Hore

Prvé fotenie II. - výlet do mesta

Prvé fotografické pokusy sú vždy vzrušujúce. Spoznávate fotoaparát a zisťujete, ako to funguje.

Od začiatku pracujete s technickou stránkou fotografie v spojení s umeleckou. Nebuďte smutní, keď výsledky nie sú presvedčivé. Trvá mesiace, kým všetko do seba zapadne. Fotografovanie je komplexná záležitosť, s učením nikdy neskončíte. A to je na tom vzrušujúce, koho by bavilo vedieť všetko hneď? Dodnes spomínam, akú som mal radosť z prvého portrétu s pekným bokehom, či z perfektne zaostreného makra.

Prvé fotenia sú ťažké a pritom zábavné. V prvej časti som vám odporučil, čo si máte nastaviť a čo máte uprednostniť. Bola to samá teória, aj keď podporená dlhoročnou praxou. Dnes sa pozrieme na konkrétne príklady. Venovať sa budeme foteniu bežných motívov, práve takých, na ktorých sa učia začiatočníci. Všetky zábery sú snímane z ruky, bez použitia statívu.

Na pomoc si zoberiem môjho redakčného spoločníka, amatérsku bezzrkadlovku Olympus OM-D E-M10 Mark III a travelzoom 14-150 mm. Je to Micro 4/3 bezzrkadlovka, alternatíva k takým zrkadlovkám ako napr. Nikon D5600, alebo Canon EOS 200D. Môj objektív má väčší univerzálnejší rozsah, ale patrí do amatérskej triedy. Pre spomínané zrkadlovky viete tiež taký zohnať, alebo ho alternujete dvojicou základných zoomov, napr. 18-55 a 55-200. Nepoužijem filter, ani statív. K objektívu je však dodávaná slnečná clona, tak ju zužitkujem. Zabraňuje vzniku reflexov pri bočnom svetle a dobre chráni predný optický člen pred poškodením a znečistením.

Micro 4/3 snímač je menší ako rozšírenejší APS-C, faktor orezu je 2x. Preto do zátvorky napíšem ekvivalentnú, alebo odporúčanú hodnotu pre APS-C fotoaparáty.

Základné nastavenie fotoaparátu

Zopakujme si z prvej časti ešte niečo o nastavení expozičných parametrov. Pre fotenie nepohyblivých objektov je najvhodnejšie používať program predvoľby clony A/Av v spojení s korekciou expozície. Ak je pekne, citlivosť nastavte na základnú hodnotu ISO 100/200. Vyváženie bielej môže byť automatické. Automatické zaostrovanie nastavte na AF-S (One-Shot na Canone) a používajte jeden bod, alebo malú skupinu.

Výber zaostrovacieho bodu je u rôznych modelov odlišný. Niekde ľahší, niekde ťažší. Väčšinou sa vyberá smerovým voličom na zadnej strane fotoaparátu. Niekedy predtým musíte stlačiť tlačidlo nastavenia AF. Sú však aj iné spôsoby. Čoraz častejšie sa na fotoaparátoch objavujú joysticky a prakticky štandardom sa stal výber AF bodu pomocou dotykového displeja.

Pri použití pevného zaostrovania AF-C by ste mali ovládať aj uzamknutie a prekomponovanie. To znamená, že zaostríte, podržíte spúšť stlačenú do polovice (tým sa zaostrovanie zamkne), potom môžete prekomponovať. Dôležité je nepúšťať spúšť a po prekomponovaní exponovať záber úplným stlačením spúšte. Táto technika je veľmi dôležitá u fotoaparátov, ktorých AF body nepokrývajú…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia