Hore
Fórum » Návrhy a pripomienky
 

Povinny udaj o fotoaparate a objektive

Anup9
Anup9 2010-08-22 13:05:20+02
Vopred sa ospravedlnujem ak sa toto uz rozoberalo. Zbezne som pozrel forum a nenasiel som nic take. Takze k teme: V poslednej dobe vidim dost vela fotiek kde neje uvedeny ani fotak ani objektiv. Exif ma az tak netrapi. Nebolo by lepsie keby pri pridavani fotky bol povinny udaj Fotoaparat a objektiv? Predsa vela krat ma to zaujima a nedozviem sa nic. Prospeje to aj takým, ktorý chcú si nejaky objektiv kúpiť a dajú si vyhladat fotky na zaklade daného objektívu.
 
Cerberus
2010-08-23 12:29:25+02
príspevok od: Granko
ja rozklikávam fotky vždy v novom okne (čiže stlačením kolieska myši), lebo tam sa ukáže presne taká fotka, ako bola uploadnutá a autor sa nemôže vyhovárať na náhľad ePhoto...
To čo je v zátvorke mi teraz pomohlo, na IE mi to tak nefungovalo. Ďakujem. :-)
 
wayne
2010-08-23 13:05:12+02
ja navrhujem pripojit povinny udaj presny typ filtra, jeho natocenie ak bol pouzity, kedy kde (GPS suradnice) a o kolkej bola dana fotka exponovana. aby som aj ja mohol s rovnakou technikou na rovnakom mieste s rovnakym filtrom urobit rovnako kvalitnu fotku. (je o tom trochu pisane tu: http://www.kenrockwell.com/tech/notcamera.htm a googlovsky slovensky preklad: http://bit.ly/cNsBHG .. akurat ze shoot je prekladane ako strielat nie ako fotit:)).

Opakovat rovnakou technikou v rovnakych podmienkach podobne fotky ako ovce? tiez som hladal exif kedysi pri kazdej fotke, co cim bolo ako fotene, a citil som sa menejcenny ze nemam taky a hentaky objektiv. potom som chytil svoj fotak do ruky pozrel sa na svet cez hladacik a zacal rozmyslat co s tym co mam. nemam profesionalnu techniku, a co, aj tak kopa ludi robi lepsie fotky kompatkom. potom som to cele pochopil. dolezite je svetlo a napad, nie opicenie sa po cudzich prikladoch.

po cca 2 rokoch fotenia viem odhadnut, ktory zaber bol foteny ktorym typom objektivu, a prioritou pre nakup ostava cena.

je to jednoduche... ci?
 
Granko
2010-08-23 13:24:13+02
príspevok od: Cerberus
To čo je v zátvorke mi teraz pomohlo, na IE mi to tak nefungovalo. Ďakujem. :-)
nie je za čo...je to skratka k otvoreniu odkazu na novej karte...namiesto kliknutia pravým tlačidlom a vybratia funkcie je len jeden klik...
 
MrFernett
2010-08-23 13:33:49+02
ďakujem, funguje, aj browser si trafil
 
will
2010-08-23 13:36:38+02
Wayne> samozrejme mozes sa vsetko ucit sam alebo si pri rovnakom fotaku mozes pri niecom co ta extra zaujme pozriet exif a skratit si tak learning curve. Rovnako ako si pozries tutorial k nejakemu efektu alebo precitas knizku o foteni daneho zanru.

Je to jednoduche... ci?
 
afkaa.i
2010-08-23 13:50:11+02
prvy krat citam, ze vdaka exifu vie niekto urobit super fotku. to su mi veci...
 
Cerberus
2010-08-23 14:06:51+02
Len tak ma teraz toto napadlo prečo výrobcovia nedávajú do fotoaparátov funkciu ExifFoto. Jednoducho hocijakú fotku s exifom ktorá sa mi bude páčiť si stiahnem na kartu, vložím do foťáka, podľa GPS súradníc sa vyberiem na konkrétne miesto, zvolím funkciu ExifFoto, foťák sa podľa exifu sám nastaví, cvakne v momente najvernejšieho obrázku s pôvodnou fotkou, prípadne to soft vo foťáku ešte sám doupraví a mám vymaľované. A nemusím pritom rozmýšľať, lebo to bolí.
 
wayne
2010-08-23 14:24:15+02
este raz.

normalny clovek sa snazi pozerat cez svoj objektiv, a cez svoj fotak, skusa limity. pripadne sa zapise do fotoklubu kde si moze vymienat nazory, finty, a postrehy. to, je skutocny boost pre learning curve, nie pozeranie obrazkov fotenych objketivmi ktore si nemozem dovolit, pozicat, a nebudem ich nabjlizsie 3 roky drzat v ruke.
 
Duny
2010-08-23 15:36:20+02
akoze sila :). Kup si na zaklade mojich fotiek Nikkor 18-35 :), len aby si nebol sklamany, pretoze retusujem odlesky a ty si budes mysliet, ze ich protisvetlu nema :) Akoze riadna blbost si kupit sklo na zaklade fotiek tu v galerii. A fotak takisto.
A naco vediet exif a ohniskovu vzdialenost, ved pre kazdu scenu, kazde miesto si zvolim to co potrebujem....
Asi to nikdy nepochopim :)
 
will
2010-08-23 16:26:04+02
Wayne> zamerne som napisal rovnaky fotak. Nastavit si hodnoty podla ineho tela a objektivu nema vyznam to vieme vsetci. V lepsom pripade ti z toho vyjde nejake pekne moderne umenie :)
 
Bindo
2010-08-23 16:42:24+02
príspevok od: lu_boss
Velmi dolezity detail je, ze ja viem ako som varil, fotil :-)
Ako vari/foti iny, ma az tak nezaujima, bud mi to chuti/paci sa.
No lenze uvedom si ze sa nepozeras na jedlo s pohladu konzumenta ale kuchara ktory je povedzme v cudzej restauracii. Ak ti navaril jedlo co ti nechuti a ty mas vlastnu restauraciu asi to tam nenavaris tiez alebo to nejako zmenis. A ak vies presne ako to kuchar varil vies sa vyvarovat jeho chyby ;) A na to je podla mna fajn tento portal ze si pozriem fotky ludi a ak maju nejaku chybu na mojich sa ich pokusim vyvarovat. Mozno prave vdaka tomu sa mi podari zachytit dobry zaber s neopakujucej sa udalosti, ktory by som mozno inak pokaslal. Ale ked si uvedomim co je zle na chybach inych mozem rychlejsie npredovat. A tak isto vyplnam ten exif aby mozno niekto iny sa mohol poucit z mojich chyb prip. ma napodobnit. Nevidim v tom nic zle.
 
wayne
2010-08-23 17:01:36+02
príspevok od: will
Wayne> zamerne som napisal rovnaky fotak. Nastavit si hodnoty podla ineho tela a objektivu nema vyznam to vieme vsetci. V lepsom pripade ti z toho vyjde nejake pekne moderne umenie :)
moderne umenie :)))))))) jj taknieco :)))))) a hej rovnaky fotak... co ja viem, vo fotakoch ide o to iste, zachytavat okamih, samotny zaber, najma ak 2 ludia fotia raw, moze mat 1000 roznych vyslednych podob.... generalizovat by sa nemalo, hoci sam som si tym presiel...
 
Anup9
2010-08-23 18:31:08+02
príspevok od: Cerberus
Chvíľu som rozmýšľal čo si založením tohoto vlákna sledoval, ale nie je mi to jasné doteraz. Pozrel som si Tvoju galériu, máš tam 4 foto s kompaktom (pri 2 foto nemáš vyplnené údaje z exifu) a 4 foto so zrkadlom (kde máš tiež len pri dvoch údaje z exifu). Mimochodom Tvoja ďaleko najúspešnejšia fotka na e-photo - slimák s objektívom je tiež bez exifu. Galéria je o fotkách. Áno, má význam dávať údaje z exifu pri technicky náročných fotkách, ale úplného exifu. Ako spomenul MrFernet, bez údaju o ohniskovej vzdialenosti sú tie údaje naozaj len naoko, aby boli (väčšina fotiek je tu fotená zoomami). Určite na požiadanie nikto neodmietne poskytnúť exif údaje. Sám to tam väčšinou dávam, ale ak nechcem aby pod fotkou bolo plno rozličných informácií, tak tam nedám nič. Ani popis. Je to moja voľba (tak ako aj Tvoja pri 4 fotkách). Proste nechcem, aby sa mi pri konkrétnej fotke hodnotila technika, ale chcem vedieť, či tá fotka vôbec má nejakú hodnotu, či sa pri nej niekto pristaví. O panorámach a skenoch radšej nepíšem. Takže fakt nerozumiem čo týmto sleduješ.
Akoze po prve: nerozoberam tu NIKOHO FOTKY, lebo do tejto temy to nepatri. Ci slovo ma len ten kto ma tu 300 fotiek? po druhe: Cerberus ani jedno z tvojich ´troch´ hlav si nevsimla ze NERIESIM EXIF ? Riesim model fotoaparatu a objektiv.Fotak a objektiv mam pri KAZDEJ fotke (odpust ze pri kompaktoch som neuviedol objektiv). Ako som napisal pri zakladani temy, ze exif ma az tak NETRAPI. Po tretie: na tomto portali uz to je asi pravidlom, ze dakto daco napise, tak bud ho zahrabu pod ciernu zem abo cela tema sa poberie inym smerom. Co tu setci riesite Exif, ohniskovu vzdialenost, filtre a nevem jake sprostosti. Ospravedlnujem sa za tie velke pismena, ale pre istotu keby si to daktori zase nevsimli. Chcel som len normalnu debatu, ale to tu asi nehrozi.
 
lu_boss
2010-08-23 18:49:27+02
príspevok od: Anup9
Akoze po prve: nerozoberam tu NIKOHO FOTKY, lebo do tejto temy to nepatri. Ci slovo ma len ten kto ma tu 300 fotiek? po druhe: Cerberus ani jedno z tvojich ´troch´ hlav si nevsimla ze NERIESIM EXIF ? Riesim model fotoaparatu a objektiv.Fotak a objektiv mam pri KAZDEJ fotke (odpust ze pri kompaktoch som neuviedol objektiv). Ako som napisal pri zakladani temy, ze exif ma az tak NETRAPI. Po tretie: na tomto portali uz to je asi pravidlom, ze dakto daco napise, tak bud ho zahrabu pod ciernu zem abo cela tema sa poberie inym smerom. Co tu setci riesite Exif, ohniskovu vzdialenost, filtre a nevem jake sprostosti. Ospravedlnujem sa za tie velke pismena, ale pre istotu keby si to daktori zase nevsimli. Chcel som len normalnu debatu, ale to tu asi nehrozi.
V tomto vlakne je normalna debata a su tu v zasade dva nazory - ano, chceme k fotke vediet nejake informacie o technike (model a objektiv je tiez v exife, tak nam nemaj za zle, ze sa bavime rovno o exife), nie nechceme, je nam to jedno.
Ja nechcem, lebo som uprimne presvedceny, ze info z exifu ma o kvalite fotky nepresvedci, ked to rovno na fotke nevidim.
Ty chces, pretoze Ta to posunie. Ja si myslim, ze nie, model fotaku + objektiv (a povezme ze aj cas-clona-citlivost) je len cast proceu od expozicie (predpokladme, ze spravnej) po finalnu podobu fotografie.
Ak sa naozaj chcete posunut, kupte si napriklad knihu Naucte se exponovat kreativne - mam ju v polici, davno precitanu, skoda ze knihy nepoziciavam.
Dve takto kvalitne knihy mate precitane za par dni (je tam vela obrazkov a exifov) a da Vam to ovela viac ako tieto nekonciace debaty kde ma kazdy svoju pravdu. Mozno dokonca za kratsi cas.
Tolko moj nazor a ospravedlnujem sa ak vyznel ironicky, tak som ho nezamyslal napisat.
 
lu_boss
2010-08-23 18:55:31+02
príspevok od: Bindo
No lenze uvedom si ze sa nepozeras na jedlo s pohladu konzumenta ale kuchara ktory je povedzme v cudzej restauracii. Ak ti navaril jedlo co ti nechuti a ty mas vlastnu restauraciu asi to tam nenavaris tiez alebo to nejako zmenis. A ak vies presne ako to kuchar varil vies sa vyvarovat jeho chyby ;) A na to je podla mna fajn tento portal ze si pozriem fotky ludi a ak maju nejaku chybu na mojich sa ich pokusim vyvarovat. Mozno prave vdaka tomu sa mi podari zachytit dobry zaber s neopakujucej sa udalosti, ktory by som mozno inak pokaslal. Ale ked si uvedomim co je zle na chybach inych mozem rychlejsie npredovat. A tak isto vyplnam ten exif aby mozno niekto iny sa mohol poucit z mojich chyb prip. ma napodobnit. Nevidim v tom nic zle.
:-) celkom dobre som sa zasmial. Ale vazne, nechem aby moja odpoved vyznela ironicky - napisal som to ako odpoved Anupovi.
Ja Ti nechcem silou-mocou vyvracat nazor, ale do nepricetnosti budem hajit nazor, ze fotka je fotkou na papieri a bud sa mi paci, alebo nepaci. Je mi naozaj jedno, ako to ten clovek urobil.
 
atti
2010-08-23 19:20:45+02
Rešpektujem tvoj názor o zverejnení/nezverejnení aspoň základných informácií v exife, na druhej strane zas zvážme, že pri povinnom zverejnení by sa tu pravdepodobne vo veľkej miere obmedzili ´autori´ pýšiaci sa cudzím perím. Tiež je diskutabilná otázka hodnotenia TK. Sa mi zdá nefair merať rovnakým metrom TK fotky vychádzajúcej desaťročného mydla kúpeného za babku, so záberom vychádzajúcim z profi zrkadlovky. To som už ale trochen odbočil.
 
Anup9
2010-08-23 19:25:33+02
príspevok od: atti
Rešpektujem tvoj názor o zverejnení/nezverejnení aspoň základných informácií v exife, na druhej strane zas zvážme, že pri povinnom zverejnení by sa tu pravdepodobne vo veľkej miere obmedzili ´autori´ pýšiaci sa cudzím perím. Tiež je diskutabilná otázka hodnotenia TK. Sa mi zdá nefair merať rovnakým metrom TK fotky vychádzajúcej desaťročného mydla kúpeného za babku, so záberom vychádzajúcim z profi zrkadlovky. To som už ale trochen odbočil.
presne to som mal na mysli. nejdeo o to ci ma udaj posunie abo nie. Mna osobne neposunie. Ide len o ´zvedavost´ ze kto s cim co nafotil a ostatne ako atti.. Lu boss tvoju reakciu tiez beriem. Tiez tak som to myslel ANO alebo NIE. Keby vsetci pisali ako ty abo atti tak by tu na forach bolo hned lepsie.
 
Bindo
2010-08-23 19:26:56+02
príspevok od: lu_boss
:-) celkom dobre som sa zasmial. Ale vazne, nechem aby moja odpoved vyznela ironicky - napisal som to ako odpoved Anupovi.
Ja Ti nechcem silou-mocou vyvracat nazor, ale do nepricetnosti budem hajit nazor, ze fotka je fotkou na papieri a bud sa mi paci, alebo nepaci. Je mi naozaj jedno, ako to ten clovek urobil.
Ja s tebou plne suhlasim. Pokial by sa jednalo povedzme o vystavu v galerii po nikom nechcem aby tam pisal exifi :) Len mi to na tomto portali pride vhodne z hladiska toho, ze sa tu vacsina uci fotit. Sem vacsinou nedavaju fotky vrcholovy autori, ktorí chcu iba ukazat foto. Podla mna, sem sa davaju fotky (vacsinou) na to, aby sme cloveku alebo niekto nam poradil co je zle a ako to spravit lepsie. A teda jedna sa aj o hodnotenie TK ktora suvisi aj s parametrami. Ale samozrejme ak by toto bol napr. portal ako nejaka databanka fotiek je mi jasne ze exifi netreba a ani ich po nikom nechcem. Len mi to na tomto portali pride fakt vhodne. Ale nikomu nevnucujem svoj nazor. Hodnotil som fotky bez exifu do teraz a ked budem mat co povedat budem hodnotit aj dalej. Ale omnoho radsej tie z exifom lebo na nich je vidno ze autor to sem nesupol len tak, ze sak sa uvidi ale stoji si za tym co odfotil a ako. A v tedy ma podla mna komentar zmysel. Samozrejme ze sa nebavim o profi fotkach ´top´ autorov, kde je TK zamerom na dosiahnutie impaktu.
 
lu_boss
2010-08-23 19:52:05+02
príspevok od: atti
Rešpektujem tvoj názor o zverejnení/nezverejnení aspoň základných informácií v exife, na druhej strane zas zvážme, že pri povinnom zverejnení by sa tu pravdepodobne vo veľkej miere obmedzili ´autori´ pýšiaci sa cudzím perím. Tiež je diskutabilná otázka hodnotenia TK. Sa mi zdá nefair merať rovnakým metrom TK fotky vychádzajúcej desaťročného mydla kúpeného za babku, so záberom vychádzajúcim z profi zrkadlovky. To som už ale trochen odbočil.
Atti, autori pysiaci sa cudzim perim su patologicke pripady a s fotkou to nemozu mysliet vazne, ergo ich seriozne neberiem do uvahy. Teda pripustam, ze mozem naletiet, ale je mi to jedno, pojde skor o nahodu. Keby islo do tuheho, staci niekoho vyzvat aby dal raw, alebo jpg v plnom rozliseni bez uprav, tam exif je. Ked nema...
A k TK - co je nefer na tom, ze niekto urobi vybornu fotku s mydlom z tesca za 5 EUR ? Je na tom postaveny cely umelecky smer - lomografia :-) Alebo su pinholisti s vybornymi fotkami a vcelku mizernou TK.
Alebo to myslis tak, ze k mydlu treba byt zhovievavejsi ? Nieco v duchu, no bolo by to super, keby si to cvrnkol s Nikonom D700, ale kedzi si mal len Nokiu N72, tak bomba ? Znova - bud to ta fotka ma, alebo nema :-)
Samzorejme na 99,9 % rozoznam/e/ vystup mydla a profi stroja. Problem netu je prave v tom, ze na fotke 800x600 px sa mnoho z impaktu vytrati. Bez ohladu na exif.
 
Cerberus
2010-08-23 21:32:26+02
príspevok od: Anup9
Akoze po prve: nerozoberam tu NIKOHO FOTKY, lebo do tejto temy to nepatri. Ci slovo ma len ten kto ma tu 300 fotiek? po druhe: Cerberus ani jedno z tvojich ´troch´ hlav si nevsimla ze NERIESIM EXIF ? Riesim model fotoaparatu a objektiv.Fotak a objektiv mam pri KAZDEJ fotke (odpust ze pri kompaktoch som neuviedol objektiv). Ako som napisal pri zakladani temy, ze exif ma az tak NETRAPI. Po tretie: na tomto portali uz to je asi pravidlom, ze dakto daco napise, tak bud ho zahrabu pod ciernu zem abo cela tema sa poberie inym smerom. Co tu setci riesite Exif, ohniskovu vzdialenost, filtre a nevem jake sprostosti. Ospravedlnujem sa za tie velke pismena, ale pre istotu keby si to daktori zase nevsimli. Chcel som len normalnu debatu, ale to tu asi nehrozi.
Vlákno si založil za určitým účelom. Rešpektujem to, ale zároveň mám právo sa spýtať na to, čo tým sleduješ. Možno sa vlákno rozbehlo iným smerom ako si chcel, no ale čo sa od takto položenej otázky dalo čakať? Netuším o akých 300 fotkách píšeš, myslím že táto poznámka sa ma netýka. Fotky ako také som v tomto vlákne nikomu nehodnotil, len som uviedol možno aj pod vplyvom predchádzajúceho príspevku MrFernetta že nemáš uvedené všetky údaje pod svojimi fotkami a spomenul som vôbec nie v zlom, že Tvoja najúspešnejšia fotka na e-photo tieto údaje nemá. Tým som naznačil, že exifové údaje nemajú vplyv na to, či bude fotografia na tomto portáli úspešná alebo nie. Tá Tvoja úspešná aj bez týchto údajov bola. To, že som v mojom príspevku spomenul exif, bola reakcia aj na iné príspevky, zobral som to tak celkovo. Máš pravdu že aparát a objektív uvedené máš, ale ostatné možné údaje nie. To zajtra zas príde niekto, aby sa tu povinne uvádzali aj tie ostatné údaje, pozajtra že úplný exif atd. Zároveň si však myslím že tie dva údaje ktoré uvádzaš že by mohli byť povinné sú súčasťou exifu. Za to že si napísal že neriešiš exif a ja som si dovolil ho v reakcii na Tvoj príspevok spomenúť sa Ti preto každá z mojich troch hláv osobitne ospravedlňuje. Za to, že si toto vlákno založil Ti patrí vďaka, lebo nebyť toho, nedozvedel by som sa jednu fičúrku vďaka ktorej vypĺňanie koloniek pri vkladaní fotografií vidím ešte zbytočnejšie ako predtým. Ja si pri väčšine fotografií exif v mojich fotkách nechávam, tiež väčšinou vypĺňam aj tie kolonky ktoré sú pri vkladaní fotografie, ale zároveň rešpektujem vôľu každého, kto si tieto údaje neuvedie a ani to od nikoho nevyžadujem. Raz som sa spýtal jedného z užívateľov na tieto údaje a bez problémov som odpoveď dostal. Myslím si že forma prezentácie fotografie vo webovej galérii je len jednou z možných aj keď najrozšírenejších foriem ako prezentovať výsledné dielo. Môj osobný názor však je, že takáto fotografia nemá a ani nemôže mať rovnakú výpovednú hodnotu pre ostatných užívateľov či návštevníkov galérie ako fotografia prezentovaná na pevnom médiu (napr. na papieri). Čo získa užívateľ internetového portálu hľadiac na vynikajúco technicky spracovanú fotografiu, z ktorej sú odstránené všetky vady zaznamenané od vstupnej pupily objektívu až po čip. Ak sa bude niekto rozhodovať, či si kúpi tú či onú zostavu podľa takejto fotografie, bude brať zreteľ aj na to či mal fotograf na objektíve nasadenú slnečnú clonu, filter alebo sústavu filtrov, aký mal vo fotoaparáte nastavený režim, aké mal v rámci režimu zvolené nastavenia ovplyvňujúce priebeh krivky, aké zvolil meranie, či fotil do RAW, čo všetko s RAWom robil v postprocese, čím RAW konvertoval a čo všetko sa ešte upravovalo ktovieakým procesom, ktovieakými nástrojmi ktovieakým softom a v ktovieakom farebnom priestore, či bol súbor spracovávaný v TIFe v 8 alebo 16 bit, atd, atd... Skutočne si myslíš, že sa má niekto rozhodovať o kúpe zostavy podľa týchto upravovaných zmenšenín ktoré sú tu prezentované? A to ešte každý máme iné zariadenie na prezentáciu fotiek z webu. Ako fotku vnímam, majú vplyv ďalšie veci ako napr. hardvér ktorý používam, monitor a jeho farebný priestor, prostredie v ktorom sa monitor nachádza, či sa naň pozerám za denného alebo nočného svetla, či mám na každé svetelné prostredie korektnú kalibráciu a či si zakaždým aj prepnem zobrazovanie monitora podľa korektného profilu. Naozaj Ti takáto webová fotka a pri nej uvedený údaj o použitom objektíve pomôže pri nákupe fotozostavy? Je ešte mnoho ďalších vecí ktoré ovplyvňujú výslednú fotografiu a rozdiel medzi záznamom obrazovej informácie v danom čase na danom mieste a zrakovým vnemom každého jedného užívateľa pozerajúceho sa na konkrétnu výslednú fotografiu. Nemám nič proti Tebe, ale mne stále Tvoja otázka nedáva zmysel. Ak by niekomu malo pri rozhodovaní niečo pomôcť, môže mu pomôcť surový RAW s exifom, ale určite nie výsledná zmenšená fotografia v galérii fotoportálu. Galéria slúži na prezentovanie výslednej foto. Prepáč ak som sa ozval trocha ostrejšie a dotklo sa Ťa to, ale na Tvoju vetu ´Nebolo by lepsie keby pri pridavani fotky bol povinny udaj Fotoaparat a objektiv?´ odpovedám NIE. Nechajme každému slobodnú vôľu. Je dobre, že je to ponechané ako možnosť a NIE ako povinnosť. Dobré svetlo a pekné fotky Ti prajem.
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()