Hore

Rok 2012 vo fototechnike

Keby som veril v koniec sveta, ktorý mal tento rok nastať, modlil by som sa aby neprišiel a mohli sme si užit všetky skvelé tohtoročné novinky. Rok 2012 sa určite zapíše medzi tie významnejšie nielen dátumom 21. 12. 2012. Väčšina z nás sledovala úplne iné dátumy. Dátumy, keď nám výrobcovia fototechniky predstavili svoje nové produkty, na niektoré z nich sme čakali roky a iné sme ani neočakávali.

Honba za vyšším rozlíšením pokračuje

Mnohí dúfali, že honba za vysokým rozlíšením sa spomalí a niektorí by prijali aj krok späť. Vysoké rozlíšenie v profesionálnych fotoaparátoch prinieslo zvýšenie obrazovej kvality. Na druhú stranu to zvýšilo nároky na počítačový hardvér ale aj na precíznosť práce fotografa. U profesionálov je to prekonateľný problém. Čo ale prinieslo zvýšenie rozlíšenia v amatérskych zrkadlovkách? Výstup zo snímača je výborný. Problém je ale v tom, že potenciál snímača väčšina začínajúcich a mierne pokročilých fotografov nevyužije. Vysoké hardvérové nároky prinášajú problémy so spracovaním a archivovaním fotografií. Vysoké rozlíšenie odhalí každý nedostatok objektívu a nedôslednosť pri práci fotografa. Tam kde postačujúci snímač s rozlíšením 12 Mpx milosrdne zakrýval niektoré chyby fotografa, 24 Mpx snímač ich ešte zvýrazní. Čo s tým? Nezostáva nič iné, len fotiť s tým, čo je a apelovať na výrobcov. Možno aj u DSLR sa podarí to, čo pred pár rokmi u prémiových kompaktov, kde novšie modely mali menšie rozlíšenie ako tie staršie.

Nikon D3200 je základným modelom v rade DSLR Nikon. Nie je 24 Mpx pre začínajúcich fotografov priveľa?

Full Frame obroda

Rok 2012 môžeme smelo nazvať rokom Full Frame fotoaparátov. Dlhoročné bestsellery boli nahradené novými, značne vylepšenými modelmi. Okrem vlajkových lodí sú najzaujímavejšie modely v hierarchii pod nimi. Tie sa dostávaju do podstatne väčšieho počtu rúk, neraz aj náročných amatérov. Nikon vytiahol z rukáva eso v podobe Nikonu D800/800E, ktorý svojim obrazovým výstupom smelo konkuruje aj stredoformátovým prístrojom. Trumf od Canonu v podobe Canonu EOS 5D Mark III je ale rovnako silný. O tom, ktorý je lepší sa vedú stále búrlivé diskúsie. Obidva sú vynikajúce, to najlepšie, čo bolo doteraz vyrobené. A je na konkrétnom užívateľovi, ktorý model viac vyhovuje jeho potrebám. Zabudnúť nesmieme ani na Sony A99, prvý Full Frame fotoaparát SLT konštrukcie bez sklopného zrkadielka.

Na pár rokov bude teraz asi pokoj, aj keď kto vie, možno nás čakajú prekvapenia skôr než si myslíme.

Canon EOS 5D Mark III už bez nedostatkov svojho predchodcu. Na ďalšie roky bude symbolom univerzálneho profesionálneho fotoaparátu.

Full Frame dostupnejší aj pre amatérov

Prelomovým sa stal tento rok tým, že boli predstavené prvé Full Frame zrkadlovky pre amatérov. Canon aj Nikon, krátko po sebe predstavili pokročilé amatérske fotoaparáty s “veľkým” snímačom. Nebyť krízy a iných faktorov, ktoré sa podpísali na zvyšovaní cien, mohli sme tu mať fotoaparáty možno už za 1600€.

Že výrobcovia takéto fotoaparáty predstavia bola len otázka času. Hlad dlhoročných APS-C-éčkarov po vyššej kvalite za rozumnú cenu, narástol do takej výšky, že už nemohol byť prehliadaný. Obidvaja výrobcovia na to išli múdro. Vychádzajú z modelov, ktoré fotografi už poznajú a prispôsobili ich Full Frame snímaču.

Nikon D600 je prvou “amatérskou” Full Frame zrkadlovkou. Poskytuje profesionálnu obrazovú kvalitu v kompaktnom tele.

APS-C v znamení menších inovácii

V kategórii APS-C zrkadloviek sme sa dočkali skôr evolúcie, než revolúcie. Každý z výrobcov prispel nejakou novinkou. Nikon pridával megapixely, Canon vylepšoval video, Sony pokračovalo v dopĺňaní portfólia SLT zrkadloviek. A tak asi najzaujímavejším počinom bolo predstavenie zrkadloviek Pentax K-30 a K-5 II.

Objektívy

Ďalšia kategória, kde sa toho udialo veľa zaujímavého. Nikon doplnil svoje portfólio o kvalitné objektívy strednej triedy, čím sa pripravil najmä na príchod prvej amatérskej zrkadlovky formátu FX, modelu D600. Asi najžiadanejším chýbajúcim objektívom je telezoom AF-S 70-200/4 VR, ktorý tak doplnil a uzatvoril rad objektívov so svetelnosťou F/4. Medzi pevnými sklami zaujali najmä FX objektívy AF-S 28/1,8G a AF-S 85/1,8G. V tieni týchto objektívov stoja tiež zaujímavé transfokátory AF-S 18-300/3,5-5,6G VR a AF-S 24-85/3,5-4,5G VR.

Najtúžobnejšie očakávaný Nikon AF-S 70-200/2,8G VR uzatvoril rad objektívov so svetelnosťou F/4.


Ku koncu roka nezaháľal ani Canon a predstavil štandardný zoom EF 24-70/4IS USM a pevný svetelný objektív so stabilizátorom EF 35/2IS USM. Najdôležitejšie ale bolo predstavenie profesionálneho objektívu 24-70mm F2.8 II USM, už vo februári.

Sigma zahájila novú éru predstavením troch objektívov, prvých predstaviteľov troch produktových rád.


Žeby sa u Sigmy blýskalo na lepšie časy? Nová Sigma 35mm F1.4 DG HSM, podľa prvých testov, naznačuje že áno. Nový dizajn, dôraz na kvalitu. Tokina tohto roku zaspala a z tretích výrobcov objektívov zachraňuje situáciu Tamron so svojími svetelnými zoomami SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD a SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD a prepracovaným makroobjektívom SP 90 F/2,8 Di VC USD. Samyang T-S 24mm 1:3.5 ED AS. Svoju trošku do kopy noviniek pridal aj Pentax v podobe objektívu DA 50mm f/1.8 pre APS-C zrkadlovky.

Olympus M.Zuiko Digital ED 75mm f1.8


Nesmieme zabudnúť ani na objektívy pre CSC fotoaparáty. Olympus predstavil dva mimoriadne zaujímavé objektívy M.Zuiko Digital ED 60mm 1:2.8 Macro a  Olympus M.Zuiko Digital ED 75mm f1.8. Nikon obohatil svoje portfolio o svetelný “záklaďák” 1 Nikkor 18.5mm F1.8. Sony sa prekonalo predstavením hneď troch objektívov: SEL 16-50mm F3.5-5.6 power zoom, SEL 10-18mm F4 a SEL 35mm F1.8. Fujifilm rozšírilo portfólio prvým tranfokátorom pre X-Systém XF18-55mm F2.8-4.0 OIS a širokáčom XF14mm F2.8.

Mirrorless si vylepšujú svoju pozíciu

Aj keď na Slovensku uprednostňujeme zrkadlovky, zvyšok sveta prijal CSC/Mirrorless fotoaparáty ako dobrú alternatívu alebo doplnok k DSLR. Ich predaje rastú výrazne rýchlejšie. Po prvotných rozpakoch, pre koho je vlastne takýto fotoaparát určený, sa verejnosť s koncepciou CSC už oboznámila. Pre jedných je to náhrada za vyspelé kompakty, pre iných alternatíva k amatérskej zrkadlovke. Ponuka je pestrá, od začiatočníckych modelov s jednoduchým ovládaním a menším snímačom, až po profesionálne fotoaparáty. Tento rok sa k výrobcom CSC fotoaparátov pripojil posledný veľký hráč Canon. Model EOS-M so snímačom APS-C ukazuje, akým smerom sa chce Canon vybrať. Je to jednoduchší model, ale snáď už na jar sa dočkáme aj pokročilejšieho modelu a ďalších objektívov. Ostatní výrobcovia inovovali svoje portfólia. Nikon nahradil obidva svoje modely radu 1, pričom výraznú zmenu previedol na drahšom modeli V2. Olympus a Panasonic, ktorí sú na trhu CSC fotoaparátov najdlhšie, tiež inovovali a to najmä použitím kvalitnejších snímačov. Vyzdvihnúť treba jednu z najzaujímavejších noviniek Olympus OM-D EM-5.

O vzrušenie roka sa postaral Olympus OM-D E-M5.


Triedu APS-C zastupujú novinky od Sony a Samsungu. A najmä Sony sa tento rok predviedlo v plnej paráde. K inovovaným základným modelom pribudol NEX-6, fotoaparát s výborným pomerom cena/výkon.

Skokanom roka je určite Fujifilm, ktorý priťahuje pozornosť najmä pokročilých fotografov a profesionálov. Jeho fotoaparáty rady X porážajú obrazovou kvalitou ostatných súperov naviac v klasickom dobre ovládateľnom kabáte. Škoda len nedotiahnutých firmwareov.

Rozporuplné sú názory na koncept Lunar predstavený firmou Hasselblad. Zmeny sa udiali aj v portfóliu Leica, ktorá predefinovala názvoslovie svojich fotoaparátov kategórie M a v rámci toho predstavila niekoľko zberateľských kúskov.

Sony NEX-6 je nie len asi najzaujímavejším CSC fotoaparátom Sony ale aj jedným z prvých “chytrých” fotoaparátov s WiFi konektivitou a aplikáciami.

Kompakty prekvapili

Obyčajné kompakty sú postupne vytláčané stále sa zlepšujúcimi fotomobilmi. Ultrazoomy sú tiež na ústupe a pokročilé kompakty majú silnú konkurenciu v CSC/Mirrorless fotoaparátoch. Stále sa ale nájde dosť náročných fotografov, ktorý túžia po kvalitnom kompakte. A tak každý významý výrobca má v ponuke prémiový kompakt. Potešiteľný je trend v zvyšovaní obrazovej kvality. Snímače sa postupne zväčšujú a obrazovo približujú zrkadlovkám, tak ako to napr. dokazuje Canon Powershot G1x. Prekvapením roku je ale určite Sony a to hneď dvakrát. Model RX100 s 1” snímačom CX, aj pri vysokom rozlíšení 20 MPx, šokuje obrazovou kvalitou, v prekreslení detailov porážajúci nejednú zrkadlovku. Druhou, aj keď nie lacnou, peckou je prvý Full Frame kompakt Sony RX1. Profesionáli určite netrpezlivo očakávajú kedy sa k trendu FF kompaktov pridajú ostatné značky, čo by malo priniesť aj zníženie cien.

Sony RX1 prvý, dúfajme že nie posledný, Full Frame kompakt. Pre vysokú cenu sa nestane predajným bestsellerom.


Spomenúť ale musím aj iné zaujímavé modely, napr. Sigmu DP2 Merill, Samsung EX-2, Nikon Coolpix P7700, Olympus XZ- 2, či Panasonic Lumix LX-7. V budúcom roku dúfam môžeme očakávať viac modelov so snímačmi veľkosti APS-C. To je cesta ako kompakty opäť zatraktívniť.

Tento rok sme zažili aj premiéru implementovania operačného systému Android do fotoaparátov, svoje modely predstavili Samsung a Nikon. Či je to správna cesta ukáže čas.

Po celom svete sa odborníci aj užívatelia zhodujú, že Sony RX100 je kompaktný fotoaparát roka.

Ceny rastú

Radosť nad bohatou úrodou noviniek kalí zvyšovanie cien. Zvykli sme si, na pravý opak. Najmarkantnejšie sa zdražovanie prejavilo na objektívoch. Spomeňme novinky od Canonu, Sigmy, Tamronu, ktoré boli predstavené len nedávno. Oproti starším modelom sú drahšie o desiatky percent. Je za tým kríza, vytopené fabriky, kurz EURA voči Yenu a USD, zvyšovanie cien surovín? Asi z každého trochu, možno aj to, že výrobcovia vidia obrovský záujem o ich produkty. To je ale len moje teoretizovanie, zatiaľ som nenašiel nejakú oficiálnu štúdiu, či vyjadrenie niektorého z výrobcov. A keby sa aj takáto informácia objavila, na cenách to nič nezmení.

Sigma SD1 Merrill je fotoaparátom z najvýraznejším prepadom ceny. Z nezmyselných 9 700 USD na 2 299 USD. Tí, ktorí si kúpili fotoaparát za vyššiu sumu boli odškodnení poukážkou na objektívy Sigma.

2013

Vymenovať všetky zaujímavé novinky by bolo na niekoľko takýchto článkov. Príjmite preto tento súhrn ako výber toho najlepšieho a odpustite, ak som niektorej novinke nevenoval priestor.

A čo nás čaká budúci rok? Výrobcovia sa to snažia držať v tajnosti. Vždy sa nájde ale dosť indícii, ktoré predpovedajú ďalší vývoj. Rok 2013 bude určite v znamení posilovania pozície CSC/Mierrorless fotoaparátov. Pokračovať sa bude vo fullframovaní amatérskej fotografie. Dá sa očakávať viacero nových amatérskych APS-C zrkadloviek a kompaktov s väčšími snímačmi. Prvé novinky môžeme očakávať už 8-11. januára na výstave CES. Na rumor stránkach sa už pošuškáva o viacerých novinkách (neoverene): Canon EF 35 f/1.4L II, Canon EF 14-24 f/2.8L, nástupca Olympusu E-5, Full Frame Sony NEX, braček Nikonu D800 s rozlíšením 16Mpx, nástupca FujiFilm X-100, mirrorless Sigma s novým snímačom Foveon, Full Frame Pentax... Nechajme sa prekvapiť.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan.f.lukas
2012-12-31 10:01:38
Velmi dobry a obsazny clanok, dakujem, zelam DOBRE SVETLO po cely rok 2013, mnoho kreativnych myslienok a vela energie na ich realizaciu
 
b.a.f.o.a.r.t.
2012-12-31 10:32:52
omd forever
 
calimero
2012-12-31 11:17:38
Full Frame dostupnejsi aj pre amaterov?
Ked sa pozriem na vyvoj cien napr. 5D Mark II, tak pred tromi rokmi sa dal kupit za tu istu cenu, ako "amatersky" 6D dnes. Nemam pocit, ze by bol Full Frame dostupnejsi ako pred 2-3 rokmi. Snad len v bazaroch.
 
werk
2012-12-31 11:38:31
Na novy fuji x100 som velmi zvedavy. Mal som v plane kupit aktualnu verziu, ale uz pockam.
 
sachmo
2012-12-31 12:14:05
príspevok od: calimero
Full Frame dostupnejsi aj pre amaterov?
Ked sa pozriem na vyvoj cien napr. 5D Mark II, tak pred tromi rokmi sa dal kupit za tu istu cenu, ako "amatersky" 6D dnes. Nemam pocit, ze by bol Full Frame dostupnejsi ako pred 2-3 rokmi. Snad len v bazaroch.
Mozno su amateri bohatsi.
 
Juraj Lacko
2012-12-31 13:20:10
príspevok od: calimero
Full Frame dostupnejsi aj pre amaterov?
Ked sa pozriem na vyvoj cien napr. 5D Mark II, tak pred tromi rokmi sa dal kupit za tu istu cenu, ako "amatersky" 6D dnes. Nemam pocit, ze by bol Full Frame dostupnejsi ako pred 2-3 rokmi. Snad len v bazaroch.
Nie je pravda. Tu v UK bol pri uvedeni na trh 5dmarkii za cenu £2299 pri zacati predaja a 6d je £1799 co je £500 rozdiel. Samozrejme teraz je 5d2 zastaraly moralne a preto je omnoho lacnejsi ako 6d ale aj to sa zmeni.
Tak isto to bolo aj s nikonom d700 vs d600.
 
calimero
2012-12-31 13:29:29
príspevok od: Juraj Lacko
Nie je pravda. Tu v UK bol pri uvedeni na trh 5dmarkii za cenu £2299 pri zacati predaja a 6d je £1799 co je £500 rozdiel. Samozrejme teraz je 5d2 zastaraly moralne a preto je omnoho lacnejsi ako 6d ale aj to sa zmeni.
Tak isto to bolo aj s nikonom d700 vs d600.
Nepisal som o situacii, ked uviedli 5D II na trh, co bolo na jesen 2008, teda pred 4 rokmi.
Pisal som o situacii pred 3-2 rokmi, ked sa 5D naozaj predaval v cene dnesneho 6D. Cize za posledne 3 roky sa v cenovej politike Full Frame zrkadloviek v podstate nic nezmenilo a rok 2012 by som urcite neoznacil za rok dostupnejsich Full frame aparatov pre amaterov.
 
Juraj Lacko
2012-12-31 13:37:38
príspevok od: calimero
Nepisal som o situacii, ked uviedli 5D II na trh, co bolo na jesen 2008, teda pred 4 rokmi.
Pisal som o situacii pred 3-2 rokmi, ked sa 5D naozaj predaval v cene dnesneho 6D. Cize za posledne 3 roky sa v cenovej politike Full Frame zrkadloviek v podstate nic nezmenilo a rok 2012 by som urcite neoznacil za rok dostupnejsich Full frame aparatov pre amaterov.
ale ked bude 6d rok na trhu tak bude aj cena podstatne nizsia. Ved treba si uvedomit ze 6d bol uvedeny do predaja este len tento mesiac tak po roku na trhu bude cena 2/3 alebo aj menej.. a to bude lacnejsie ako 5d2. Mimochodom 6d sa tu v UK da kupit uz za £1333 novy. a to je podstatne nizsia cena ako bol 5d2 kedykolvek. Ale nechajme tie skriepky Vsetko dobre v Novom Roku 2013
 
HomerSimpson
2012-12-31 13:48:11
S nazorom, ze vela pixelov v amaterskych zrkadlovkach je na skodu nemozem uplne suhlasit...Je pravda, ze vysoke rozlisenie odhali kazdu vadu objektivu a uzivatel je tak nuteny vyberat z opticky lepsich.Ale napriklad ja mam D3200 a riesim to tak, ze kupujem len objektivy DX/FX, takze uz pri pripadnom prechode na FF nebudem musiet riesit nove objektivy.A ze vysoke rozlisenie odhali kazdu chybu fotografa?To moze byt pre zacinajuceho fotografa sice frustrujuce, ked zbada svoje prve pociny po tom, ako je namlsany fotkami skusenejsich fotografov...Ale mne to dost pomaha posuvat svoje hranice...Rad zbadam kazdu svoju chybycku, z ktorej sa mozem niecomu priucit...Urcite radsej, ako by som mal zit v omyle, ze chyby nerobim, lebo ich za mna skryje fotoaparat.A co sa tyka HW narocnosti?Nemal som doteraz ziadny problem pri upravach a to zvyknem upravovat niekolko desiatok foto naraz...Ale tu musim zase suhlasit s datovou narocnostou pri archivacii.Ale pri dnesnych cenach externych HDD to urcite nie je rozhodujuci faktor...Ale aj ked by bola HW narocnost problem, stale sa da fotit na polovicne alebo stvrtinove rozlisenie...
Nakolko sa ucim vytvarat kolaze, je pre mna vysoke rozlisenie zdrojovych fotiek naopak rozhodujuce...
Tot moj nazor na vec.
Este taka malickost...Z fotky z 50mm(Nikkor 50mm F/1.4G AF-S) objektivu spravim vdaka dobrej optickej kvalite a vysokemu rozliseniu vyrez podobnej kvality, ako keby bola fotka fotena na ohnisko 300mm(Nikkor AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G VR)...
 
Lukáš Fendek
2012-12-31 14:03:05
Uz sa tesim na rok 2013 a nieco nove od Canonu (700D,70D,7Dmark 2 ???)
nemate v redakcii niejake info ? (Rumors mam uz vestky ''checknute'' )
 
sachmo
2012-12-31 14:08:31
príspevok od: HomerSimpson
S nazorom, ze vela pixelov v amaterskych zrkadlovkach je na skodu nemozem uplne suhlasit...Je pravda, ze vysoke rozlisenie odhali kazdu vadu objektivu a uzivatel je tak nuteny vyberat z opticky lepsich.Ale napriklad ja mam D3200 a riesim to tak, ze kupujem len objektivy DX/FX, takze uz pri pripadnom prechode na FF nebudem musiet riesit nove objektivy.A ze vysoke rozlisenie odhali kazdu chybu fotografa?To moze byt pre zacinajuceho fotografa sice frustrujuce, ked zbada svoje prve pociny po tom, ako je namlsany fotkami skusenejsich fotografov...Ale mne to dost pomaha posuvat svoje hranice...Rad zbadam kazdu svoju chybycku, z ktorej sa mozem niecomu priucit...Urcite radsej, ako by som mal zit v omyle, ze chyby nerobim, lebo ich za mna skryje fotoaparat.A co sa tyka HW narocnosti?Nemal som doteraz ziadny problem pri upravach a to zvyknem upravovat niekolko desiatok foto naraz...Ale tu musim zase suhlasit s datovou narocnostou pri archivacii.Ale pri dnesnych cenach externych HDD to urcite nie je rozhodujuci faktor...Ale aj ked by bola HW narocnost problem, stale sa da fotit na polovicne alebo stvrtinove rozlisenie...
Nakolko sa ucim vytvarat kolaze, je pre mna vysoke rozlisenie zdrojovych fotiek naopak rozhodujuce...
Tot moj nazor na vec.
Este taka malickost...Z fotky z 50mm(Nikkor 50mm F/1.4G AF-S) objektivu spravim vdaka dobrej optickej kvalite a vysokemu rozliseniu vyrez podobnej kvality, ako keby bola fotka fotena na ohnisko 300mm(Nikkor AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G VR)...
A co vplyv vacsieho poctu pixelov na rovnakej velkosti snimaca na difrakciu? To poriesis ako?
A s tym porovnavanim 50mm ohniska s 300mm ohniskom, to bol silvestrovsky zart, vsak?
 
calimero
2012-12-31 14:47:22
príspevok od: Juraj Lacko
ale ked bude 6d rok na trhu tak bude aj cena podstatne nizsia. Ved treba si uvedomit ze 6d bol uvedeny do predaja este len tento mesiac tak po roku na trhu bude cena 2/3 alebo aj menej.. a to bude lacnejsie ako 5d2. Mimochodom 6d sa tu v UK da kupit uz za £1333 novy. a to je podstatne nizsia cena ako bol 5d2 kedykolvek. Ale nechajme tie skriepky Vsetko dobre v Novom Roku 2013
Ale my sa bavime o roku 2012, ze bude 6D (mozno) v roku 2013 lacnejsi, je mimo temy. Inak £1333 za 6D je cena bez dane, tolko stal 5D II v roku 2010, mozno aj skor.
 
calimero
2012-12-31 14:50:37
príspevok od: Juraj Lacko
ale ked bude 6d rok na trhu tak bude aj cena podstatne nizsia. Ved treba si uvedomit ze 6d bol uvedeny do predaja este len tento mesiac tak po roku na trhu bude cena 2/3 alebo aj menej.. a to bude lacnejsie ako 5d2. Mimochodom 6d sa tu v UK da kupit uz za £1333 novy. a to je podstatne nizsia cena ako bol 5d2 kedykolvek. Ale nechajme tie skriepky Vsetko dobre v Novom Roku 2013
Inak ak si myslis, ze po roku na trhu bude cena 6D menej ako 2/3 tej sucasnej, drzim ti palce. Potom si mozno ten Full Frame kupim. 5D III je na trhu skoro rok a predava sa stale za povodnu cenu.
 
Juraj Lacko
2012-12-31 15:04:14
príspevok od: calimero
Ale my sa bavime o roku 2012, ze bude 6D (mozno) v roku 2013 lacnejsi, je mimo temy. Inak £1333 za 6D je cena bez dane, tolko stal 5D II v roku 2010, mozno aj skor.
6d za £1333 je cena noveho tela s dph a 1-rocnou zarukou. Ale to je jedno aj tak lebo zjavne na Slovensku je ina cenova politika.
 
calimero
2012-12-31 15:10:32
príspevok od: Juraj Lacko
6d za £1333 je cena noveho tela s dph a 1-rocnou zarukou. Ale to je jedno aj tak lebo zjavne na Slovensku je ina cenova politika.
Tak daj link, pretoze ta cena nie je realna.

Tu je vyvoj ceny 5D II za posledne 3 roky:
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_digitalne-zrkadlovky_CANON-EOS-5D-Mark-II_60406.html#chart
 
Juraj Lacko
2012-12-31 16:12:36
príspevok od: calimero
Tak daj link, pretoze ta cena nie je realna.

Tu je vyvoj ceny 5D II za posledne 3 roky:
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_digitalne-zrkadlovky_CANON-EOS-5D-Mark-II_60406.html#chart
http://panamoz.com/index.php/digital-cameras/canon/canon-eos-6d-digital-camera-body-only.html

alebo za trochu vysiu cenu ale 3 rocna zaruka

http://hdewcameras.rtrk.co.uk/?scid=22824&kw=6152264&pub_cr_id=11395824801

Najdi si 6d vo vyhladavani
 
calimero
2012-12-31 16:35:12
príspevok od: Juraj Lacko
http://panamoz.com/index.php/digital-cameras/canon/canon-eos-6d-digital-camera-body-only.html

alebo za trochu vysiu cenu ale 3 rocna zaruka

http://hdewcameras.rtrk.co.uk/?scid=22824&kw=6152264&pub_cr_id=11395824801

Najdi si 6d vo vyhladavani
add odkaz 1:
panamoz - tovar posielaju z Hong Kongu, ceny su teda bez dane

add odkaz 2:
Canon 6D stoji 1549 GBP, t.j. 1920 €, cize cena v podstate ako u nas
 
Dano Leitman
2012-12-31 16:42:25
najviac prevratnym povazujem v roku 2012 skor segment CSC nez full frame uz len z jedneho hladiska ... viac uzivatelov preslo z DSLR a kompaktov na CSC nez na Full Frame "lacne" plnoformaty vidim len ako marketingovy vykrik "velkych" znaciek ktore razantne pocitili nizsie trzby hlavne koli CSC fotakom
 
Juraj Lacko
2012-12-31 16:43:14
príspevok od: calimero
add odkaz 1:
panamoz - tovar posielaju z Hong Kongu, ceny su teda bez dane

add odkaz 2:
Canon 6D stoji 1549 GBP, t.j. 1920 €, cize cena v podstate ako u nas
ano viem ze posielaju z honkongu ale je tam ustanovene ze cena je s dph

£1333

** Price includes all taxes and duties

cena zahrna dane a poplatky
 
calimero
2012-12-31 16:54:35
príspevok od: Juraj Lacko
ano viem ze posielaju z honkongu ale je tam ustanovene ze cena je s dph

£1333

** Price includes all taxes and duties

cena zahrna dane a poplatky
Je to blbost uz sa to tu rozoberalo viackrat. V Hong Kongu nepoznaju DPH, teda vsetky ceny su defacto bez dane. Ta formulka "Price includes all taxes and duties" je chytak a znamena to, ze pokial ti colnici vyrbia DPH a clo, oni to refunduju.
Ale nie je pravda, ze cena 1333 zahrna DPH.
 
calimero
2012-12-31 16:55:24
vyrbia = vyrubia
 
Juraj Lacko
2012-12-31 17:28:12
príspevok od: calimero
Je to blbost uz sa to tu rozoberalo viackrat. V Hong Kongu nepoznaju DPH, teda vsetky ceny su defacto bez dane. Ta formulka "Price includes all taxes and duties" je chytak a znamena to, ze pokial ti colnici vyrbia DPH a clo, oni to refunduju.
Ale nie je pravda, ze cena 1333 zahrna DPH.
nebudem sa hadat nekupil som od nich este fotak ale podla mna nemozu takto klamat zakaznika. Ak colnici vyrubia dan tak to musi ten predajca uhradit z ich penazi lebo tak je to inzerovane. V opacnom pripade by som taky tovar okamzite vratil a kupil to priamo z honkongu za nizsiu cenu a potom si zaplatil nalezitu dan sam
 
calimero
2012-12-31 18:08:31
príspevok od: Juraj Lacko
nebudem sa hadat nekupil som od nich este fotak ale podla mna nemozu takto klamat zakaznika. Ak colnici vyrubia dan tak to musi ten predajca uhradit z ich penazi lebo tak je to inzerovane. V opacnom pripade by som taky tovar okamzite vratil a kupil to priamo z honkongu za nizsiu cenu a potom si zaplatil nalezitu dan sam
Vsak som pisal, ak colnici vyrubia dan a clo, oni to kupujucemu refunduju.
Ale podstata ostava zachovana. Deklarovana cena 1333 nezahrna DPH, kedze taku dan v HK ani nepoznaju.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-12-31 21:01:14
príspevok od: calimero
Full Frame dostupnejsi aj pre amaterov?
Ked sa pozriem na vyvoj cien napr. 5D Mark II, tak pred tromi rokmi sa dal kupit za tu istu cenu, ako "amatersky" 6D dnes. Nemam pocit, ze by bol Full Frame dostupnejsi ako pred 2-3 rokmi. Snad len v bazaroch.
3 roky späť som kúpil nový 5D mark II za cca 2700,- Euro. Dnes nový 6D stojí cca 2000,- Euro.
 
calimero
2012-12-31 21:29:41
príspevok od: Martin Brojo
3 roky späť som kúpil nový 5D mark II za cca 2700,- Euro. Dnes nový 6D stojí cca 2000,- Euro.
Pred tromi rokmi tolko stal kit s 24-105.
Uvadzacia cena 5D II bola v septembri 2008, teda pred styrmi rokmi 2499 € vratane DPH, za viac sa telo nikde nepredavalo. Teda cest vynimkam, ale za vyssiu cenu to kupili snad len blazni alebo prachaci, ktorym to bolo asi jedno. Kolega kupoval 5DII v roku 2010 v slovenskom eshope (neviem v ktorom, ale bolo to bud megafoto, alebo fotovideoshop) a dal za telo 2190 €. A dal sa kupit aj lacnejsie, len on trval na SK predajcovi.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-12-31 21:31:24
príspevok od: calimero
Pred tromi rokmi tolko stal kit s 24-105.
Uvadzacia cena 5D II bola v septembri 2008, teda pred styrmi rokmi 2499 € vratane DPH, za viac sa telo nikde nepredavalo. Teda cest vynimkam, ale za vyssiu cenu to kupili snad len blazni alebo prachaci, ktorym to bolo asi jedno. Kolega kupoval 5DII v roku 2010 v slovenskom eshope (neviem v ktorom, ale bolo to bud megafoto, alebo fotovideoshop) a dal za telo 2190 €. A dal sa kupit aj lacnejsie, len on trval na SK predajcovi.
Ako kit som to nekupoval. Presnú cenu viem pozrieť v účtovníctve, ale ak si dobre pamätám, bolo to 2700,- Euro. Kupované v kamennom shope PriLaika.
 
calimero
2012-12-31 21:38:42
Tu je vyvoj cien za posledne roky:

5D Mark II telo:
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_digitalne-zrkadlovky_CANON-EOS-5D-Mark-II_60406.html#chart

5D Mark II + 24-105:
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_digitalne-zrkadlovky_CANON-EOS-5D-Mark-II--EF-24-105_633457.html#chart
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-12-31 21:41:32
Kratkozrako sa tu riesi len cena. Amatersky FF nie je len o cene (ta bohuzial nie je az tak nizka, predpokladane dovody som uviedol v clanku. Amaterska FF to je aj velkost, hmotnost, funkcna vybava, parametre, ktore su amaterom ustretovejsie.
 
calimero
2012-12-31 22:12:48
príspevok od: Karol Srnec
Kratkozrako sa tu riesi len cena. Amatersky FF nie je len o cene (ta bohuzial nie je az tak nizka, predpokladane dovody som uviedol v clanku. Amaterska FF to je aj velkost, hmotnost, funkcna vybava, parametre, ktore su amaterom ustretovejsie.
Pamatam sa, ked prisla 5D (prva verzia), tiez bola prezentovana ako amaterska FF zrkadlovka.
 
duves
2012-12-31 23:18:02
24 Mpx APS-C snímač je katastrofa. Nikon skočil do vôd, kam nebolo treba. Čo prinesie rok 2013 u konkurencii v tom segmente?
 
bersekr
2013-01-01 01:06:32
príspevok od: calimero
Je to blbost uz sa to tu rozoberalo viackrat. V Hong Kongu nepoznaju DPH, teda vsetky ceny su defacto bez dane. Ta formulka "Price includes all taxes and duties" je chytak a znamena to, ze pokial ti colnici vyrbia DPH a clo, oni to refunduju.
Ale nie je pravda, ze cena 1333 zahrna DPH.
tak zahrna, pretoze ked ty zaplatis tuto cenu a oni z toho dan, tak dan bola zaplatena a cena je pre teba taka, aka bola uvedena
 
bersekr
2013-01-01 01:08:39
príspevok od: calimero
Pred tromi rokmi tolko stal kit s 24-105.
Uvadzacia cena 5D II bola v septembri 2008, teda pred styrmi rokmi 2499 € vratane DPH, za viac sa telo nikde nepredavalo. Teda cest vynimkam, ale za vyssiu cenu to kupili snad len blazni alebo prachaci, ktorym to bolo asi jedno. Kolega kupoval 5DII v roku 2010 v slovenskom eshope (neviem v ktorom, ale bolo to bud megafoto, alebo fotovideoshop) a dal za telo 2190 €. A dal sa kupit aj lacnejsie, len on trval na SK predajcovi.
musim podotknut, ze prachaci viac na ceny ako chudoba
 
sachmo
2013-01-01 11:14:00
príspevok od: Karol Srnec
Kratkozrako sa tu riesi len cena. Amatersky FF nie je len o cene (ta bohuzial nie je az tak nizka, predpokladane dovody som uviedol v clanku. Amaterska FF to je aj velkost, hmotnost, funkcna vybava, parametre, ktore su amaterom ustretovejsie.
To akoze amateri maju v porovnani s profesionalmi spravidla mensie a slabsie ruky, ked velkost a hmotnost FF je ustretova k amaterom?
 
sachmo
2013-01-01 11:16:00
príspevok od: duves
24 Mpx APS-C snímač je katastrofa. Nikon skočil do vôd, kam nebolo treba. Čo prinesie rok 2013 u konkurencii v tom segmente?
Skocia tam aj ostatni, marketing nepusti.
 
calimero
2013-01-01 11:21:39
príspevok od: bersekr
tak zahrna, pretoze ked ty zaplatis tuto cenu a oni z toho dan, tak dan bola zaplatena a cena je pre teba taka, aka bola uvedena
Nezahrna, pre zakaznika ja ta cena stale bez dane. Ked mi brat donesie z USA 6D za 2000 USD a zaplati za mna na letisku clo a DPH, tiez nemozem povedat ze ma fotak vysiel 2000 USD s DPH.

No precitaj si podstatu, co sa tu riesilo. Zadavatel napisal, ze : "Mimochodom 6d sa tu v UK da kupit uz za £1333 novy. a to je podstatne nizsia cena ako bol 5d2 kedykolvek."
Porovnaval hrusky s jablkai, teda cenu 6D kupeneho v HK a cenu 5D II kupeneho v k UK shope.
V HK sa dalo za 1333 libier kupit 5D II uz par rokov dozadu.
 
duves
2013-01-01 11:34:30
príspevok od: sachmo
Skocia tam aj ostatni, marketing nepusti.
A rozum tiež nepustí. Sekať APS-C na 24 mpx. Uvidíme, čo bude silnejšie.
 
calimero
2013-01-01 11:38:23
príspevok od: duves
A rozum tiež nepustí. Sekať APS-C na 24 mpx. Uvidíme, čo bude silnejšie.
Ale vies si predstavit tie ovce, ked uvidia na krabici velky napis 24MPx?
Ved to je prve cislo, co masy zaujima.
Biznis je biznis.
 
duves
2013-01-01 11:49:32
príspevok od: calimero
Ale vies si predstavit tie ovce, ked uvidia na krabici velky napis 24MPx?
Ved to je prve cislo, co masy zaujima.
Biznis je biznis.
Možno iba dufať, že strednu triedu nesprznia a nechaju tam 16-18 mpx. Uvitam lepšie vlastnosti vo vyšších citlivostiach, slot na 2 karty, možno GPS modul priamo v tele. Stale je čo zlepšovať okrem rozlíšenia.
 
sachmo
2013-01-01 12:01:42
príspevok od: duves
A rozum tiež nepustí. Sekať APS-C na 24 mpx. Uvidíme, čo bude silnejšie.
No to vies ty, viem to ja, ale v reklame predsa len lepsie znie, ze nova generacia ma 2x tolko px co predchadzajuca, vdaka comu ti neunikne ani ten najmensi detail. To iste mas pri ultrazoomoch, preteky, kto da vacsi zoom, rovnaka blbost
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-01 12:17:34
príspevok od: sachmo
To akoze amateri maju v porovnani s profesionalmi spravidla mensie a slabsie ruky, ked velkost a hmotnost FF je ustretova k amaterom?
Ty mas vzdy vsetko tak do detailu premyslene. Naviac si myslis, ze to co vyhovuje tebe, musi vyhovovat ostatnym. Skus dat zene do ruky tazku D800 a lahsiu D600. Naviac pre mnohych lahsie ovladatelnu. A ci sa to niekomu zda, alebo nie, rozdiel niekolko stovak EUR je pre niekoho vyznamny a radsej ich investuje do objektivu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-01 12:19:56
príspevok od: calimero
Pamatam sa, ked prisla 5D (prva verzia), tiez bola prezentovana ako amaterska FF zrkadlovka.
A kto ju tak presentoval? Canon alebo novinari?
 
sachmo
2013-01-01 12:25:03
príspevok od: Karol Srnec
Ty mas vzdy vsetko tak do detailu premyslene. Naviac si myslis, ze to co vyhovuje tebe, musi vyhovovat ostatnym. Skus dat zene do ruky tazku D800 a lahsiu D600. Naviac pre mnohych lahsie ovladatelnu. A ci sa to niekomu zda, alebo nie, rozdiel niekolko stovak EUR je pre niekoho vyznamny a radsej ich investuje do objektivu.
Ale to, ci ma clovek velku alebo malu ruku a ci le clovek profik alebo amater su predsa dve nesuvisiace veci.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-01 12:36:09
príspevok od: sachmo
Ale to, ci ma clovek velku alebo malu ruku a ci le clovek profik alebo amater su predsa dve nesuvisiace veci.
Vzdy su to suvisiace veci. Su to potreby konkretneho uzivatela. Len on a nie my na fore, ci v predajni, urcuje svoje priority. Aj profesionalny fotograf moze uprednostnit velkost a hmotnost, pred niektorymi parametrami, ktore pri svojej praci nepotrebuje. Amaterske FF maju profesionalny obrazovy vystup a to je to hlavne. CSC fotoaparaty, typu Fujifilm X-Pro 1 je su prikladnou ukazkou profesionalnych fotoaparatov, ktore idu v ustrety tym fotografom, ktori nechcu velku DSLR s milionom funkcii.
 
sachmo
2013-01-01 12:40:51
príspevok od: Karol Srnec
Vzdy su to suvisiace veci. Su to potreby konkretneho uzivatela. Len on a nie my na fore, ci v predajni, urcuje svoje priority. Aj profesionalny fotograf moze uprednostnit velkost a hmotnost, pred niektorymi parametrami, ktore pri svojej praci nepotrebuje. Amaterske FF maju profesionalny obrazovy vystup a to je to hlavne. CSC fotoaparaty, typu Fujifilm X-Pro 1 je su prikladnou ukazkou profesionalnych fotoaparatov, ktore idu v ustrety tym fotografom, ktori nechcu velku DSLR s milionom funkcii.
To suhlasi, ale ty si pisal, ze "Amaterska FF to je aj velkost, hmotnost, funkcna vybava, parametre, ktore su amaterom ustretovejsie. " A to je blbost. Niekto sice moze uvitat, ze prechod na FF nebude znamenat aj prechod na obrovske telo, ale ak pozorne sledujes forum, tak isto vies, ze vacsina ludi uvadza medzi plusmi FF aj vacsie telo oproti APS-C. Cize tvoje tvrdenie, ze mensie FF tela idu v ustrety amaterom, neplati pausalne, ale len ciastocne.
 
bersekr
2013-01-01 12:47:19
príspevok od: calimero
Nezahrna, pre zakaznika ja ta cena stale bez dane. Ked mi brat donesie z USA 6D za 2000 USD a zaplati za mna na letisku clo a DPH, tiez nemozem povedat ze ma fotak vysiel 2000 USD s DPH.

No precitaj si podstatu, co sa tu riesilo. Zadavatel napisal, ze : "Mimochodom 6d sa tu v UK da kupit uz za £1333 novy. a to je podstatne nizsia cena ako bol 5d2 kedykolvek."
Porovnaval hrusky s jablkai, teda cenu 6D kupeneho v HK a cenu 5D II kupeneho v k UK shope.
V HK sa dalo za 1333 libier kupit 5D II uz par rokov dozadu.
Mozes, ked ty zaplatis potom bratovi len tych 2000. Teba stal 2000. Ale nemozes porovnavat brata s obchodnikom. Pretoze ak zaplati clo brat, tak obchodnik dostal 2000 ale ked to clo zaplati obchodnik, tak tych 2000 nema, ale ty zaplatis 2000, mas tovar v hodnote 2000 s riadne zaplatenym clom a danov.

A ci sa riesilo kolko stal ten kolko tamten ma nezaujima, ja som na to nereagoval, prertoze ma to ani nezaujima, ani neviem ako to bolo ci je, kludne mozes mat pravdu neviem ako to je. mne islo len o tu dan.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-01 12:47:47
príspevok od: sachmo
To suhlasi, ale ty si pisal, ze "Amaterska FF to je aj velkost, hmotnost, funkcna vybava, parametre, ktore su amaterom ustretovejsie. " A to je blbost. Niekto sice moze uvitat, ze prechod na FF nebude znamenat aj prechod na obrovske telo, ale ak pozorne sledujes forum, tak isto vies, ze vacsina ludi uvadza medzi plusmi FF aj vacsie telo oproti APS-C. Cize tvoje tvrdenie, ze mensie FF tela idu v ustrety amaterom, neplati pausalne, ale len ciastocne.
Ach sachmo. S tebou je tazka debata. Ja nekoategorizujem a moje vety nie su zakonom. Iste ze su amateri, ktory uprednostnuju velke, dobre ovladatelne telo. To som nikde nevyvracial. Ale to v mojich vetach vidis len ty. Debata s tebouj hra o slovicka. Chod si zahrat scrables, alebo zacni konecne komentovat v galerii, ked ti tak v druhom vlakne vadi, ako malo komentov v galerii je.
 
calimero
2013-01-01 12:54:57
príspevok od: Karol Srnec
A kto ju tak presentoval? Canon alebo novinari?
Canon 5D vychadzal z 20D, samozrejme okrem velkeho cipu. V ostatnych veciach bol parametrovo v podstate totozny s 20D. Staci si vygooglit tlacove spravy a hlavne reakcie fotografickej obce. Islo o dost zlomovy okamih, ked bol aparat prezentovany ako prvy full frame dostupny sirsej verejnosti. I ked telo vtedy stalo 100 tis. Sk, cena bola polovicna oproti dovtedy existujucim full frame aparatom.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-01 13:04:12
príspevok od: calimero
Canon 5D vychadzal z 20D, samozrejme okrem velkeho cipu. V ostatnych veciach bol parametrovo v podstate totozny s 20D. Staci si vygooglit tlacove spravy a hlavne reakcie fotografickej obce. Islo o dost zlomovy okamih, ked bol aparat prezentovany ako prvy full frame dostupny sirsej verejnosti. I ked telo vtedy stalo 100 tis. Sk, cena bola polovicna oproti dovtedy existujucim full frame aparatom.
Dostupnejsi ale nie amatersky. EOS 20D a jeho nastupcovia su radene do poloprofesionalnej triedy. Ked som tie fotoaparaty predaval, tiez som argumentoval, ze su za cenu, ktora je konecne pristupnejsia narocnym amaterom. To je ale cenovy benefit a nie zaradenie produktu.
 
sachmo
2013-01-01 13:08:16
príspevok od: Karol Srnec
Ach sachmo. S tebou je tazka debata. Ja nekoategorizujem a moje vety nie su zakonom. Iste ze su amateri, ktory uprednostnuju velke, dobre ovladatelne telo. To som nikde nevyvracial. Ale to v mojich vetach vidis len ty. Debata s tebouj hra o slovicka. Chod si zahrat scrables, alebo zacni konecne komentovat v galerii, ked ti tak v druhom vlakne vadi, ako malo komentov v galerii je.
OK, nechajme uz porovnavanie velkosti ruk profikov a amaterov.
Ja sem-tam nejaky komentar pridam, od teba ich je tam ale este menej. A ty si vacsi fotograf ako ja, takze tvoje rady su isto profesionalnejsie ako moje. V neposlednom rade, tvoj nick je tu uplne inak brany ako moj, a teda tvoja kritika je uplne inak prijata ako moja. Mal by si tiez viac casu travit komentovanim fotiek a ako sefredaktor ist vsetkym prikladom. Mnoho ludi ta tu ma za modlu, tak mozno by si pohol masami.
 
calimero
2013-01-01 13:20:06
príspevok od: Karol Srnec
Dostupnejsi ale nie amatersky. EOS 20D a jeho nastupcovia su radene do poloprofesionalnej triedy. Ked som tie fotoaparaty predaval, tiez som argumentoval, ze su za cenu, ktora je konecne pristupnejsia narocnym amaterom. To je ale cenovy benefit a nie zaradenie produktu.
Takze 6D a D600 patria do rovnakej triedy ako 650D a D5200?
 
Paulie
2013-01-01 15:14:57
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
omd forever
ničo na tom bude
http://www.dpreview.com/news/2013/01/01/best-camera-of-2012-results
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-01 17:05:29
príspevok od: calimero
Takze 6D a D600 patria do rovnakej triedy ako 650D a D5200?
Vazne mam odpovedat na takuto otazku? V skolke by zabodovala.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-01 17:14:57
príspevok od: sachmo
OK, nechajme uz porovnavanie velkosti ruk profikov a amaterov.
Ja sem-tam nejaky komentar pridam, od teba ich je tam ale este menej. A ty si vacsi fotograf ako ja, takze tvoje rady su isto profesionalnejsie ako moje. V neposlednom rade, tvoj nick je tu uplne inak brany ako moj, a teda tvoja kritika je uplne inak prijata ako moja. Mal by si tiez viac casu travit komentovanim fotiek a ako sefredaktor ist vsetkym prikladom. Mnoho ludi ta tu ma za modlu, tak mozno by si pohol masami.
Pozri sa kolko som na ephote dal komentarov. Niekolko tisic. DNes ale na galeriu uz pre pracovnu vytazenost nemam cas. Naviac od doby, kedy som sa prihlasil na ephoto, som sa ako fotograf vyvijal. Dnes uz by mi komentare pri tvorbe az tak nepomahali. Uz viem aj sam, co som zle nafotil. A davat fotky do galerie len preto aby som zbieral laiky, to nepotrebujem.

Vsetci by ste chceli super plnohodnotne komentare, ale nezamysalate sa, aka skupina uzvatelov komentuje. Vacsinou su to zaciatocnici a mierne pokrocily. Pokrocily fotografi, ktore si svoje meno vybudovali aj na prestiznych serveroch, myslim vedia, co od komentarov u nas ocakavat. Na rozdiel od teba ale uzivatelom tento stav nedavam. ePhoto sa vyprofilovalo do sucasnej podoby, ktora sa ale od jeho zaciatkov az tak nezmenila. Nie je to chyba. Chybou je ocakavat to, co galeria a jej uzivatelia nevedia poskytnut.

Ak by som komentoval fotky, nemohol by som riadit redakciu a pisat clanky. Mam priority a komentovanie medzi nimi teraz nieje. My mse vam poskytli priestor a vybudovali funkcionalitu. Je na vas ako ju vyuzivate. Nic nebrani tomu, aby ste komentovali o dusu. Preco tak nerobite? Preco by to mala za vas robit redakcia?
 
slavmiro
2013-01-01 18:12:11
príspevok od: Karol Srnec
Pozri sa kolko som na ephote dal komentarov. Niekolko tisic. DNes ale na galeriu uz pre pracovnu vytazenost nemam cas. Naviac od doby, kedy som sa prihlasil na ephoto, som sa ako fotograf vyvijal. Dnes uz by mi komentare pri tvorbe az tak nepomahali. Uz viem aj sam, co som zle nafotil. A davat fotky do galerie len preto aby som zbieral laiky, to nepotrebujem.

Vsetci by ste chceli super plnohodnotne komentare, ale nezamysalate sa, aka skupina uzvatelov komentuje. Vacsinou su to zaciatocnici a mierne pokrocily. Pokrocily fotografi, ktore si svoje meno vybudovali aj na prestiznych serveroch, myslim vedia, co od komentarov u nas ocakavat. Na rozdiel od teba ale uzivatelom tento stav nedavam. ePhoto sa vyprofilovalo do sucasnej podoby, ktora sa ale od jeho zaciatkov az tak nezmenila. Nie je to chyba. Chybou je ocakavat to, co galeria a jej uzivatelia nevedia poskytnut.

Ak by som komentoval fotky, nemohol by som riadit redakciu a pisat clanky. Mam priority a komentovanie medzi nimi teraz nieje. My mse vam poskytli priestor a vybudovali funkcionalitu. Je na vas ako ju vyuzivate. Nic nebrani tomu, aby ste komentovali o dusu. Preco tak nerobite? Preco by to mala za vas robit redakcia?
Prosim konecne pridat to kmenovych udajov moznost volby Nikon D600 v profile fotografa. Neviem nakolko je to zlozite, v priebehu ostatnych 2 mesiacov som uz 2x ziadal admina bez vysledku. Dakujem(e).
 
Marcel Rebro
2013-01-01 18:25:02
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
omd forever
http://www.dpreview.com/news/2013/01/01/best-camera-of-2012-results

And the Winner is ...
 
calimero
2013-01-01 18:27:10
príspevok od: Karol Srnec
Vazne mam odpovedat na takuto otazku? V skolke by zabodovala.
Tak pokial je trieda 20D a jeho nastupcovia radena do poloprofesionalnej triedy a 6D do amaterskej, jeho kolegami by mali byt 650D a spol.
 
slavmiro
2013-01-01 18:30:12
príspevok od: Karol Srnec
Pozri sa kolko som na ephote dal komentarov. Niekolko tisic. DNes ale na galeriu uz pre pracovnu vytazenost nemam cas. Naviac od doby, kedy som sa prihlasil na ephoto, som sa ako fotograf vyvijal. Dnes uz by mi komentare pri tvorbe az tak nepomahali. Uz viem aj sam, co som zle nafotil. A davat fotky do galerie len preto aby som zbieral laiky, to nepotrebujem.

Vsetci by ste chceli super plnohodnotne komentare, ale nezamysalate sa, aka skupina uzvatelov komentuje. Vacsinou su to zaciatocnici a mierne pokrocily. Pokrocily fotografi, ktore si svoje meno vybudovali aj na prestiznych serveroch, myslim vedia, co od komentarov u nas ocakavat. Na rozdiel od teba ale uzivatelom tento stav nedavam. ePhoto sa vyprofilovalo do sucasnej podoby, ktora sa ale od jeho zaciatkov az tak nezmenila. Nie je to chyba. Chybou je ocakavat to, co galeria a jej uzivatelia nevedia poskytnut.

Ak by som komentoval fotky, nemohol by som riadit redakciu a pisat clanky. Mam priority a komentovanie medzi nimi teraz nieje. My mse vam poskytli priestor a vybudovali funkcionalitu. Je na vas ako ju vyuzivate. Nic nebrani tomu, aby ste komentovali o dusu. Preco tak nerobite? Preco by to mala za vas robit redakcia?
[i] K chybajucim plnohodnotnym komentom:

Prosim o vyjadrenie ci na moje komenty je nejake interne embargo/ban, kedze nie su viditelne mojim priatelom, tiez ostatnym navstevnikom portalu ale ani mne samotnemu?!? [/i]
 
sachmo
2013-01-01 18:50:45
príspevok od: Karol Srnec
Pozri sa kolko som na ephote dal komentarov. Niekolko tisic. DNes ale na galeriu uz pre pracovnu vytazenost nemam cas. Naviac od doby, kedy som sa prihlasil na ephoto, som sa ako fotograf vyvijal. Dnes uz by mi komentare pri tvorbe az tak nepomahali. Uz viem aj sam, co som zle nafotil. A davat fotky do galerie len preto aby som zbieral laiky, to nepotrebujem.

Vsetci by ste chceli super plnohodnotne komentare, ale nezamysalate sa, aka skupina uzvatelov komentuje. Vacsinou su to zaciatocnici a mierne pokrocily. Pokrocily fotografi, ktore si svoje meno vybudovali aj na prestiznych serveroch, myslim vedia, co od komentarov u nas ocakavat. Na rozdiel od teba ale uzivatelom tento stav nedavam. ePhoto sa vyprofilovalo do sucasnej podoby, ktora sa ale od jeho zaciatkov az tak nezmenila. Nie je to chyba. Chybou je ocakavat to, co galeria a jej uzivatelia nevedia poskytnut.

Ak by som komentoval fotky, nemohol by som riadit redakciu a pisat clanky. Mam priority a komentovanie medzi nimi teraz nieje. My mse vam poskytli priestor a vybudovali funkcionalitu. Je na vas ako ju vyuzivate. Nic nebrani tomu, aby ste komentovali o dusu. Preco tak nerobite? Preco by to mala za vas robit redakcia?
Miesto tychto komentarov si mohol prejst par fotiek, ktorym by tvoj komentar naozaj pomohol. Miesto toho budes radsej hladat vsemozne zamienky, preco to len ty komentovat nemozes. Ked nechces, nekomentuj. Radsej kritizuj kritiku, ak mas pocit, ze prave toto tento portal potrebuje.
 
sachmo
2013-01-01 18:51:34
príspevok od: slavmiro
[i] K chybajucim plnohodnotnym komentom:

Prosim o vyjadrenie ci na moje komenty je nejake interne embargo/ban, kedze nie su viditelne mojim priatelom, tiez ostatnym navstevnikom portalu ale ani mne samotnemu?!? [/i]
Mozno boli prilis kriticke
 
Marcel Rebro
2013-01-01 19:41:16
príspevok od: sachmo
Miesto tychto komentarov si mohol prejst par fotiek, ktorym by tvoj komentar naozaj pomohol. Miesto toho budes radsej hladat vsemozne zamienky, preco to len ty komentovat nemozes. Ked nechces, nekomentuj. Radsej kritizuj kritiku, ak mas pocit, ze prave toto tento portal potrebuje.
Rovnako elegantne ako dokážu naši zákonodarcovia do novely zákona o dani z pridanej hodnoty zasunúť úpravu dane z príjmu pre subjekty s fiškálnym rokom iným ako kalendárnym (to je len príklad), dokážeš Ty v článku o fototechnike riešiť cez úplne nesúvisiace témy svoje komplexy a s nimi súvisiace antipatie.

SACHMO NA HRAD!
 
sachmo
2013-01-01 19:45:17
príspevok od: Marcel Rebro
Rovnako elegantne ako dokážu naši zákonodarcovia do novely zákona o dani z pridanej hodnoty zasunúť úpravu dane z príjmu pre subjekty s fiškálnym rokom iným ako kalendárnym (to je len príklad), dokážeš Ty v článku o fototechnike riešiť cez úplne nesúvisiace témy svoje komplexy a s nimi súvisiace antipatie.

SACHMO NA HRAD!
Ach sachmo. S tebou je tazka debata. Ja nekoategorizujem a moje vety nie su zakonom. Iste ze su amateri, ktory uprednostnuju velke, dobre ovladatelne telo. To som nikde nevyvracial. Ale to v mojich vetach vidis len ty. Debata s tebouj hra o slovicka. Chod si zahrat scrables, alebo zacni konecne komentovat v galerii, ked ti tak v druhom vlakne vadi, ako malo komentov v galerii je.

Kto to tu teda zacal riesit nesuvisiace temy?

Tvoje osobne animozity nemam chut riesit, tak neplytvaj casom a energiou a neobtazuj sa reagovanim na moje komentare.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-01 20:23:51
príspevok od: slavmiro
[i] K chybajucim plnohodnotnym komentom:

Prosim o vyjadrenie ci na moje komenty je nejake interne embargo/ban, kedze nie su viditelne mojim priatelom, tiez ostatnym navstevnikom portalu ale ani mne samotnemu?!? [/i]
Prosim nahlasit na podporu. Taketo chyb sa snazime riesit do 24 hod.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-01 20:31:04
príspevok od: slavmiro
Prosim konecne pridat to kmenovych udajov moznost volby Nikon D600 v profile fotografa. Neviem nakolko je to zlozite, v priebehu ostatnych 2 mesiacov som uz 2x ziadal admina bez vysledku. Dakujem(e).
Doplnene, aj ostatne modely.
 
admin
redakcia ephoto.sk 2013-01-01 20:40:21
príspevok od: slavmiro
[i] K chybajucim plnohodnotnym komentom:

Prosim o vyjadrenie ci na moje komenty je nejake interne embargo/ban, kedze nie su viditelne mojim priatelom, tiez ostatnym navstevnikom portalu ale ani mne samotnemu?!? [/i]
Vsetky pripomienky a poziadavku je potrebne adresovat na sukromnu postu admin, alebo na podpora@ephoto.sk. Vlakno priamo nesluzi na odkazy adminovi, takze aj poziadavku na doplnenie fotoaparatov je potrebne poslat do posty alebo na uvedenu adresu.
 
slavmiro
2013-01-01 20:49:34
príspevok od: Karol Srnec
Doplnene, aj ostatne modely.
je to tam, vdaka!
 
slavmiro
2013-01-01 20:57:26
príspevok od: Karol Srnec
Doplnene, aj ostatne modely.
vdaka, je to tam.
 
HomerSimpson
2013-01-01 21:08:41
príspevok od: sachmo
A co vplyv vacsieho poctu pixelov na rovnakej velkosti snimaca na difrakciu? To poriesis ako?
A s tym porovnavanim 50mm ohniska s 300mm ohniskom, to bol silvestrovsky zart, vsak?
Na prvu cast nebudem reagovat, nakolko nechapem o co ti vlastne ide Ja mam doma D3200 s 24,2mpx a nemusim nic riesit...

A co sa tyka porovnania ohnisk, tak to zart nebol, nakolko som ohniska neporovnaval...
Ide o to, ze ked spravim fotku strechy v dialke s objektivom 50mm f1,4 a z toho isteho miesta spravim fotku objektivom 70-300mm f4,5-5,6 a obe fotky zvacsim tak, aby skridly boli rovnako velke, tak vdaka ovela lepsej optickej kvalite v prospech 50mm objektivu je vyrez z neho porovnatelnej, mozno sem tam lepsej kvality(subjektivne)...samozrejme vdaka roznym ohniskam, su proporcialne ine...Neviem ci by sa to iste dalo povedat aj pri foteni s 12mpx telom...
 
HomerSimpson
2013-01-01 21:13:37
príspevok od: HomerSimpson
Na prvu cast nebudem reagovat, nakolko nechapem o co ti vlastne ide Ja mam doma D3200 s 24,2mpx a nemusim nic riesit...

A co sa tyka porovnania ohnisk, tak to zart nebol, nakolko som ohniska neporovnaval...
Ide o to, ze ked spravim fotku strechy v dialke s objektivom 50mm f1,4 a z toho isteho miesta spravim fotku objektivom 70-300mm f4,5-5,6 a obe fotky zvacsim tak, aby skridly boli rovnako velke, tak vdaka ovela lepsej optickej kvalite v prospech 50mm objektivu je vyrez z neho porovnatelnej, mozno sem tam lepsej kvality(subjektivne)...samozrejme vdaka roznym ohniskam, su proporcialne ine...Neviem ci by sa to iste dalo povedat aj pri foteni s 12mpx telom...
Jasne ze ta fotka z 70-300mm bola fotena na 300mm ohnisku...

Sorry, ale nedaju sa tu upravovat prispevky, tak som to musel doplnit takto...
 
sachmo
2013-01-01 21:28:13
príspevok od: HomerSimpson
Na prvu cast nebudem reagovat, nakolko nechapem o co ti vlastne ide Ja mam doma D3200 s 24,2mpx a nemusim nic riesit...

A co sa tyka porovnania ohnisk, tak to zart nebol, nakolko som ohniska neporovnaval...
Ide o to, ze ked spravim fotku strechy v dialke s objektivom 50mm f1,4 a z toho isteho miesta spravim fotku objektivom 70-300mm f4,5-5,6 a obe fotky zvacsim tak, aby skridly boli rovnako velke, tak vdaka ovela lepsej optickej kvalite v prospech 50mm objektivu je vyrez z neho porovnatelnej, mozno sem tam lepsej kvality(subjektivne)...samozrejme vdaka roznym ohniskam, su proporcialne ine...Neviem ci by sa to iste dalo povedat aj pri foteni s 12mpx telom...
O difrakcii si asi este nepocul, to si niekde pozri, je to celkom zaujimave, troska fyziky
S tymi ohniskami, mozno 50mm by sa dalo porovnat s 85mm, ale asi nie s 300mm. 24.2mpx ma oproti 12.1mpx 2x tolko pixelov, ale fotka nie je 2x taka velka.
 
HomerSimpson
2013-01-01 22:03:18
príspevok od: sachmo
O difrakcii si asi este nepocul, to si niekde pozri, je to celkom zaujimave, troska fyziky
S tymi ohniskami, mozno 50mm by sa dalo porovnat s 85mm, ale asi nie s 300mm. 24.2mpx ma oproti 12.1mpx 2x tolko pixelov, ale fotka nie je 2x taka velka.
Samozrejme je to mozne iba do urciteho zvacsenia...iba pokial nezacnu byt vyditelne pixely na vyreze z 50mm.Ale neviem naco ti to tu vysvetlujem.Uz nebudem dalej reagovat na tuto temu, nakolko v nej nenachadzam vyznam...
A nad tym, ze si mi tu vysvetlil, ze ked ma fotka dvakrat tolko mpx neznamena, ze je dvakrat vacsia, sa musim iba pousmiat a skonstatovat, ze MAS PRAVDU !!!

Sorry za OT
 
sachmo
2013-01-01 22:09:28
príspevok od: HomerSimpson
Samozrejme je to mozne iba do urciteho zvacsenia...iba pokial nezacnu byt vyditelne pixely na vyreze z 50mm.Ale neviem naco ti to tu vysvetlujem.Uz nebudem dalej reagovat na tuto temu, nakolko v nej nenachadzam vyznam...
A nad tym, ze si mi tu vysvetlil, ze ked ma fotka dvakrat tolko mpx neznamena, ze je dvakrat vacsia, sa musim iba pousmiat a skonstatovat, ze MAS PRAVDU !!!

Sorry za OT
No ma 24.2mpx fotka 2x take rozmery v porovnani s 12.1mpx?
 
vlcimak
2013-01-03 11:48:55
príspevok od: sachmo
No ma 24.2mpx fotka 2x take rozmery v porovnani s 12.1mpx?
Tu by sa asi ziadalo vysvetlit si, co sa rozumie pod slovickom "rozmery". Ak pod tym niekto rozumie stranovy rozmer, tak fotografia je len 1,4x vacsia, ak pod tym rozumieme plosny rozmer, tak fotka skutocne moze byt 2x vacsia pri dodrzani rovnakej kvality.
 
sachmo
2013-01-03 21:58:20
príspevok od: vlcimak
Tu by sa asi ziadalo vysvetlit si, co sa rozumie pod slovickom "rozmery". Ak pod tym niekto rozumie stranovy rozmer, tak fotografia je len 1,4x vacsia, ak pod tym rozumieme plosny rozmer, tak fotka skutocne moze byt 2x vacsia pri dodrzani rovnakej kvality.
Berieme taky bezny zivot,ked ides kupovat koberec, tiez nepytas plochu
 
vlcimak
2013-01-04 18:53:25
príspevok od: sachmo
Berieme taky bezny zivot,ked ides kupovat koberec, tiez nepytas plochu
Iste, netreba sa hrat so slovickami, ale ked ide o vec, ktoru si viaceri ludia vysvetluju rozne a v podstate kazdy z nich ma svojim sposobom pravdu, treba si veci ujasnit. Nie vzdy je hned vidiet, kto je zaciatocnik a potrebuje vyviest z omylu...
 
sachmo
2013-01-04 20:54:21
príspevok od: vlcimak
Iste, netreba sa hrat so slovickami, ale ked ide o vec, ktoru si viaceri ludia vysvetluju rozne a v podstate kazdy z nich ma svojim sposobom pravdu, treba si veci ujasnit. Nie vzdy je hned vidiet, kto je zaciatocnik a potrebuje vyviest z omylu...
Poznas ten vtip, ako v casoch filmovych fotoaparatov pride matematik do fotolabu dat si urobit fotky a predavac sa ho pyta: 9x13? A matematik na to: 117
 
vlcimak
2013-01-05 12:03:17
príspevok od: sachmo
Poznas ten vtip, ako v casoch filmovych fotoaparatov pride matematik do fotolabu dat si urobit fotky a predavac sa ho pyta: 9x13? A matematik na to: 117
Poznam, bohuzial, v skutocnosti to vsak ani tak velmi vtip nie je, naozaj je vela ludi, ktori zacinaju s fotoaparatom a su pre nich uplne samozrejme veci nepochopitelne a zlozite. Coraz zlozitejsi technicky svet nam neumoznuje vyznat sa vo vsetkych oblastiach a musime sa specializovat na uzky okruh. Ak sa pokusame prvykrat preniknut do tajov niecoho noveho, posobime ako hlupaci, ktori si nedokazu poradit so zakladnymi vecami a svojimi naivnymi otazkami obtazuju okolie....
 
Paulie
2013-01-05 14:20:39
príspevok od: Marcel Rebro
http://www.dpreview.com/news/2013/01/01/best-camera-of-2012-results

And the Winner is ...
...a nielen na dpreview
http://www.sansmirror.com/newsviews/sansmirror-serious-camera.html
http://dc.watch.impress.co.jp/docs/special/20121221_579830.html
 
werk
2013-01-06 12:50:33
Tak a nova X100S je vonku: http://www.fujifilm.eu/uk/news/article/news/introducing-the-new-fujifilm-x100s-1/
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia