajtova žena kúpi na trhu živú sliepku. Doma ju zabije, ošklbe, vypitve a črevá hodí do záchodu a zabudne spláchnuť. Policajt príde z práce a uteká rovno na záchod. Po hodine vyjde spotený, bledý a žena sa ho pýta:
- Čo sa ti stalo, zlatko?
- Jaaaaj, ani sa nepýtaj! Vysral som si črevá.
- Jejdanenky... a nebolelo ťa to?
- No ani nie... ale nepýtaj sa, ako to bolelo, keď som si ich dával naspäť!
 
2022-01-24 15:48:14+01
Riešenia vašich finančných problémov
Jednotlivcom kdekoľvek na svete ponúkame pôžičku v rozmedzí od 3 000 eur do 80 000 000 eur, všetci ľudia ju môžu splatiť aj s úrokom pri úrokovej sadzbe 2% z akejkoľvek požadovanej sumy. Kontaktujte ma emailom: biezbardelaura@gmail.com
WhatsApp: +33752595873

Webstránka: http://www.keogh-group.com
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()