Oči sú to prvé, čo si na tvári človeka všimnete. Vyjadrujú emócie, dokážu zachytiť svetlo tak, že žiaria, alebo naopak vedia prezradiť únavu. Oči by sme pri fotení portrétu nemali nikdy podceňovať. Je dôležité vedieť, ako ich správne odfotiť. Tiež vám krok za krokom poradíme, ako ich vylepšiť, aby na fotografii naozaj vynikli.
Bokeh, teda rozostrené pozadie, nemusí vzniknúť iba pri samotnom fotení. Môžete ho vložiť aj do fotky, na ktorej pôvodne žiadny nebol. Prečítajte si, ako si svoj vlastný bokeh vytvoriť a vložiť ho do fotografie. Stačí vám na to foťák a Zoner Photo Studio X.
Občas sa stane, že na hromadnej fotografii sa jeden zo zúčastnených netvári práve najlepšie, zatiaľ čo ostatným to pristane. Ak ste pri fotení zaobstarali viac fotiek, ide to zachrániť. Nájdite v sérii tú, na ktorej to dotyčnému pristane a spojte ju s tou, kde vyzerajú dobre ostatní. Zvládnete to v niekoľkých jednoduchých krokoch.
V tomto článku sa pozrieme na úpravu jednej športovej fotky. Ak ste v Zoner Photo Studiu X noví, naučíte sa veľa základných trikov, vďaka ktorým vaše fotky prekuknú. Ak úplnými nováčikmi nie ste, tak sa aspoň inšpirujete popísanými postupmi. Tentokrát sme na úpravy vybrali fotku zo zápasu v americkom futbale. Tak ideme na to!
Šum je vo fotografii bežným javom. Do určitej miery ho môžeme brať ako kreatívny nástroj, ale inak je to skôr vada. Vzniká najmä pri fotení v zlých svetelných podmienkach pri vyšších hodnotách ISO. Aj v takýchto prípadoch však môžete šum odstrániť pri úpravách v počítači. Pozrite sa ako.
Máte občas pocit, že niektorým fotkám chýba tá správna kresba a premýšľate, ako im ju čo najlepšie dodať?
Úpravu expozície a dynamického rozsahu potrebuje skoro každá fotka. Najmä z fotiek vo formáte RAW vytiahnete ďaleko viac, než by sa mohlo zdať. To sa hodí napríklad ak si nedáte pozor pri nastavení expozičných hodnôt už pri fotení alebo ak fotíte scénu s výraznými svetlami a tmavými tieňmi. To je typické pre krajinu alebo portrét, kde na časti fotky je svetlé nebo a časť je utopená v tieňoch.
V tomto videu vám prinášame výber piatich užitočných tipov pre prácu so Zoner Photo Studiom.
Každý fotograf občas premýšľa, či je fotka upravená dobre, alebo by jej pristali potrebné iné farby. Teraz už nemusíte celú úpravu robiť znova a nakoniec zistiť, že tá prvá bola vlastne lepšia. Vďaka variantom si vytvoríte rôzne virtuálne kópie jednej fotky, urobíte na nich rôzne úpravy a potom si vyberiete tú najlepšiu. Ľahko, rýchlo a bez plytvania miestom na disku.
V dnešnej digitálnej dobe môžeme nacvakať toľko fotiek, koľko len chceme. Často urobíme niekoľko snímok tesne za sebou a je väčšia pravdepodobnosť, že jedna fotka zo série bude skvelá.
Farebné značky a hodnotenie v programe Zoner Photo Studio sú mocnými nástrojmi pre triedenie fotografií a udržanie poriadku vo vašom fotoarchíve. Predstavte si, že ste nahrali svoje fotky do počítača. A čo s nimi teraz?
Katalóg v Zoner Photo Studiu X pomáha s organizáciou fotiek. Jeho funkcia Časová os a Lokácia prídu vhod obzvlášť pri hľadaní starších fotiek, ktoré by sa inak stratili v spleti zložiek a podpriečinkov. Ako už názvy napovedajú, Časová os filtruje fotky podľa dátumu snímania, zatiaľ čo Lokácia podľa miesta obstarania. V tomto videu sa na ne pozrieme.
ČLÁNKY - aktuálne diskutované