Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Fotak na turistiku

poklop
poklop 2021-01-05 22:26:43+01
Poradte nejaky dobry fotak na turistiku. Momentalne mam Canon 50D + 17-55 a potrebujem nieco mensie. Hlavne kriteria su velkost, hmotnost a kvalita foto. Bude to hlavne na krajinky + rodine foto a video.
Zatial mam vo vybere sony rx100 mark VI, Canon EOS M6, alebo nejaky Fuji X. Najviac som nakloneny k tomu Sony hlavne pre rozmery ale neviem ako je na tom s kvalitou fotiek v porovnan s Canon M6 + 15-45. Mate niekto osobnu skusenost? Alebo poradte nieco ine.
 
jozef84
2021-01-14 21:46:06+01
príspevok od: obonsky
Viem - vinyl je uzasny, v Europe skoro nikto nenahrava analogovo (pokial viem, tak asi dve studia), takze platne su len digitalne data na analogovom nosici. Su ludia, co to vraj rozpoznaju, len neviem, co vlastne ropoznavaju. Pozri, ja som daval radu - nech vyskusa dobry mobil. Po takmer 20 rocnych skusenostiach a po vyse 20000€, co som napchal do fotenia sa mi to zda ako celkom dobre riesenie. Na turistiku, nie portret, nie wildlife, nie sport, nie macro. Rozhodne v sucasnosti odporucam jedno - nech je to co najmensie.
LP platne nie su digitalnym nosicom. Mozu byt nahravane z digitalnych nosicov, ale hudbu reprodukuju analogovo. Preto mozes slabo pocut hudbu, ked gramofon hra aj bez zosilnenia zvuku. Ihla v drazke snima nahratu hudbu mechanicky a nasledne sa zosilnuje v predzosilnovaci a zosilnovaci.
 
fatality
2021-01-15 10:43:59+01
príspevok od: obonsky
Viem - vinyl je uzasny, v Europe skoro nikto nenahrava analogovo (pokial viem, tak asi dve studia), takze platne su len digitalne data na analogovom nosici. Su ludia, co to vraj rozpoznaju, len neviem, co vlastne ropoznavaju. Pozri, ja som daval radu - nech vyskusa dobry mobil. Po takmer 20 rocnych skusenostiach a po vyse 20000€, co som napchal do fotenia sa mi to zda ako celkom dobre riesenie. Na turistiku, nie portret, nie wildlife, nie sport, nie macro. Rozhodne v sucasnosti odporucam jedno - nech je to co najmensie.
hej s tymi studiami to je pravda..ale to nebola podstata mojho prispevku(btw.existuje kopec,najma starsich vinylov,kde bol cely proces analogovy a ked si to pustis na analogovej zostave,mas to komplet analogove,ale aj tak to niekto rozozna a niekto nie..ja napriklad,som sa rokmi nahanania kvalitnych nahravok dopracoval do bodu,ze vo svojich 46 rokoch nerozoznam 320kbps mp3 a vaw.. ..za dalsie,ak to v studiu nahras v kvalite 24bit/192khz a nasledne vylisujes
vinyl,kvalitou je to uplne niekde inde,nez 16bit/44.1khz vaw na cd..ale pre mna..zbytocne..nerozoznam ..
no a k fotaku..ano,pre cloveka,co chce len cvakat a staci mu ta "kvalita" to je ok,ale akonahle chces trochu viac,ci vo vystupe,pp alebo ovladani,je hocaky fotak s vacsim snimacom lepsie riesenie a ja som mal z poziadaviek zadavatelov dojem,ze im ide o viac,nez len o cvaky..
 
Urgy
2021-01-19 08:54:36+01
príspevok od: jaro_po
Používanie mobilu v horách na fotenie je chybou a je to na samostatnú debatu. Riešim APSC bezzrkadlovku.
Vieš sa k tomu nejako vyjadriť? Ma to zaujalo, prečo je to chyba?
 
jozef84
2021-01-19 14:38:21+01
príspevok od: Urgy
Vieš sa k tomu nejako vyjadriť? Ma to zaujalo, prečo je to chyba?
No, to by aj mňa zaujímalo.
 
jaro_po
2021-01-19 20:39:16+01
príspevok od: Urgy
Vieš sa k tomu nejako vyjadriť? Ma to zaujalo, prečo je to chyba?
Len v skratke. Je metodicky správne mobil na horách primárne používať ako prostriedok núdzovej komunikácie a zároveň na sledovanie meteo situácie. Fotenie, logovanie trasy, web, soc. siete, live streem atď. odčerpávajú baterke energiu, ktorá môže v kritickej chvíli chýbať. Veľmi častý celosvetový fenomén.
Ideálny stav:
privolanie pomoci (rady) - telefón + náhradná baterka
fotenie - fotoaparát
navigácia - GPS zariadenie + mapa
svetlo - čelovka
Všetko toto vie samozrejme nahradiť jedno zariadenie - smartfón, ale keď sa napr. utopí v potoku môže byť problém...
 
vlados
2021-01-21 10:34:57+01
príspevok od: jaro_po
Len v skratke. Je metodicky správne mobil na horách primárne používať ako prostriedok núdzovej komunikácie a zároveň na sledovanie meteo situácie. Fotenie, logovanie trasy, web, soc. siete, live streem atď. odčerpávajú baterke energiu, ktorá môže v kritickej chvíli chýbať. Veľmi častý celosvetový fenomén.
Ideálny stav:
privolanie pomoci (rady) - telefón + náhradná baterka
fotenie - fotoaparát
navigácia - GPS zariadenie + mapa
svetlo - čelovka
Všetko toto vie samozrejme nahradiť jedno zariadenie - smartfón, ale keď sa napr. utopí v potoku môže byť problém...
Zalezi od turistiky . Na beznej turistike ani moc nevadi ked klakne cokolvek, staci sa pobrat smerom dole, za chvilu si v nejakej dedine.... A co sa tyka povodnej otazky, tak by som bral odolny fotak.
 
jozef84
2021-01-21 11:53:20+01
príspevok od: jaro_po
Len v skratke. Je metodicky správne mobil na horách primárne používať ako prostriedok núdzovej komunikácie a zároveň na sledovanie meteo situácie. Fotenie, logovanie trasy, web, soc. siete, live streem atď. odčerpávajú baterke energiu, ktorá môže v kritickej chvíli chýbať. Veľmi častý celosvetový fenomén.
Ideálny stav:
privolanie pomoci (rady) - telefón + náhradná baterka
fotenie - fotoaparát
navigácia - GPS zariadenie + mapa
svetlo - čelovka
Všetko toto vie samozrejme nahradiť jedno zariadenie - smartfón, ale keď sa napr. utopí v potoku môže byť problém...
Jaro! Si to zdramatizoval. Chodím na turistiku veľmi, veľmi často. Taký dramatický stav by teoreticky mohol nastať pri viacdňových túrach mimo Slovenska.Na Slovensku si to viem predstaviť len v pár lokalitách. Ale vtedy by som si so sebou zobral poriadnu Power banku. Neviem čo máš za mobil, ale teraz máš aplikácie napríklad mapy.cz, navigácie v mape, navigácia v teréne pomocou triangulácie mobilných vysielačov, vyladené GPS v mobiloch, čo znižuje poriadne spotrebu. Ale dám ti za pravdu v tom, že treba mať správny mobil, v ňom plne nabitú a dobrú baterku, turistické mapy a navigáciu v mobile(mapa v batohu je bonus), baterku a zodpovedajúce oblečenie a obutie. Mne osobne vydrží nabitý mobil bežne 4-7 dní. Manželke(ale tá ho používa menej) tak aj 17 dní(keď ešte mala zostatok 15%). A ešte by si mi mohol vysvetliť, ako topíš ten telefón v potoku. A meteo situáciu sledujem nie v mobile, ale na oblohe a všímam si správanie zvierat. Poprípade si pred túrou pozriem dopredu s čím mám počítať. Keď som na túre, tak nie som zavesený na sociálnych sieťach a live streame. No Jaro 100 bodov, pobavil som sa.
 
jaro_po
2021-01-21 14:09:14+01
príspevok od: jozef84
Jaro! Si to zdramatizoval. Chodím na turistiku veľmi, veľmi často. Taký dramatický stav by teoreticky mohol nastať pri viacdňových túrach mimo Slovenska.Na Slovensku si to viem predstaviť len v pár lokalitách. Ale vtedy by som si so sebou zobral poriadnu Power banku. Neviem čo máš za mobil, ale teraz máš aplikácie napríklad mapy.cz, navigácie v mape, navigácia v teréne pomocou triangulácie mobilných vysielačov, vyladené GPS v mobiloch, čo znižuje poriadne spotrebu. Ale dám ti za pravdu v tom, že treba mať správny mobil, v ňom plne nabitú a dobrú baterku, turistické mapy a navigáciu v mobile(mapa v batohu je bonus), baterku a zodpovedajúce oblečenie a obutie. Mne osobne vydrží nabitý mobil bežne 4-7 dní. Manželke(ale tá ho používa menej) tak aj 17 dní(keď ešte mala zostatok 15%). A ešte by si mi mohol vysvetliť, ako topíš ten telefón v potoku. A meteo situáciu sledujem nie v mobile, ale na oblohe a všímam si správanie zvierat. Poprípade si pred túrou pozriem dopredu s čím mám počítať. Keď som na túre, tak nie som zavesený na sociálnych sieťach a live streame. No Jaro 100 bodov, pobavil som sa.
Keď si na horách veľmi, veľmi často isto sa na chatách po večeroch pri pive bavíš veľmi, veľmi často s chlapmi z Horskej služby a oni ti radi veľmi, veľmi často porozprávajú aké dramatické to vie na horách byť. Aké bizarné záchrany veľmi, veľmi často riešia. A nie, nie sú to turisti ak ty, ale veľmi, veľmi často ľudia, čo dnes chodia do hôr, nemajú skúsenosti (fotia celý deň mobilom, robia live streem na soc sieti...) a keď sa niečo poserie, nevedia ani aké číslo sa z toho ich mobilu má volať. Som rád, že si skúsený a nič také sa ti v živote nemôže stať. Ale skús sa poobzerať, kto okrem teba na tých horách je. A keďže toto je fórum o fotení, nebudem to to už ďalej rozoberať.
 
jaro_po
2021-01-21 14:16:53+01
príspevok od: vlados
Zalezi od turistiky . Na beznej turistike ani moc nevadi ked klakne cokolvek, staci sa pobrat smerom dole, za chvilu si v nejakej dedine.... A co sa tyka povodnej otazky, tak by som bral odolny fotak.
Neviem čo je bežná turistika. Pre mňa je bežné vybehnúť 900 výškových metrov za hodinu. Ale viem si predstaviť, že pre niekoho je bežne to stihnúť aj za 40 minút. Problém pri úrazoch na horách je často nemožnosť sa dostať nikam.... A čo sa týka pôvodnej otázky Sony A6500 + Sigma 19/2,8. Okrem utesnenia objektívu spĺňa všetko, čo potrebujem. Ak časom spraví na Sony niekto ešte menší a utesnený objektív okolo 16-18mm, rád ho kúpim.
 
jozef84
2021-01-21 15:28:26+01
príspevok od: jaro_po
Keď si na horách veľmi, veľmi často isto sa na chatách po večeroch pri pive bavíš veľmi, veľmi často s chlapmi z Horskej služby a oni ti radi veľmi, veľmi často porozprávajú aké dramatické to vie na horách byť. Aké bizarné záchrany veľmi, veľmi často riešia. A nie, nie sú to turisti ak ty, ale veľmi, veľmi často ľudia, čo dnes chodia do hôr, nemajú skúsenosti (fotia celý deň mobilom, robia live streem na soc sieti...) a keď sa niečo poserie, nevedia ani aké číslo sa z toho ich mobilu má volať. Som rád, že si skúsený a nič také sa ti v živote nemôže stať. Ale skús sa poobzerať, kto okrem teba na tých horách je. A keďže toto je fórum o fotení, nebudem to to už ďalej rozoberať.
Hej, to máš pravdu. Dala by sa o tom napísať aj knižka. Ale neber nikomu presvedčenie, že iba foťák je to najsprávnejšie riešenie. Pre teba možno áno, ale pre iných to tak nemusí byť. Každý nech si vyberie, podľa preferencií a na čo to potrebuje. Už aj tak tých krámov, ktoré človek hore vlečie a potom aj nazad musí niesť je priveľa. Redukujem množstvo a aj váhu. Dôležitejšie ako ten mobil(s ktorým sa aj tak v horách nedovoláš) je mať vodu(alebo ju vedieť nájsť), rezervné ponožky(ktoré môžu byť nielen na nohy ale aj na ruky) rezervné a suché oblečenie, pršiplášť, špagát, keď ti pustí šnurovačka na topánke, alebo viazanie na mačkách, náplaste, nôž, elastický obväz, baterka. Spoliehať sa hlavne na seba a parťákov v skupine, nie na pomoc zvonku. Tá nemusí byť dostupná. Dobré svetlo prajem.
 
marekking1
2021-01-21 17:39:17+01
príspevok od: jaro_po
Neviem čo je bežná turistika. Pre mňa je bežné vybehnúť 900 výškových metrov za hodinu. Ale viem si predstaviť, že pre niekoho je bežne to stihnúť aj za 40 minút. Problém pri úrazoch na horách je často nemožnosť sa dostať nikam.... A čo sa týka pôvodnej otázky Sony A6500 + Sigma 19/2,8. Okrem utesnenia objektívu spĺňa všetko, čo potrebujem. Ak časom spraví na Sony niekto ešte menší a utesnený objektív okolo 16-18mm, rád ho kúpim.
tak to klobuk dole, beznou turistickou chodzou da clovek 300 vyskovzch za hodinu a ty 900 za hodinu..
 
marianr
2021-01-21 18:09:49+01
+1 kalap dole, 100 výškových metrov je časovo ako 1 km horizontálne.
 
vlados
2021-01-23 02:10:41+01
Rozpravame sa o turistike ? Teda v pohode sa prejst, zastavit sa, poobzerat krásy a ist dalej ......Alebo sa bavime o sportovom vykone ? Lebo to su dva rozlicne pojmy a teda aj ine potreby pre fotografovanie....
 
jozef84
2021-01-25 09:42:35+01
príspevok od: vlados
Rozpravame sa o turistike ? Teda v pohode sa prejst, zastavit sa, poobzerat krásy a ist dalej ......Alebo sa bavime o sportovom vykone ? Lebo to su dva rozlicne pojmy a teda aj ine potreby pre fotografovanie....
Aj aj. Je to fórum. . A to patrí tiež k tomu.
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()