Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

Ma význam kritizovat fotografie?

Fuser
Fuser 2022-05-13 10:39:43+02
V casti "Fotografie na kritiku" - ma vobec vyznam nieco pisat?
Podla mna NEMA.

Dovod: Ak som niekomu napisal nieco kriticke, tak tu fotku zmazal. Preco asi: aby sa o jeho fotkach nepisalo skarede, nestoji si za tou fotkou, ma strach ...???

Stava sa to casto, ale nikdy kritika nebola "urazliva", skor som sa pytal "nebolo by to lepse takto..."
Naco mam stracat svoj cas niekomu v dobrom hodnit fotky ked to hned zmaze a nik iny sa uz nic nedozvie. Mozno mam ja zly pohlad na vec ale autor mi to uz nepovie...

Ano niekto bude pisat, ze nemam pravo hodnit, ked ziadnu fotku tu nemam ale potom nerobte hodnotenia ani VY ked Vam v restauracii nechuti jedlo lebo nieste kuchari.
Nedavaj fotky na kritiku ked sa bojis ....

Riesenim by bolo blokovat mazanie aspon na 30dni ... ale totu nehrozi...
 
varenyi
2022-05-15 12:06:39+02
Skôr som očakával radu čo urobiť preto aby som sa zlepšil.
 
blahoslav J B Art
2022-05-15 12:49:00+02
co clovek dostane zadarmo, vratane kritiky fotky, to si nevazi
preto ju sem profi fotografi nepisu (okrem ghyteia), ale napr. robia workshopy, ktore si zaujemca moze zaplatit a tam dostane platenu kritiku ... to si bude vazit ovela viac
 
Porubo
2022-05-15 15:04:51+02
To je pravda, taky zvlasny psychologicky jav:
Ludia si viac vazia drahe veci i ked mozu byt menej hodnotne, prinosne atd.
V umeni je napriklad znamy cierny stvorec, extremne drahe dielo, aj ked v podstate je to len taky odpad ktoreho vytvorenie nevyzaduje nejaku zrucnost. Alebo odsklbnuty karton namalovany na cerveno, videl som take v palaci vo Viedni na drazbe malieb za 7000 eur, ak ma pamat neklame. Som sa bal ze zakopnem a poskodim odpad a "zarobim si" na pozicku (tam kde je tzv. sucasne umenie si treba davat pozor aby si clovek nepomylil odpad s dielami na drazbu).
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Square_(painting)
Alebo v beznom zivote, ludia si viac vazia rozne jedovate latky v podobe zmeni alkoholu a vody nez cistu pramenitu vodu zo studnicky.
Dalsi priklad ludia radsej budu cumiet na rozne primitivne relacie v TV, nez si pozru zapad Slnka. Ci radsej spravia nejaku mysel otupujucu cinnost ako kupa a konzumacia piva pri nadavani na susedov v krcme, nez nieco co im mysel cibri ako pekne priklady z Matematickej analyzy ktore si mozu stiahnut zadarmo.
To je tema na dlho...
 
MagickVamp
2022-05-16 08:09:22+02
príspevok od: gytheio
Ked niekto nechce byt kritizovany tak tiez nebude kritizovat, to plati uplne o kazdom aj o profesionaloch. Profesional je este viac alergicky na kritiku ako amater a je medzi nimi naozaj malo takych ktorym to nevadi ktori to beru ako plus.
njn ,-)

"Kdo si nechce hubu spálit
Stará pravda zní to každej ví
Musí mlčet a nebo chválit
Kdo to nechápe ten si za to může sám"

No ak sa tym niekto dokonca zivi, tazko bude brat verejnu kritiku ako plus.

 
gytheio
2022-05-16 08:47:20+02
príspevok od: MagickVamp
njn ,-)

"Kdo si nechce hubu spálit
Stará pravda zní to každej ví
Musí mlčet a nebo chválit
Kdo to nechápe ten si za to může sám"

No ak sa tym niekto dokonca zivi, tazko bude brat verejnu kritiku ako plus.

Verejnu kritiku treba brat ako bonus lebo na kazdeho majstra sa najde majster.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-05-17 00:25:16+02
Kritika je nebezpečná zbraň. Buď človeka ochráni pred budúcim zlyhaním alebo ho urazí a nahnevá. Z toho dôvodu ja v princípe nikoho nekritizujem. Jediné v prípade, ak ma o to dotyčný požiada. Pokiaľ nemám niekoho povzbudiť, tak určite ho nezavalím množstvom negatívnych poznámok k danej fotografií. Osobne to ani nemám za potreby. Sám neustále bojujem s fotografiou a preto mi nepríde rozumné, aby som sa vyjadroval na kvalitu fotografie daného autora. Človek postupom času vďaka konkurencií príde sám na to, čo jeho fotografiám chýba a kde je priestor pre ich zlepšenie. Často krát stačí fotografovi to, čo má a nepotrebuje sa hnať za dokonalosťou, veď u fotografie nejde o život. Vždy tu budú lepší fotografi.
 
tyto
2022-05-17 08:41:27+02
nie je kritika ako kritika...vzdy sa da co zlepsovat, ale podaktori si mylia kritiku s hejtovanim. Napisat niekomu pod fotku, ze to je cele zle, alebo zmen konicka...to nieje kriitka.
Ja osobne by som bol rad za kritiku, vlastne je to jeden z dovodov, kvoli ktorym som sa sem prihlasil.
Tak ak bude mat niekto chut, budem rad ak mi fotky skritizuje, pripadne poradi...
 
Borton
2022-05-17 22:46:09+02
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Kritika je nebezpečná zbraň. Buď človeka ochráni pred budúcim zlyhaním alebo ho urazí a nahnevá. Z toho dôvodu ja v princípe nikoho nekritizujem. Jediné v prípade, ak ma o to dotyčný požiada. Pokiaľ nemám niekoho povzbudiť, tak určite ho nezavalím množstvom negatívnych poznámok k danej fotografií. Osobne to ani nemám za potreby. Sám neustále bojujem s fotografiou a preto mi nepríde rozumné, aby som sa vyjadroval na kvalitu fotografie daného autora. Človek postupom času vďaka konkurencií príde sám na to, čo jeho fotografiám chýba a kde je priestor pre ich zlepšenie. Často krát stačí fotografovi to, čo má a nepotrebuje sa hnať za dokonalosťou, veď u fotografie nejde o život. Vždy tu budú lepší fotografi.
Tak aj v spolocenskom a pracovnom zivote ? Lebo zit podla tvojich principov by sme boli este pred Novembrom so Sov. zvazom na vecne casy.
 
Rofo
2022-05-18 02:42:55+02
Ma význam kritizovat fotografie? Niekedy to vyznam ma a niekedy nema. Zavisi od toho co caka autor fotky. Uvediem dva priklady.
Fotograf zverejni fotku o ktorej je presvedceny ze je dobra, pripadne v jeho okoli uz zozal za fotku pochvaly. Ty mu napises kritiku v dobrej viere, ale on tu kritiku neprijme. Problem je v tom ze on cakal aplauz a nie kritiku. To je akoby si smadnemu ponukol klobasu
Druhy priklad. Trosku iny typ fotografa, uverejni fotku a caka spatnu vazbu. Mozno je zvedavy ako fotka na ludi posobi a tu si to chce overit. Ty mu kritiku nenapises, autor bude sklamany, jeho fotka ostava bez povsimnutia. Urcite by sa nasli aj ine priklady. Teda nie je na tuto otazku jednoznacna odpoved.
 
gytheio
2022-05-18 07:38:36+02
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Kritika je nebezpečná zbraň. Buď človeka ochráni pred budúcim zlyhaním alebo ho urazí a nahnevá. Z toho dôvodu ja v princípe nikoho nekritizujem. Jediné v prípade, ak ma o to dotyčný požiada. Pokiaľ nemám niekoho povzbudiť, tak určite ho nezavalím množstvom negatívnych poznámok k danej fotografií. Osobne to ani nemám za potreby. Sám neustále bojujem s fotografiou a preto mi nepríde rozumné, aby som sa vyjadroval na kvalitu fotografie daného autora. Človek postupom času vďaka konkurencií príde sám na to, čo jeho fotografiám chýba a kde je priestor pre ich zlepšenie. Často krát stačí fotografovi to, čo má a nepotrebuje sa hnať za dokonalosťou, veď u fotografie nejde o život. Vždy tu budú lepší fotografi.
Často krát stačí fotografovi to, čo má a nepotrebuje sa hnať za dokonalosťou, ak to bolo myslene na vyslednu fotografiu tak ten komu staci vysledna fotografia a nepotrebuje sa zlepsovat nie je fotograf. to je to najhorsie co si mohol napisat, robit nieco a je mu to jedno ako to robi... ty vole to sa mi snad iba zda.
 
pa10
2022-05-18 08:55:51+02
Povacsine sa zhodneme v tom, ze kritika ma zmysel len vtedy, ak je konstruktivna. A v tom je problem. Jednak pre internet vseobecne, a u nas osobitne, je ovela typickejsia destruktivna kritika, hejtovanie a urazanie. Jednak je to nasa vecne nespokojna slovenska povaha, ktora by vedela skritizovat a odsudit doslova aj Jezisa Krista zostupeneho na zem. Pokial by mala mat kritika fotografii zmysel, museli by sa jej venovat len kvalifikovani ludia, a nie hocikto.

Ma teda zmysel kritizovat fotografie, pokial ide o konstruktivnu kritiku, vysvetlenu a dobre myslenu. Pokial si chcem len ulavit, treba dat ruky od klavesnice prec a ist sa prejst von.
 
portvis
2022-05-19 08:25:56+02
Toto je ťažká otázka, ak sa jedná o kritiku na sociálnych sieťach, kde sa ti k fotke vyjadrí kadekto, niekomu sa to páči, niekomu nie, niekto si skor príde liečiť svoje ego, tam skôr čakáš na reakciu širokého publika/divákov, berieš to stým že ľudia tomu nemusia rozumieť.

Ak to berieme konkretne na tejto stranke kde beriem že by mali byť všetci fotografi je to veľmi individuaálne, ked niekto komentuje technickú stránku je to k veci a vie o čom hovorí, mal by si každý rozumný človek z toho niečo zobrať a opraviť si chyby (ktore si sám niekedy nevie všimnúť)
Ak mi niekto komentuje fotku ako celok, rozumie sa tomu a jeho práca sa mi páči, som rád, môžem sa z toho niečo naučiť.... ale ak je to niekto kto napríklad fotí krajinu a ide mi kritizovať portrét, okej jeho nazor beriem na vedomie, ale nič pre mňa neznamená, rovnako ako ty ked tu nemáš žiadne fotky a nepoznám tvoju tvorbu, tvoj názor si prečítam ale nemá pre mňa žiadnu váhu .....
 
gytheio
2022-05-19 08:52:12+02
príspevok od: portvis
Toto je ťažká otázka, ak sa jedná o kritiku na sociálnych sieťach, kde sa ti k fotke vyjadrí kadekto, niekomu sa to páči, niekomu nie, niekto si skor príde liečiť svoje ego, tam skôr čakáš na reakciu širokého publika/divákov, berieš to stým že ľudia tomu nemusia rozumieť.

Ak to berieme konkretne na tejto stranke kde beriem že by mali byť všetci fotografi je to veľmi individuaálne, ked niekto komentuje technickú stránku je to k veci a vie o čom hovorí, mal by si každý rozumný človek z toho niečo zobrať a opraviť si chyby (ktore si sám niekedy nevie všimnúť)
Ak mi niekto komentuje fotku ako celok, rozumie sa tomu a jeho práca sa mi páči, som rád, môžem sa z toho niečo naučiť.... ale ak je to niekto kto napríklad fotí krajinu a ide mi kritizovať portrét, okej jeho nazor beriem na vedomie, ale nič pre mňa neznamená, rovnako ako ty ked tu nemáš žiadne fotky a nepoznám tvoju tvorbu, tvoj názor si prečítam ale nemá pre mňa žiadnu váhu .....
Cize ked ti niekto kto tu ma 1000 obrazkov napise koment "ano" ma to pre teba vacsiu vahu ako ked ti tu niekto bez fotografii napise nieco k veci?
 
portvis
2022-05-19 10:50:05+02
príspevok od: gytheio
Cize ked ti niekto kto tu ma 1000 obrazkov napise koment "ano" ma to pre teba vacsiu vahu ako ked ti tu niekto bez fotografii napise nieco k veci?
možeš mať aj milion obrazkov ak su to blbosti nemá to rovnako pre mňa váhu, beriem na vedomie ale to ma neposunie nikam...
,,, ale ked nemáš nič, netuším čo fotíš, ako fotíš, prečo by mal mať tvoj názor pre mňa váhu ?
možeš fotit absolutne odlišne veci štýlom ktorý a mi nepáči a ak by som bral tvoj názor viac mi uškodí ako pomôže...
 
gytheio
2022-05-19 10:54:58+02
príspevok od: portvis
možeš mať aj milion obrazkov ak su to blbosti nemá to rovnako pre mňa váhu, beriem na vedomie ale to ma neposunie nikam...
,,, ale ked nemáš nič, netuším čo fotíš, ako fotíš, prečo by mal mať tvoj názor pre mňa váhu ?
možeš fotit absolutne odlišne veci štýlom ktorý a mi nepáči a ak by som bral tvoj názor viac mi uškodí ako pomôže...
Ale tu vobec nejde ako foti ten co ti tam nieco napise ale co ti napise. To je asi ta najvacsia chyba ktora sa tu robi, ze sa hned pozriete na jeho fotografie.
Raz mi jeden mantinel komentoval IR fotografiu pritom vobec nevedel, ze je to IR fotografia a myslim, ze ani dodnes nevie.
 
portvis
2022-05-19 15:14:37+02
no s tým nesuhlasím,,, proste pre mňa tvoj nazor ked nepoznam a nevidím tvoju prácu, je len názor diváka, nie nazor človeka čo sa tomu rozumie ...
 
gytheio
2022-05-19 15:50:36+02
príspevok od: portvis
no s tým nesuhlasím,,, proste pre mňa tvoj nazor ked nepoznam a nevidím tvoju prácu, je len názor diváka, nie nazor človeka čo sa tomu rozumie ...
Obsah kritiky nema nic spolocne s jeho fotografiou.
 
Hakuna Matata
2022-05-20 23:19:55+02
príspevok od: Fuser
V casti "Fotografie na kritiku" - ma vobec vyznam nieco pisat?
Podla mna NEMA.

Dovod: Ak som niekomu napisal nieco kriticke, tak tu fotku zmazal. Preco asi: aby sa o jeho fotkach nepisalo skarede, nestoji si za tou fotkou, ma strach ...???

Stava sa to casto, ale nikdy kritika nebola "urazliva", skor som sa pytal "nebolo by to lepse takto..."
Naco mam stracat svoj cas niekomu v dobrom hodnit fotky ked to hned zmaze a nik iny sa uz nic nedozvie. Mozno mam ja zly pohlad na vec ale autor mi to uz nepovie...

Ano niekto bude pisat, ze nemam pravo hodnit, ked ziadnu fotku tu nemam ale potom nerobte hodnotenia ani VY ked Vam v restauracii nechuti jedlo lebo nieste kuchari.
Nedavaj fotky na kritiku ked sa bojis ....

Riesenim by bolo blokovat mazanie aspon na 30dni ... ale totu nehrozi...
1/
Na tieto dvere už klopalo viacero ľudí... do Tvojej pozornosti dávam moju reakciu zo dňa 23.1.2021 tu www.ephoto.sk/forum/31/31600/ephoto-kam-smerujes/
Hlavne posledný odstavec. Niečo podobné písal v ten istý deň aj poqy, a súkromne som sa zhodol na veľmi podobnom videní aj s ďalšími dobrými fotografmi, snáď mi prepáčia, keď menujem aspoň dvoch Ivan šály a Juraj Cisár alias jugin.

2/
pri pridávaní fotografií má každý možnosť zvoliť si, či ju iba zverejní alebo ju dá AJ na kritiku. Keď ju dá na kritiku, tak musí očakávať aj kritiku, nielen sladké pohladenie ega - toto mnohí užívatelia nezvládajú

3/
pre mňa je úplne jedno, kto píše, dôležité je čo píše. Ja sa neodbavujem nad tým, že si najprv prelustrujem osobu kritika na všetkých možných fotografických serveroch a keď uznám, že má "pekné" fotky, budem sa jeho kritikou zaoberať. Bohužiaľ, ako si čítam aj túto diskusiu, tak množstvo užívateľov ephota sa tohto spôsobu lustrácie nevie zbaviť.

4/
Dáme si konkrétny príklad: ja mám napríklad dosť veľa nafoteného v oblasti architektúry. (to. že na ephote fotky zverejnené nemám, je teraz nepodstatné). Rozhodnem sa, že pôjdem spraviť fotku letného kúpaliska. Zverením ju tu a užívateľ s nickom Majas mi fotku skritizuje. Ak by som bol pribrzdený, začnem si najprv lustrovať, kto je ten Majas. Píše síce múdro, ale nemá tu žiadne zverejnené fotky. V svojej ješitnosti mu odpíšem, že jeho argumenty sú smiešne, ja som to chcel odfotiť tak ako som to odfotil a následne fotku stiahnem. Keď zverejním ďalšiu fotku, napríklad plavárne, Majas mi už nič nenapíše. No a po rokoch zistím, že užívateľ Majas bola Mária Švarbová... (snáď sa Maja nenahnevá, že som ju vybral ako príklad) .. pre tých, ktorí nevedia, kto je Mária Švarbová, odporúčam urýchlenú liečbu wikipédiou

5/
Rubrika na kritiku je dobrá, ešte lepšia bola kedysi rubrika kritické okienko, resp. 3x3. Žiaľ mení sa množina užívateľov, s tým sa nedá veľa robiť

6/
Keby som tu zverejni nejakú moju foto a dal ju na kritiku, tak zo všetkého najviac by ma potešila kritika - akákoľvek od odborníka, amatéra, aj koko*a. Subjektívna, objektívna, technická, faktická alebo aj umelecká. Lenže tu je skupina ľudí, ktorých cieľom je dožiť sa aspoň jeden krát v živote dňa, kedy bude jeho/jej fotka fotkou dňa. Ako by povedal klasik: Rozmohl se u nás takovej nešvar...



 
Fuser
2022-05-21 09:44:09+02
príspevok od: portvis
no s tým nesuhlasím,,, proste pre mňa tvoj nazor ked nepoznam a nevidím tvoju prácu, je len názor diváka, nie nazor človeka čo sa tomu rozumie ...
kdo může a kdo nemůže kritizovat ? (kdo je a kdo není odborník )

Nejčastějším "argumentem" těch, jež nejsou vyrovnaní se sebou samými je : kdo jsi ?! že mi tohle říkáš ! Jsi nějaký "mistr světa? " (rozuměj uznávaný odborník) a pokud nejsi tak jsi AROGANTNÍ NAMYŠLENÝ a NADŘAZUJEŠ SE - to je omyl !

c) i od laika je názor na cokoli přínosný. Neboť dává zpětnou vazbu z pohledu, který již znalec v oboru ztratil

Viac na: www.ephoto.sk/fototechnika/novinky-tlacove-spravy/o-kritice-a-sebevedomi/
 
portvis
2022-05-21 10:40:51+02
príspevok od: Fuser
kdo může a kdo nemůže kritizovat ? (kdo je a kdo není odborník )

Nejčastějším "argumentem" těch, jež nejsou vyrovnaní se sebou samými je : kdo jsi ?! že mi tohle říkáš ! Jsi nějaký "mistr světa? " (rozuměj uznávaný odborník) a pokud nejsi tak jsi AROGANTNÍ NAMYŠLENÝ a NADŘAZUJEŠ SE - to je omyl !

c) i od laika je názor na cokoli přínosný. Neboť dává zpětnou vazbu z pohledu, který již znalec v oboru ztratil

Viac na: www.ephoto.sk/fototechnika/novinky-tlacove-spravy/o-kritice-a-sebevedomi/
....a kde ja prosím ťa píšem o tom kto môže a kto nemôže kritizovať ??
ja nehovorím že ten komentár ignorujem, ale že mu neprikladám takú váhu...

socialne siete su plne anonymných hejterov a kritikov o ktorých nič nevieš a brať si každé takéto "neoverené" slovo k srdcu tak človek nič nerobí a sedí doma v kúte...tak sa bohužial socialne siete vyvinuli a pre mňa osobne ak za nikom sa nenáchádza dohľadateľný človek neriešim..

To máš to isté ako názory na techniku v foto fb skupinách, darmo mi nejaký Janko Mrkvička bude tvrdiť že si mam kupiť nikona lebo on ma už tretieho a nič lepšie na svete nexistuje, pritom možno nikdyv živote nič iné v ruke nedržal a fotí absolútne niečo iné ja potrebuje,...
 
Strana 2 z 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()