Hore

Fototechnika » Recenzie

Najnovší článok z kategórie
Úprava fotografií začína vizualizáciou a otázkami

Úprava fotografií začína vizualizáciou a otázkami

Pri fotografovaní do RAW musí byť každá fotografia vyvolaná v RAW konvertore, kde ju fotograf upraví podľa vlastných predstáv. V menšej miere to platí aj pre JPG a TIFF.

2021-02-16 06:00:00
Karol Srnec
0
3854
 
 
 • 10049
  5

  Soft efekt niekoľkokrát inak I.

  Páčia sa vám jemné fotografie s akoby zasnenou atmosférou? My si ukážeme ako dosiahnuť soft efekt bez filtrov alebo špeciálneho objektívu. V prvej časti si ukážeme spôsoby postprocesingové, zvládnu ich aj začiatočníci

 • 3685
  6

  Softvér

  Keď začnete fotografovať, vystane potreba fotografie archivovať a upravovať. Rovnako zložité, ako si vybrať fotoaparát, je aj vybrať si softvér.

 • 2259
  7

  Adobe Lightroom Classic CC - rámčeky

  Lightroom štandardne neponúka možnosť pridať okolo fotografie rámček, ani v module Develop, ani pri exporte. Môžete si kúpiť plugin, ktorý to dokáže, ale ak potrebujete jednoduchý rámček len občas, ukážem vám ako ušetriť.

 • 2438
  0

  Adobe Lightroom Classic CC - názvy súborov

  Väčšine je jedno, ako sa nazývajú súbory fotografií. Organizujeme ich v kolekciách a pri výbere sa riadime náhľadmi. Sú ale situácie, kedy potrebujete vyhľadávať fotografie podľa názvu a v tom vám pomôže nejaký rozumný spôsob premenovania. Alebo máte konflikt rôzneho pomenovania u dvoch fotoaparátov.

 • 3159
  2

  Lightroom Classic CC backup

  Zálohovanie súborov, hlavne tých cenných, musí byť pre fotografa prioritou. Fotky by mal mať minimálne na dvoch samostatných diskoch, lepšie na troch. Zachraňovať omylom vymazané fotografie, alebo fotografie z poškodeného disku, môže byť drahé a nemusí sa podariť. Dnes však chcem hovoriť o zálohovaní iného typu súborov, ktoré ale s fotografiami súvisia.

 • 1791
  0

  Adobe Lightroom Classic CC - tri cesty k ČB

  Lightroom je príkladne vybavený pre konverziu farebných fotografií do ČB. V našej fotoškole sme si prevod farebnej fotografie do ČB už prebrali. Lightroom sa ale vyvíja, pribúdajú nové funkcie a niektoré súvisia práve s ČB fotografiou.

 • 2055
  2

  Jesenné presety v Lightroome Classic CC

  Jeseň sa blíži. Je to obľúbené obdobie pre všetkých krajinkárov a milovníkov prírody. V našej Fotoškole sme o jeseni toho napísali už veľa. Pod článkom nájdete odkazy na články o výbere motívov, práci s vyvážením bielej a farbami pri fotení do JPG i do RAW, dokonca aj o ČB spracovaní jesenných motívov.

 • 1929
  0

  Začíname s archivovaním a úpravami

  Tento článok je určený úplným začiatočníkom, ktorí si čerstvo kúpili, alebo si idú kúpiť fotoaparát a budú potrebovať archivovať a upravovať fotografie.

 • 2671
  22

  Tlakový tablet áno, či nie

  Každý fotograf hľadá spôsob, ako zefektívniť úpravu fotografií. Väčšinou vystrieda niekoľko programov, kým nájde ten, s ktorým je najviac spokojný.

 • 2430
  0

  Môžete mi poslať fotografiu, tú z Facebooku?

  Ak na internete publikujte fotografie, najmä z nejakých akcií, môže vás niekto osloviť, či by ste mu nemohli poskytnúť vašu fotografiu/e.

 • 2232
  5

  Luminar 4 - AI Augmented Sky

  Dnešný tutoriál bude krátky a predstaví vám novú funkciu, ktorú priniesol najnovší update programu Luminar 4. 

 • 4094
  26

  RAW alebo DNG?

  Surové dáta zo snímača označujeme ako RAW. RAW nie je bitmapový formát, nie je to ešte fotografia.

 
Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.