Hore

O expozícii II. - kontrast

V prvej časti sme sa venovali množstvu svetla, ako ho zmerať a ako nastaviť expozíciu. Pokračovať budeme jeho kvalitou, v tejto časti sa pozrieme na svetelný kontrast.

Prvý pohľad

V prvom kroku musíte vyhodnotiť svetelný kontrast. Je nízky, stredný alebo vysoký? Pri kontraste porovnávame najvyšší a najnižší jas na scéne.

Nízky kontrast

Nízky kontrast je charakteristický tým, že medzi najjasnejším a najtmavším miestom nie je veľký rozdiel. Dynamický rozsah scény je malý a pri správnej expozícii nebudete mať problém s prepalmi a neprekresleným tieňmi ani u staršieho fotoaparátu s horším snímačom.

Nízky kontrast sa v krajine objaví pri zatiahnutej oblohe. Ako vidno, krivka histogramu nevypĺňa celý rozsah jasov.

Hmla je ďaľším typickým tvorcom nízkeho kontrastu. Tu už po jeho korekcii. Dôležité je, aby ste exponovali bez prepalov, tie tak ľahko neopravíte.

Stredný kontrast

Štandardná svetelná scéna obsahuje široké spektrum jasov, nie však extrémne. Väčšina fotoaparátov stredný kontrast bez problémov zvládne. Kontrast jasov je zrejmý, nedochádza k expozičným problémom v plochách s najnižším alebo najvyšším jasom.

So stredným kontrastom je najmenej problémov, vyžaduje menej úprav, technicky nie je ťažké ho zachytiť.

Histogram ukazuje, že je využitý takmer celý rozsah jasov, nie sú to prepálené plochy a ani tiene bez kresby. Fotku takmer netreba upravovať, pre fotoaparát je to expozičná hračka.

Vysoký kontrast

Rozdiel medzi najjasnejším a najtmavší miestom je veľký, častokrát mimo dynamického rozsahu snímača. Takto…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Roman Point
2015-05-12 08:50:49
Ja som dal zase na rady profi fotografov čo fotia s foťákmi značky Canon. Expozíciu mám stále nastavenú na +1/3 a podľa okolností, svetelných podmienok ju posúvam až do +1EV.
Canon nestratí detaily ani fotka nezostane zašumená keď upravujem prepaly. Pri tieňoch je to naopak a jasne je vo výhode Sony snímač.
 
Laco62
2015-05-12 14:52:57
Ej, Karol, zase výborný článok. Mať tak aspoň polovicu tvojich vedomostí...
 
seifi
2015-05-12 14:56:36
never tomu.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované