Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Nasledovník EOS 60D

petrofka
petrofka 2023-03-11 11:10:10+01
Ahojte. Pokazil sa mi môj milovaný Canon EOS 60D, ktorý mi parametrami pre moju záľubu stačil. Nechcem asi už investovať do opravy, takže hľadám niečo s rovnakými parametrami alebo o trošinku lepšie. Ale len telo Canon (lebo mám k tomu objektívy - základný a portrétový). Či radšej objektívy predať a kúpiť inú značku? Nemusí mať vyklápací displej. Čo by ste mi odporučili? Nechcem investovať veľa, len aby som si mohla ďalej fotiť rodinku a výlety. A chcem niečo nové, nie bazárové. Čo by ste mi odporučili? Obávam sa, že sama si vyberiem niečo horšie ako tú 60D
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2023-03-16 15:54:54+01
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Canon R10 má obrazový snímač s rozlíšením 24 efektívnych megapixelov a Canon 60D len 18 efektívnych megapixelov. Čo sa týka výdrže batérie na jedno nabitie je u Canonu R10 podľa CIPA 450 snímkou a Canon 60D má podľa CIPA 1100 snímkou. Zdá sa to málo oproti klasickej zrkadlovke, ale treba si uvedomiť, že u bezrkadloviek je tento údaj vysoko podhodnotený. Napríklad Nikon Z6II má podľa CIPA iba 420 snímkou, ale reálne dokážem na svadbe vyfotiť na jednú batériu EN-EL15c v pohode aj 2000 záberov (prípravy, svadobné portrétne fotenie, obrady a cca. 2 hodiny v sále počas svadobnej hostiny a začatej zábavy). Z tohto predpokladám, že Canon R10 zvládne reálne aj 1500 záberov, čo je viac ako u Canonu 60D. Za mňa osobne toto je jeden s kľúčových parametrov, lebo ak sa vám vypne prístroj vďaka vybitiu batérie je to veľký prúser! Elektronicky hľadáčik je výborná vec, ale ja som si doteraz naň nezvykol. Výhodou Canonu R10 oproti Canonu 60D je elektronický hľadáčik, vďaka čomu je fotenie radosť, lebo fotograf ihneď vidí, aká bude expozícia zhotoveného záberu. Kvalita odfotených záberov pri použitý vyšších hodnôt ISO je u Canonu R10 vyššia ako u Canonu 60D. Canon R10 umožňuje nahrávať video v 4K s fázovým AF a Canon 60D len vo Full HD rozlíšení s kontrastným AF. Dnes už sa len kontrastné ostrenie nepoužíva, lebo oproti fázovému ostreniu je pomalšie a menej presné. Myslím, že kontrastne zaostrovanie používa u niektorých modelov Panasonic, ktorý sa s týmto typom zaostrovania na objekt dostal u svojich bezzrkadloviek asi najďalej. Je tú veľa parametrov v ktorých je Canon R10 oproti Canonu 60D lepší. Na záver je možno ešte dobré spomenúť rozmery jednotlivých fotografických prístrojov: Canon R10 - 123 x 88 x 83 mm a váha 426g, Canon 60D - 145 x 106 x 79 mm a váha 755g. Ak niekomu nevadí, že Canon R10 nie je utesnený proti nepriaznivým vplyvom počasia a má najkratší čas uzávierky iba 1/4000, tak pre neho bude táto bezzradlovka ideálnou voľbou. Skrátka bezzrkadlovky sú budúcnosť, čomu zodpovedá i prepad klasických digitálnych zrkadloviek. Podľa CIPA celosvetovo za jeden rok predstavoval pokles zrkadloviek o 68% a finančne to je o 59%. Ešte pár rokov a zrkadlovky skončia definitívne a budú sa len dopredávať posledné kusy.
Doplnok:
https://www.digimanie.cz/cipa-01-23-rok-nam-nezacal-vubec-dobre/9706?utm_source=digimanie_newsletter_weekly&utm_medium=email_article_title&utm_campaign=cipa-01-23-rok-nam-nezacal-vubec-dobre/9706
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2023-03-16 16:06:54+01
Zabudol som ešte na jede obrovský rozdiel medzi Canom R10 a Canonom 60D. U Canonu R10 a celkovo u všetkých bezrkadloviek (mirrorless) nemusí človek riešiť front a back focus. To je asi jeden s tých najväčších benefitov, ktoré na rozdiel od klasických digitálnych zrkadloviek nemusí fotograf pred fotením riešiť.
 
Paladin25
2023-03-16 19:59:55+01
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Zabudol som ešte na jede obrovský rozdiel medzi Canom R10 a Canonom 60D. U Canonu R10 a celkovo u všetkých bezrkadloviek (mirrorless) nemusí človek riešiť front a back focus. To je asi jeden s tých najväčších benefitov, ktoré na rozdiel od klasických digitálnych zrkadloviek nemusí fotograf pred fotením riešiť.
Len doplním že FF a BF je aj pri mirorlesoch (dá sa to dohladať na zahraničných forách, kde o tom viac aj odbornejších článkov) ale je to v oveľa - oveľa nižšej miere.

Napríklad aj môj NIKON Z6 má v menu doladenie AF. Ak by FF a BF neexistoval výrobca by nemal dôvod túto funkciu implementovať.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2023-03-16 22:53:15+01
príspevok od: Paladin25
Len doplním že FF a BF je aj pri mirorlesoch (dá sa to dohladať na zahraničných forách, kde o tom viac aj odbornejších článkov) ale je to v oveľa - oveľa nižšej miere.

Napríklad aj môj NIKON Z6 má v menu doladenie AF. Ak by FF a BF neexistoval výrobca by nemal dôvod túto funkciu implementovať.
To možno áno, ale oproti klasickým digitálnym zrkadlovkám je to zanedbateľné. Na čo s Nikonom Z6II zaostrím je ostré, či už zo zoom objektívom alebo pevným sklom. U digitálnej zrkadlovky s tým bol často problém a ja som často nevedel, či je problém vo fotoaparáte alebo v objektíve.
 
robertondrejovic
2023-03-17 07:05:56+01
príspevok od: Paladin25
Len doplním že FF a BF je aj pri mirorlesoch (dá sa to dohladať na zahraničných forách, kde o tom viac aj odbornejších článkov) ale je to v oveľa - oveľa nižšej miere.

Napríklad aj môj NIKON Z6 má v menu doladenie AF. Ak by FF a BF neexistoval výrobca by nemal dôvod túto funkciu implementovať.
Potvrdzujem z vlastnej skúsenosti , že máš pravdu. V mojom prípade kombinácia Nikon Zfc a Tamron 100-400mm f/4.5-6.3 di vc usd vykazuje zreteľný front fokus. Ale všimol som si to aj na Nikon objektívoch hoci nie tak zreteľne, dobre to vidno napríklad s Nikon 500mm PF, používam ho na Nikon d500,NikonZ50,Nikon Zfc, Nikon Z7. Z okna mám krásny testovací terč v úzkej uličke mierne stúpajúcej zaparkované auto. S každým telom je rovina ostrosti posunutá inak.. ŠPZ- ka na ktorú zaostrím je v poriadku ostrá ako žiletka, ale pole ostrosti pred a za ŠPZ je u každého fotoaparátu iné, široké rovnako, ale inak posunuté, čo vďaka charakteristike terénu veľmi dobre vidno kde začína a končí ostrosť. Takže tvrdenie že u bezzrkadlovky BF a FF neexistuje je mýtus. Je ,ale nie tak zreteľný a častý ako DSLR.
 
Paladin25
2023-03-17 07:06:34+01
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
To možno áno, ale oproti klasickým digitálnym zrkadlovkám je to zanedbateľné. Na čo s Nikonom Z6II zaostrím je ostré, či už zo zoom objektívom alebo pevným sklom. U digitálnej zrkadlovky s tým bol často problém a ja som často nevedel, či je problém vo fotoaparáte alebo v objektíve.
Áno ako píšem je to oveľa-oveľa menšej miere. Aj ja som určite spokojnejší s ostrením bezrkadlovky oproti DSLR.
 
MagickVamp
2023-03-17 07:17:05+01
príspevok od: Paladin25
Len doplním že FF a BF je aj pri mirorlesoch (dá sa to dohladať na zahraničných forách, kde o tom viac aj odbornejších článkov) ale je to v oveľa - oveľa nižšej miere.

Napríklad aj môj NIKON Z6 má v menu doladenie AF. Ak by FF a BF neexistoval výrobca by nemal dôvod túto funkciu implementovať.
Ja som o tom pocul tiez, ale prave len v spojitosti s Nikonom. Neviem ci sa to vyskytuje aj u inych znaciek. U Canonu som sa s tym ale nestretol, mal som R, teraz R6 a R7 a 9 RF objektivov. Vzdy zaostrene presne. Bez obav mozem aj na FF fotit s clonou F1,2.
 
MagickVamp
2023-03-17 07:18:49+01
Pri zrkadlach som mal BF a FF snad na kazdom skle....5DmkIV + 24-70F2,8LII som ani len spolu nedokazal rozchodit...a tak som to od zlosti vymenil za Canon R...vtedy velmi kompromisne riesenie
 
Paladin25
2023-03-17 08:06:30+01
príspevok od: MagickVamp
Ja som o tom pocul tiez, ale prave len v spojitosti s Nikonom. Neviem ci sa to vyskytuje aj u inych znaciek. U Canonu som sa s tym ale nestretol, mal som R, teraz R6 a R7 a 9 RF objektivov. Vzdy zaostrene presne. Bez obav mozem aj na FF fotit s clonou F1,2.
Neviem či je to len problém Nikonu. Zachytil som Nikon a Sony ale moc veľkú pozornosť som tomu nevenoval lebo je to len marginalita.

To že ty ten problém na Canone nemáš je super ale nemusí to nič znamenať. Keby si vymenil aspoň ja neviem 100 tiel malo by to zmysel u teba hodnotiť.

Každopádne sa všetci zhodneme natom že ten problem je oveľa - oveľa menši ako v dobe DSLR.
 
MagickVamp
2023-03-17 09:25:06+01
príspevok od: Paladin25
Neviem či je to len problém Nikonu. Zachytil som Nikon a Sony ale moc veľkú pozornosť som tomu nevenoval lebo je to len marginalita.

To že ty ten problém na Canone nemáš je super ale nemusí to nič znamenať. Keby si vymenil aspoň ja neviem 100 tiel malo by to zmysel u teba hodnotiť.

Každopádne sa všetci zhodneme natom že ten problem je oveľa - oveľa menši ako v dobe DSLR.
Ano toho som si vedomy, len nikde som pri Canone taku zmienku nenasiel a sam ten problem nemam, ani ludia co poznam. Moze to mat mozno len nieco docinenia so snimacmi Sony, ktore ma aj Nikon.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2023-03-17 09:57:05+01
Toto som našiel na internete vo fóre:



Takže, ako už väčšina povedala, základný problém/funkcia mikroúpravy automatického zaostrovania z DLSR už nie je pre bezzrkadlovky problémom. Automatické zaostrovanie na snímači, či už ide o fázovú detekciu, detekciu kontrastu, hĺbku od rozostrenia, zaostruje v rovine snímača, a preto by malo byť zaostrenie vždy presne tam, kde si fotoaparát myslí, že by malo byť. Avšak .

Bezzrkadlové fotoaparáty môžu stále trpieť problémom známym ako posun zaostrenia . Toto je miesto, kde sa rovina zaostrenia posunie po zastavení objektívu, keď je objektív zaostrený dokorán. Existuje pomerne málo známych objektívov DLSR, ktoré vykazujú tento problém, jedným príkladom je Canon EF 50/1,2L. Najnovším príkladom je nový makro RF 100/2,8L od spoločnosti Canon – ktorý má problém s posunom zaostrenia v miernom rozsahu zväčšenia, pričom problém nevykazuje pri vzdialenostiach zaostrenia na výšku alebo makro. (Uvádzam príklady spoločnosti Canon, pretože toto je systém, ktorý poznám najviac – problém sa v žiadnom prípade neobmedzuje len na ich kamerové systémy a je výlučne výsledkom kompromisov pri návrhu a výrobe objektívov).

Hlavným problémom posunu zaostrenia je to, že zvyčajne ovplyvňuje nastavenie clony, ktorá je najbližšie k úplne otvorenej clone, takže pre EF 50/1,2L od f/1,4 do približne f/2,8. To je mimoriadne frustrujúce, pretože toto sú otvory, ktoré by človek strieľal najviac (možno po otvorení). f/1,4 na klasickej konštrukcii objektívu, ako je táto, vám poskytne mierny nárast ostrosti a kontrastu a zároveň zníži vinetáciu a pozdĺžnu chromatickú aberáciu. V podstate robí výstup o niečo „transparentnejším“, pokiaľ ide o artefakty, pričom stále zachováva „charakter“ šošovky.

V prípade nového (a súčasného) makro RF 100/2,8L našli problém nezávislí testeri / recenzenti objektívov a spoločnosť Canon neskôr uviedla, že objektív bol navrhnutý tak, aby fungoval týmto spôsobom.


Teraz sa už desaťročia diskutuje o posune zamerania a potenciálnych opravných prostriedkoch. Mnohé sú zrejmé, ako napríklad, prečo nenastaviť fotoaparát alebo firmvér objektívu tak, aby posunul ohnisko objektívu pri zastavení na ovplyvnenú clonu podľa vzdialenosti zaostrenia? Prečo neumožniť objektívu zaostriť pri snímacej clone (povedzme f/1,6 pre EF 50/1,2L)?

Nemôžem povedať, že som niekedy videl výrobcu fotoaparátu vysvetľovať, prečo nepodnikol kroky na odstránenie posunu zaostrenia, čo je obzvlášť nepríjemné, keď máme extrémne rýchle a extrémne presné systémy automatického zaostrovania v bezzrkadlových fotoaparátoch a rýchle a presné motory automatického zaostrovania v objektívoch. .

zdroj:
https://www-reddit-com.translate.goog/r/photography/comments/yn1jp9/is_backfrontfocusing_still_a_thing_in_mirrorless/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=sc
 
MagickVamp
2023-03-17 11:40:43+01
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Toto som našiel na internete vo fóre:



Takže, ako už väčšina povedala, základný problém/funkcia mikroúpravy automatického zaostrovania z DLSR už nie je pre bezzrkadlovky problémom. Automatické zaostrovanie na snímači, či už ide o fázovú detekciu, detekciu kontrastu, hĺbku od rozostrenia, zaostruje v rovine snímača, a preto by malo byť zaostrenie vždy presne tam, kde si fotoaparát myslí, že by malo byť. Avšak .

Bezzrkadlové fotoaparáty môžu stále trpieť problémom známym ako posun zaostrenia . Toto je miesto, kde sa rovina zaostrenia posunie po zastavení objektívu, keď je objektív zaostrený dokorán. Existuje pomerne málo známych objektívov DLSR, ktoré vykazujú tento problém, jedným príkladom je Canon EF 50/1,2L. Najnovším príkladom je nový makro RF 100/2,8L od spoločnosti Canon – ktorý má problém s posunom zaostrenia v miernom rozsahu zväčšenia, pričom problém nevykazuje pri vzdialenostiach zaostrenia na výšku alebo makro. (Uvádzam príklady spoločnosti Canon, pretože toto je systém, ktorý poznám najviac – problém sa v žiadnom prípade neobmedzuje len na ich kamerové systémy a je výlučne výsledkom kompromisov pri návrhu a výrobe objektívov).

Hlavným problémom posunu zaostrenia je to, že zvyčajne ovplyvňuje nastavenie clony, ktorá je najbližšie k úplne otvorenej clone, takže pre EF 50/1,2L od f/1,4 do približne f/2,8. To je mimoriadne frustrujúce, pretože toto sú otvory, ktoré by človek strieľal najviac (možno po otvorení). f/1,4 na klasickej konštrukcii objektívu, ako je táto, vám poskytne mierny nárast ostrosti a kontrastu a zároveň zníži vinetáciu a pozdĺžnu chromatickú aberáciu. V podstate robí výstup o niečo „transparentnejším“, pokiaľ ide o artefakty, pričom stále zachováva „charakter“ šošovky.

V prípade nového (a súčasného) makro RF 100/2,8L našli problém nezávislí testeri / recenzenti objektívov a spoločnosť Canon neskôr uviedla, že objektív bol navrhnutý tak, aby fungoval týmto spôsobom.


Teraz sa už desaťročia diskutuje o posune zamerania a potenciálnych opravných prostriedkoch. Mnohé sú zrejmé, ako napríklad, prečo nenastaviť fotoaparát alebo firmvér objektívu tak, aby posunul ohnisko objektívu pri zastavení na ovplyvnenú clonu podľa vzdialenosti zaostrenia? Prečo neumožniť objektívu zaostriť pri snímacej clone (povedzme f/1,6 pre EF 50/1,2L)?

Nemôžem povedať, že som niekedy videl výrobcu fotoaparátu vysvetľovať, prečo nepodnikol kroky na odstránenie posunu zaostrenia, čo je obzvlášť nepríjemné, keď máme extrémne rýchle a extrémne presné systémy automatického zaostrovania v bezzrkadlových fotoaparátoch a rýchle a presné motory automatického zaostrovania v objektívoch. .

zdroj:
https://www-reddit-com.translate.goog/r/photography/comments/yn1jp9/is_backfrontfocusing_still_a_thing_in_mirrorless/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=sc
Celkom tomu nerozumiem ako je to myslene. Co sa tyka starych objektivov EF na R modeloch, v principe tam moze byt aj vela inych chyb, ale dobre vediet o tom a teraz som rad ze som siel do aktualnej RF 50F1,2 a nie lacnejsie starej EF verzie. Ale co sa tyka RF 100 2,8L tak tam je aky problem? Tomu celkom nerozumiem. Lebo ak by slo o BF a FF tak by asi nepadlo vyjadrenie ze tak bol objektiv navrhnuty, aby umyselne ostril inde... Daco si dakto asi zle prelozil ci?
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2023-03-17 13:10:42+01
príspevok od: MagickVamp
Celkom tomu nerozumiem ako je to myslene. Co sa tyka starych objektivov EF na R modeloch, v principe tam moze byt aj vela inych chyb, ale dobre vediet o tom a teraz som rad ze som siel do aktualnej RF 50F1,2 a nie lacnejsie starej EF verzie. Ale co sa tyka RF 100 2,8L tak tam je aky problem? Tomu celkom nerozumiem. Lebo ak by slo o BF a FF tak by asi nepadlo vyjadrenie ze tak bol objektiv navrhnuty, aby umyselne ostril inde... Daco si dakto asi zle prelozil ci?
Aj z mojej strany sú tam mnohé otázniky, ale nemám chuť to nejak podrobnejšie skúmať. Je ale dobré o tom vedieť. Nikkor Z 24-70 mm f/2.8 S a Nikkor Z 85 mm f/1.8 S tento problém nemajú a tiež ani Nikkor Z 70-200 mm f/2.8 S. Ak sa nejaké problémy objavia, môže to byť u objektívov tretích strán, či starých objektívoch určených pre klasické digitálne zrkadlovky. Nemyslím si, že by výrobcovia originálnych objektívov určených pre svoj mirrorless systém dopustili, aby tento problém s AF pretrvával aj u bezzrkadloviek. Práve front a back focus boli z jedných hlavných dôvodov, prečo sa vyzdvihovali kvality bezzrkadlovky.
 
seifi
2023-03-17 17:15:18+01
Back a front focus som mal, keď som ho hľadal , študoval a meral . Dobrý aparát s dobrým domovským sklom a žiaden problém. Aspoň u mňa. Samozrejme, ak zoberiem 130mm/2 či 200/2,8 a budem ostriť z 1m , tak je tam ...
krátky prehľadný článok ... https://moje.tajemno.net/front-a-back-focus/
Ak niekto fotí módu do časopisov, apod. tak tomu treba venovať pozornosť, ale pri našej bežnej fotografii na web ephoto nás takéto veci zbytočne zarmucujú. Môj pohľad
 
seifi
2023-03-17 17:24:58+01
Keď je to tu tak rozbehnuté, prosím vás, ak máte chviľku, aký objektív RF na R7 s ohn. vzd. 10mm - po prepočte 16mm ?
 
blahoslav J B Art
2023-03-17 20:51:32+01
Hlada sa Nemo ... a nasledovnik Canon 60D
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2023-03-17 20:52:46+01
príspevok od: seifi
Keď je to tu tak rozbehnuté, prosím vás, ak máte chviľku, aký objektív RF na R7 s ohn. vzd. 10mm - po prepočte 16mm ?
Objektív Canon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM. + adapter RF
 
MagickVamp
2023-03-17 23:14:14+01
príspevok od: seifi
Keď je to tu tak rozbehnuté, prosím vás, ak máte chviľku, aký objektív RF na R7 s ohn. vzd. 10mm - po prepočte 16mm ?
Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 STM IS + rf adapter....lacne ale myslim ze dost dobre riesenie.
 
seifi
2023-03-18 09:37:06+01
príspevok od: MagickVamp
Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 STM IS + rf adapter....lacne ale myslim ze dost dobre riesenie.
Fotím čím ďalej tým menej, tak by som aj zobral R7 či R10, bohato by postačoval, ale s RF nie je solídny širokáč. Ak s adaptérom, to môžem nosiť 5D a 16-35. Ak R6 či čo to tam dnes je, tak také riešenie je nákladné a veľkostne či váhovo problém 5D + 16/35 nerieši.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2023-03-18 11:15:20+01
príspevok od: seifi
Fotím čím ďalej tým menej, tak by som aj zobral R7 či R10, bohato by postačoval, ale s RF nie je solídny širokáč. Ak s adaptérom, to môžem nosiť 5D a 16-35. Ak R6 či čo to tam dnes je, tak také riešenie je nákladné a veľkostne či váhovo problém 5D + 16/35 nerieši.
Pozeral som to a rozdiely medzi Canon R7+Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 STM IS+Canon EF EOS R adaptér (71,2 × 71,2 × 24 mm, váha 110g) a Canonom 5D Mark II+Canon 16-35 mm L II USM sú obrovské, či už sa jedná o rozmery alebo váhu. Ak by sme zobrali túto konkrétnu zostavu, bolo by to napríklad váhovo úspora 528g v prospech Canonu R7. Samozrejme záleží od toho, aký konkrétny objektív a telo aparátu vlastníte. Prvá generácia Canon 16-35 mm L je o 40g ľahšia. Samozrejme tú treba zohľadniť aj fakt, že Canon R7 a R10 prišli na trh iba minulý rok a Canon bude objektívy pre APS-C systém pridávať v priebehu nasledujúcich rokov postupne a to sa týka aj širokouhlých objektívov. Ja osobne by som to preto tak čierne nevidel. Treba sa zmieriť s tým, že v súčasnosti pre systém R a fotoaparáty APS-C formátu široké portfolio objektívov RF-S nie je zatiaľ.
 
Strana 8 z 12
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()