Hore
Autor: Karol Srnec_ePhoto

High-key mesto

Zlé svetlo? Treba zmeniť prístup k fotografovaniu. I v pochmúrne zimné dni, kedy sa vám nechce vytiahnúť fotoaparát, môžete nafotiť zaujímavé zábery.

Zlé svetlo? Treba zmeniť prístup k fotografovaniu. I v pochmúrne zimné dni, kedy sa vám nechce vytiahnúť fotoaparát, môžete nafotiť zaujímavé zábery.

 Zima má mnoho podôb. Slnečná, zahmlená, s vločkami vo vzduchu i šedivá. A práve o jej poslednej podobe si povieme viac. V Bratislave je zima šedivá, výnimočne sneží a rovnako výnimočne sneží. Týždeň za týždňom ju kryje šedá obloha bez kresby. Škoda vytiahnúť fotoaparát. Alebo nie? Záleži na tom, ako sa situácie zmocníte. Ak to necháte na fotoaparát, budete mať na fotografiách šedivú skutočnosť. Fotograf ale pracuje kreatívne. Využíva funkcie fotoaparátu, aby nasnímal fotografie podľa vlastnej predstavya nie takej, ktorú mu nanúti skutočnosť.

Zima v Bratislave je zúfalá a šedivá.

Môže vyzerať aj zaujímavejšie.

Postprocesingom urobíte takmer čokoľvek, ale nie je lepšie to hneď nafotiť poriadne?

Čiernobielo

Razím názor, že ak farby nefungujú, je lepšie fotografovať čiernobielo. Bez svetla, bez farieb, je lepšie sa sústrediť na tvary, materiály, štruktúry. Prakticky každý fotoaparát má čiernobiely (monochromatický) obrazový profil. Ak fotografujete do JPG, budú fotografie čiernobiele, ak do RAW nafotíte ich farebne i keď je náhľad čiernobiely.

High Key

Jednou z fotografických techníka je High-Key. Výsledkom tejto techniky sú fotografie s prevahou svetlých plôch. High-Key sa dá dosiahnúť výberom totho, čo budeme fotografovať a toho ako budeme exponovať. V ateliéry sú na to špeciáone postupy svietenia. My ale teraz pracujeme s prirodzeným svetlom.

Nebojte sa veľkých bielych plôch. Len dajte jasne najavo, že je to váš zámer, takto exponovať fotografiu.

Pri prevahe svetlých plôch má automatika expozície tendenciu k podexpozícii. Fotografie sú ešte tmavšie ako skutočnosť. Základným nástrojom fotografa využívajúceho meranie expozície je korekcia…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
belco
2016-12-28 11:55:08
Inšpirativne pre tých co sa vyhovaraju, že nie je počasie na fotenie
 
Hakuna Matata
2016-12-28 12:18:58
Ahoj Karol,
medzi mojimi foto najdes 8 obrazkov, ktore su viditelne iba pre Teba (treba nastavit priatelstvo). Myslim, ze mojich 8 obrazkov by mohlo vylepsit tento Tvoj clanok
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované