Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Fotografická vysoká škola

Bells
Bells 2010-03-16 11:37:55+01
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či neviete o nejakej vysokej fotografickej škole na Slovensku? Viem, že fotografické vysoké školy sú v Prahe a v Brne. Je ťažké s atam dostať? A vlastne má zmysel študovať fotografiu? alebo vybrať si niečo iné?
 
werdza
2010-05-12 14:32:57+02
ja som pocula, zevraj VSVU je aj o obalkach. no nemozem to potvrdit, kedze som sice mala podanu prihlasku na tento rok na fotku, ale astma mi nedovolila ist na prijimacky :(
Tiez mam za sebou strednu umelecku skolu, odbor propagacne vytvarnictvo, bolo nas v triede 20 ziakov a z nich sa v stvrtom rocniku na umelecke VS dostali asi 4 ludia, na VSVU sa hlasilo dost z triedy a nevzali nikoho. odbor fotka este nebol vtedy na nasej skole otvoreny. A jedna kamoska z vyssieho rocnika mala na prijimackach na grafickom dizajne na vsvu najlepsie domace prace a ajtak sa nedostala.
Ja som isla na VSMU, ale na animovanu tvorbu, aj preto, ze na vsmu su lahsie prijimacky, aj sa hlasi menej ludi, ako na vsvu a zobrali ma az na druhy rok, videli, ze mam o tu skolu zaujem. asi aj preto, som sa na prvy krat nedostala, lebo tam bolo aj kreslenie pohyboviek a tiez mi moc kreslenie realnych veci, ako pises aj ty neslo, z figuralneho kreslenia som na ss mala na vysvedcku aj stvorku :D A na VSVU je aj kreslenie portretu v den prijimaciek aj na odbor fotka.

Ono na VS na fotku vacsinov beru ludi, co uz maju nejaky ten svoj rukopis, styl, ich fotky su niecim zaujimave a niesu to bezne fotky. (ale zas co som videla na VSVU stranke v galerii ludi z prveho rocnika na fotke nejake prace, tak mi niektore prisli len take cvaky, skusanie analogu, ze keby niekto taku foto vlozil sem a bez popisu k fotke, tak ma same zle hodnotenia) a beru tam ludi, co uz vedia vyvolavat rucne fotky, na vsvu je to aj jedna z uloh rovno na prijimackach, na ine skoly tusim medzi domacimi pracami.
Podla tvojej tvorby, co tu mas zatial posobis tak, ze ta bavi fotit vsetko mozne, ze si sa este nejak nenasla a prave jednemu chalanovi, co poznam z portalu vivo, sa hlasil na institut tvurci fotografie v cechach a mu na konzultaciach povedali, ze ma onicom prace.
Preto su rozne uz to tu niekto spomenul predpripravne kurzy na VS. Este je tu aj moznost nadstavby fotografickej, lenze ako pises, nemas financie a na www.ssus.sk (stredna ale sukromna, kam som chodila) je otvorena uz aj foto nadstavba, tusim aj na supke je nadstavba, neviem presne a nadstavba by ta tiez mala pripravit na VS.

A ono aj s umeleckym titulom nemas istotu, ci sa uplatnis, su sikovnejsi ludia, bez VS, ktory sa uplatnili (Jakub Klimo, modny fotograf skoncil na streddnej fotku a tusim trikrat opakoval treti rocnik fotku na VSVU, odisiel odtial a teraz aky je vychyteny).
Dneska ale si uz fotograf povie hocikto, aj ten, kto cvaka pre nejaku report stranku opitych pozujucich ludi na diskotekach a pritom jeho tvorba mimo toho je uplne onicom. Aj svadby uz dnes foti hocikto, aj ten, kto nema ani zalozny fotak.

A este k tomu, co na zaciatku ti niekto pisal, ze musis byt presvedcena, ze to chces studovat, tak mi raz neviem kto povedal, ze jedna holka na VSVU uz v druhom kole prijimaciek bola na ustnom pohovore a spytali sa jej, preco chces toto studovat a a ona ze za kadernicku ma nezobrali. Tak ju hned poslali prec a zavolali dalsieho.
 
LuXa
2010-05-12 15:54:53+02
príspevok od: Bells
na nete nájdeš neskutočne veľa vecí ohľadom dejín alebo stačí skočiť do knižnice a tam ťa zavalia množstvom kníh :)
o historiu ako taku by som sa bál najmenej, to sa dá doučiť, keby som zamakal tak to zmáknem neako ale problém je v tom ze kresliť neviem :) a to myslim tak ze aj 5 rocne dieta nakresli lepši obrazok ako ja ked chce :) proste vv na zakladnej škole 4 istá :)... a teraz som asi skončil . . . ci?
 
Palso
2010-05-13 22:29:21+02
príspevok od: Bells
tak ako na prijímačky sa dejepis neučí :) ale najprv sa učí dejepis a až tak an strednej dejiny umenia :) a na prijímačky sú čisto dejiny umenia ale napr ak je niekto na gymnáziu tam má dejepis a ten mu môže trochu pomôcť získať prehľad :) zase ten kto je na umeleckej strednej škole má výhodu lebo má dejiny umenia :) a o tom je neskutočne veľa kníh :D
jasné, to máš pravdu, ale tak ja som napríklad nemal dejepis XY rokov, ani ma to nikdy nejako nechytalo a učil som sa na príjimačky len dejiny a nepociťoval som nejaký deficit... ale tak zas snáď myslím, že nie som dejepisný kretén, nejaký ten základný prehľad snáď mám...možno :)
 
Bells
2010-05-14 11:06:10+02
príspevok od: Palso
jasné, to máš pravdu, ale tak ja som napríklad nemal dejepis XY rokov, ani ma to nikdy nejako nechytalo a učil som sa na príjimačky len dejiny a nepociťoval som nejaký deficit... ale tak zas snáď myslím, že nie som dejepisný kretén, nejaký ten základný prehľad snáď mám...možno :)
tak ja tiež dejepis nemusím.. a tak.. napr nabudíci týždeň mám 10 hodín dvk ako nechápem kto robí ten rozvrh ale dobre, dejiny sú veľmi zaujímavé :) ale keď ich učí učiteľ, ktorý z nich nematuroval je to také blbé keď mi ona vraví ako ja zmaturujem.. no som sa rozkecala..
 
Bells
2010-05-14 11:08:43+02
príspevok od: LuXa
o historiu ako taku by som sa bál najmenej, to sa dá doučiť, keby som zamakal tak to zmáknem neako ale problém je v tom ze kresliť neviem :) a to myslim tak ze aj 5 rocne dieta nakresli lepši obrazok ako ja ked chce :) proste vv na zakladnej škole 4 istá :)... a teraz som asi skončil . . . ci?
tak no :D ak sa chces ucit dejiny a nemas taky predmet drzim palce a radim zacat :D je toho vela :D ja sa to ucim treti rok a este mame len Romantizmu a mam velky zakladaci blog kde mam vsetky poznamky a este to stale nie je celé. no ja mám figurálne kreslenie a tiež si nie som istá kreslením, aj ja rozmýšľam či to zvládnem lebo myslím že prijímačky by som nespravila, ale ak skúsiš nejaké doučko alebo sú že vraj prípravné kurzy tak by sa top dalo,..
 
Bells
2010-05-14 11:16:09+02
ahoj werdza :) ďakujem že si napísala :) aj u nás z odboru propagačná grafika nezobrali pár skvelých talentov čo vážne úžasne maľovali, je to zvláštne že také talenty nevezmú a niektorých čo vážne nevia napr tak dobre krelsiť, fotiť tak zoberú, ak je to všetko o tom kto má kde aké kontaky tak scelé sr školstvo je o ničom.

tak ak by som bola na prijímačkách na všvu, tak by ma nenapadlo povedať niečo čo ta holka,
som si vedomá, že na prvýkrát by som sa na všvu nedostala, ale zase skúsiť by som to chcela len si musím našetriť na zrkadlovku, lebo myslím že nemá zmysel sa hlásiť, kým mám kompakt.
 
Bells
2010-05-14 11:18:27+02
príspevok od: Jozef Krajčo
Dobry den, :)
1.OT: http://www.portalvs.sk/sk/studijny-program/fotografia-a-nove-media
2.OT: ak mas talent, alebo peniaze tak NIE, nieje tazke sa tam dostat :)
3.OT: Ak si si polozila tuto otazku, tak na tvojom mieste by som tam nesiel. O takych veciach musis byt presvedceny(a).
4.OT: V navaznosti na odpoved z 3.OT -> ANO, vybrat si nieco ine.

Nech dostanes akukolvek odpoved a kolko chces odpovedi, konecne rozhodnutie bude len na tebe.
Mozno skoncis po VS ako fotograf svadieb naco ti staci jedno dnovy workshop na naucenie spravneho drzania aparatu a tocenia gombikov na nom + nejaka ta prax, a budes si buchat hlavu o stenu.
Mozno skoncis VS a s diplomom o par semestroch fotenia budes mavat po firmach, ze im chces fotit produkty a nikde nebude na ten diplom dbat a na konkurze ta porazi rusnovodic co 3roky vo volnom case fotil.

A mozno to bude nejako z nekonecna moznych moznosti inac.. :)))
:) ďakujem za rady
 
tomybarda
2010-06-23 10:10:38+02
po skončení výšky som si povedal.. teraz som študoval čo som potreboval a teraz by som mohol študovať čo ma baví.. chcel som ísť na VSMU, ale ked som zbadal čo všetko treba na to aby ma tam zobrali tak som došiel. kresliť viem ako štvor-ročné dieťa a poznatky z dejín umenia nemám žiadne.Talent? to ja posúdiť neviem
Takže som sa dal na samoštúdium - je to síce ťažšie, ale ked raz niečo pochopím sám tak to už nezabudnem :)
 
LuXa
2010-06-23 16:49:53+02
tak to sme sa našli :D . . . presne si vystihol moj opis :D ... ale nevadi, ja si podavam prihlašku na 2ročný kurz Photography and Photoshop tu u náš v Ireland-e, tak uvidím čo to bude zač a dám vám vedieť :)
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-06-23 17:35:15+02
Presne môj prípad, s tým, že tento rok idem na vysokú, keď som videl, čo chcú na príjmačkách...
 
Bells
2010-07-18 17:22:11+02
príspevok od: tomybarda
po skončení výšky som si povedal.. teraz som študoval čo som potreboval a teraz by som mohol študovať čo ma baví.. chcel som ísť na VSMU, ale ked som zbadal čo všetko treba na to aby ma tam zobrali tak som došiel. kresliť viem ako štvor-ročné dieťa a poznatky z dejín umenia nemám žiadne.Talent? to ja posúdiť neviem
Takže som sa dal na samoštúdium - je to síce ťažšie, ale ked raz niečo pochopím sám tak to už nezabudnem :)
tak ja mam 4 roky kreslenie ale nie som si nim istá a dejiny sa učím..to nie je až taký problém ale ostatne veci to už áno.. Tak asi pôjdme na niečo čo ma aj uživy a ak budem niekedy chcieť tak si dám nejaký workshop keď zarobím alebo nejaké kurzy a tak..
 
werdza
2010-07-18 22:46:36+02
Inak je to zvlastne, ze na fotku su na uchadzacov asi najvacsie poziadavky. a samotna fotka je u nas len na VSVU. Ked chce ist clovek na architekturu, ci dizajn na STU, nie na VSVU, tak maju
talentovky z kreslenia, na dizajne aj jedno zo zadani vymodelovat z hliny. Veci z odboru ich na skole naucia a nepytaju na prijimackach. Ale na fotku treba vediet na prijimackach rucne vyvolavat fotky, doniest aj vlastnorucne zvacsenu fotku a kde si ma taky mlady clovek doma v kupelni spravit zvacseninu na A3 alebo vacsiu, uz aj tie vsetky veci co k tomu treba stoja dost. Vo svete je uz bezne, ze sa vyucuje odbor zamerany hlavne na digitalnu fotografiu, len u nas su vacsina profesorov starych, co moc moderne technologie nevedia na takej urovni, aby ich mohli vyucovat, tak digitalna fotka a nove media sa sice ucia, ale malo. Absolvent VSVU vie vyvolavat sice filmy na vela sposobov, ale na kolko ovlada moderne technologie, svietenie, produktovu fotku netusim, na to su dobre kurzy radsej, ak to chce clovek naozaj ovladat. Lebo pokial to fotenie, foto oko a talent mas v sebe, tak je lepsie rozvijat ho v praxi a nie sa musiet ucit rozne poucky a pol roka robit na jednom skolskom zadani. Urcite cloveku vsvu nieco da, ale aj s titul ti uspech nemusi zarucit. A co som spominala prax a starych ucitelov, tak na strednej sme na tipografii mali ulohu navrhnut font, ale profesorka nam povedala, ze ako sa font robi, aby fungoval normalne v pocitaci je tazke, tak vas to ucit nebudem a prave to ma stvalo, navrhovat zadania si
moze hocikto aj sam. A na VS na animovanej tvorbe vsmu sme mali vacsinu profakov, co robili vecernicky, preto od nas chceli rucnu animaciu a ba ucenie modernych technologii a pocitacov sme mali vyhradene dost malo a prave to je ten problem, ze niekedy zaplatenie kurzu napriklad o nejakom pocitacovom programe, alebo fotokurz na produktovu fotku, ci svietenie v atelieri da cloveku viac, ako skola.
 
Bells
2010-07-19 15:59:48+02
príspevok od: werdza
Inak je to zvlastne, ze na fotku su na uchadzacov asi najvacsie poziadavky. a samotna fotka je u nas len na VSVU. Ked chce ist clovek na architekturu, ci dizajn na STU, nie na VSVU, tak maju
talentovky z kreslenia, na dizajne aj jedno zo zadani vymodelovat z hliny. Veci z odboru ich na skole naucia a nepytaju na prijimackach. Ale na fotku treba vediet na prijimackach rucne vyvolavat fotky, doniest aj vlastnorucne zvacsenu fotku a kde si ma taky mlady clovek doma v kupelni spravit zvacseninu na A3 alebo vacsiu, uz aj tie vsetky veci co k tomu treba stoja dost. Vo svete je uz bezne, ze sa vyucuje odbor zamerany hlavne na digitalnu fotografiu, len u nas su vacsina profesorov starych, co moc moderne technologie nevedia na takej urovni, aby ich mohli vyucovat, tak digitalna fotka a nove media sa sice ucia, ale malo. Absolvent VSVU vie vyvolavat sice filmy na vela sposobov, ale na kolko ovlada moderne technologie, svietenie, produktovu fotku netusim, na to su dobre kurzy radsej, ak to chce clovek naozaj ovladat. Lebo pokial to fotenie, foto oko a talent mas v sebe, tak je lepsie rozvijat ho v praxi a nie sa musiet ucit rozne poucky a pol roka robit na jednom skolskom zadani. Urcite cloveku vsvu nieco da, ale aj s titul ti uspech nemusi zarucit. A co som spominala prax a starych ucitelov, tak na strednej sme na tipografii mali ulohu navrhnut font, ale profesorka nam povedala, ze ako sa font robi, aby fungoval normalne v pocitaci je tazke, tak vas to ucit nebudem a prave to ma stvalo, navrhovat zadania si
moze hocikto aj sam. A na VS na animovanej tvorbe vsmu sme mali vacsinu profakov, co robili vecernicky, preto od nas chceli rucnu animaciu a ba ucenie modernych technologii a pocitacov sme mali vyhradene dost malo a prave to je ten problem, ze niekedy zaplatenie kurzu napriklad o nejakom pocitacovom programe, alebo fotokurz na produktovu fotku, ci svietenie v atelieri da cloveku viac, ako skola.
no aj ja som nad tym rozmýšľala, že prečo je ťažké sa dostať na fotku.. ako my sme v škole robili negatívy..ale to tiež boli také stiesnené pomery a napr ja už foťák na film nemám a digitálna sa nedá vyvolať. môžem povedať že na strednej mám našťastie učiteľa odborníka..on aj fotí, čiže vie dosť poradiť aké sú správne fotografie na plagát alebo nám púšťa rôzne dv a tak isto vďaka nemu sa môžeme zdokonaliť vo photoshope.. tiež stále nám vraví aké sú dôležité farby a tak.. a je to asi jeden z 10 učiteľov čo to vie tak odborne podať..nechápem načo mi je ekonomika keď som na propagačnej grafike.. nie žeby nám nechali fotografiu oni mi ju v treťom ročníku zrušili a tak som ju mala iba rok a keď by som uvažovala že chcem ísť na VŠVU.. nemá ma kto na to pripraviť..
a aj ja si myslím, že tie fotokurzy sú lepšie..
 
krá
2011-01-31 22:09:27+01
dobry nieje to uplne k teme ale chcela som sa spytat ze ci ak chcem ist na vysoku umelecku tak musim skoncit gympel?dalo by sa na skolu takehoto charakteru dostat napr z hotelovej?
 
micuro
2011-01-31 22:28:34+01
príspevok od: krá
dobry nieje to uplne k teme ale chcela som sa spytat ze ci ak chcem ist na vysoku umelecku tak musim skoncit gympel?dalo by sa na skolu takehoto charakteru dostat napr z hotelovej?
samozrejme ze sa da ist z hocijakej skoly,zalezi od toho ci zvladnes prijimace skusky,na tomto druhu skol sa vacsinou skladaju z troch casti-prospech na strednej (maturita),prijmaca skuska (vedomostny test,nieco z oblasti odboru na ktory sa hlasich) a asi najdolezitejsie talentove skusky-to tiez zalezi od odboru,ale urcite budu chciet nejake ukazky tvojich prac. Gympel nema az tak extra blizko k umeleckemu zameraniu,su skoly ktore k tomu maju ovela blizsie a tymto by boli znevyhodnene.
 
mvadila
2011-01-31 22:29:36+01
príspevok od: krá
dobry nieje to uplne k teme ale chcela som sa spytat ze ci ak chcem ist na vysoku umelecku tak musim skoncit gympel?dalo by sa na skolu takehoto charakteru dostat napr z hotelovej?
co ja viem? ja som sa dostal na vysku ako chemik-operator, ukoncene uciliste a k tomu nadstavbu na astronomiu v Hurbanove, bez problemu .... www.itf.cz
 
atiart
2011-01-31 22:36:41+01
príspevok od: Bells
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či neviete o nejakej vysokej fotografickej škole na Slovensku? Viem, že fotografické vysoké školy sú v Prahe a v Brne. Je ťažké s atam dostať? A vlastne má zmysel študovať fotografiu? alebo vybrať si niečo iné?
... ahoj Bellsička . ako sa máš ? psíček ? vidím je mnoho príspevkov a dlhých článkov, no ja mám pre teba takú odpoveď : predovšetkým mala by si vedieť vedieť, čo chceš cez fotografiu dosiahnuť , aké máš ciele , či k dosiahnutiu tohto cieľa potrebuješ to remeslo vyštudovať na úrovni VS ? .... iste neuškodí to vyštudovať, ale môže Ti rovnako ublížiť ako aj pomôcť ...... prečo? a ako ? .... na to jedine len čas a život vie dať odpoveď
 
angelina187
2011-01-31 23:04:23+01
Ahoj,
ja riesim podobny problem,teda nie ze riesim ale len sa nad nim zamyslam.Ja som si pred rokom tiež vravela,ze fotit možem popri studiu a je kvantum fotografov,co vystudovalo nieco ine a teraz su z nich profesionali.Momentalne studujem na EU v BA a prichadzam na to,ze ma to vobec nebavi ,ubera ma to o kreativitu a je nieco uplne ine sa ucit co ta bavi ako co nie.Ja som ekonomicku brala ako mensie zlo,predsa mam odbor a podnikanie v cestovnom ruchu,takze som si myslela,ze to bude zaujimavejsie,no zatial nie je.
Tymto som sa chcela dostat k tomu,ze rozmyslam,ze skusim tento rok si podat prihlasku niekde inde. Ja som rozhodnuta nad Zlinom,je tam reklamna fotografia,presne to co by ma strasne bavilo,su tam aj talentovky aj nejaky test,ale nechystam sa na to nejako drvit,uvidim len ci sa postasti.Nechcem mat uz chrobaka v hlave ,ze som to neskusila.
Na tvojom mieste by som len fotila a fotila,zlepsovala sa..a skuila mozno nejaku masmedialku alebo marketingovu kom. ..Pocula som,ze na VSVU ani na FAMU nie sa take lahke dostat,na VSVU neberu ani 10 ludi.Domnievam sa,ze tych co hej,tak su strasne talentovani,maju prachy pripadne znamost.
Skus si pozriet UCM-Fakulta masmedialnej kom. alebo UK marketingova kom.(tam je tazke sa dostat)..su to skoly,kde sa studuje aj fotografia ale ta mark. je zamerana dost na reklamu,ale mozno by ta aj to bavilo.
To bude tak vsetko,snad som ti pomohla.
PS:Chod urcite studovat to co ta bavi,aspon to skusit,inak ta to bude potom mrziet
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2011-01-31 23:04:33+01
príspevok od: atiart
... ahoj Bellsička . ako sa máš ? psíček ? vidím je mnoho príspevkov a dlhých článkov, no ja mám pre teba takú odpoveď : predovšetkým mala by si vedieť vedieť, čo chceš cez fotografiu dosiahnuť , aké máš ciele , či k dosiahnutiu tohto cieľa potrebuješ to remeslo vyštudovať na úrovni VS ? .... iste neuškodí to vyštudovať, ale môže Ti rovnako ublížiť ako aj pomôcť ...... prečo? a ako ? .... na to jedine len čas a život vie dať odpoveď
Raz som sa nahlas zamýšľal nad tým, prečo fotografické VŠ kladú taký malý dôraz na to, aby naučili ľudí, budúcich fotografov ako sa predať a presadiť na trhu. Na to mi jeden prítomný, študujúci fotograf odpovedal, že je to predsa škola umelecká. Oni z teba nechcú urobiť komerčného fotografa, ale umelca... A aj s tým celkom súhlasím, pokiaľ sa chce človek fotografiou živiť a zároveň sa posunúť na vyššiu úroveň, je dôležité hlavne pracovať na sebe, pričom čím lepšie sa človek dostane k samotnej práci a zákazkám, tým rýchlejšie naberie skúsenosti.

Mnoho ľudí si hovorí (a možno aj hovorí o nich), že ešte nie sú predsa natoľko skúsení, aby niečo pre niekoho začali robiť za peniaze. Je to ale výhovorka prameniaca z ich vlastných strachov. Samozrejme svojmu výkonu potrebujú prispôsobiť aj cenu (a tým myslím aj nezabudnúť ju zvyšovať akonáhle sa posunú o krok ďalej)
 
knollko
2011-01-31 23:21:45+01
Tiež riešim niečo podobné ako ty Bells. Len s tým rozdielom, že ja mám hotelovku a všetko o fotografií som sa naučil za pomoci jedného pána a najmä samého seba samoučbou.
Ako najvhodnejšia škola mi prišla práve baťovka v zlíne a na masmedialnej fakulte ateliér reklamnej fotografií. Bohužiaľ príjmačky sa už dáávno posielali a na kombinované(niečo ako externé) štúdium musíš mať 3ročnú prax z práce, nie školy. Tak skúsim aspoň masmediálknu-marketingovú komunikáciu. Tým sa ostanem pohybovať vo vodách reklamy a môže mi to dať niečo, čo pri fotení zúžitkujem.No a na rok skúsim fotografiu a uvidím.
 
Strana 4 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()