Hore

Fototechnika » Recenzie

Najnovší článok z kategórie
Výhody a nevýhody cropu

Výhody a nevýhody cropu

V systémových fotoaparátoch, teda tých s vymeniteľnými objektívmi, ktoré používajú fotografi-entuziasti a profesionáli, sa používajú 4 rôzne veľkosti snímača. Sú to stredný formát, plný formát, APS-C a 4/3 formát.

2020-09-14 06:00:00
Karol Srnec
3
3206
 
 
 • 4616
  26

  Olympus: maximum zo snímača

  Každý snímač má svoje charakteristické vlastnosti. Dynamický rozsah, šum, interpretáciu farieb.

 • 5056
  26

  Canon C-RAW a Dual Pixel RAW

  Určite veľa užívateľov zrkadloviek a bezzrkadloviek Canon, hlavne tých menej skúsených, ale možno aj dlhoročných rutinérov, ani nevie, aké sú možnosti práce s formátom Canon RAW. Jednoducho len nastavia fotenie do RAW a potom z neho vyvolajú fotografie. Preto si predstavíme dve funkcie, spojené s formátom RAW u vybraných modelov Canon EOS.

 • 2261
  0

  Duálny slot

  V začiatkoch digitálnej fotografie sa nasnímané zábery ukladali do vstavanej pamäte fotoaparátu. Istý čas bolo bežné, že kompakty mali menšiu pevnú pamäť, aby zákazník mohol fotografovať hneď, ako vybalil nový fotoaparát a nemusel si hneď kupovať pamäťovú kartu. Dnes je štandardom, že sa fotí len na pamäťové karty.

 • 3978
  3

  Šum, redukcia šumu a JPG

  Šum je prirodzeným sprievodcom digitálnej fotografie. Jeho miera závisí na konkrétnom fotoaparáte, nastavenej citlivosti a aj na práci s fotografiami. Mieru šumu posudzujeme individuálne. Ukážte fotografie, na ktorých je šum, rôznym fotografom a každý sa k nemu vyjadrí inak.

 • 4206
  0

  Hĺbka ostrosti a veľkosť snímača

  S hĺbkou ostrosti pracujeme kreatívne. Keď potrebujeme, nastavíme fotoaparát tak, aby bola hĺbka ostrosti veľká a na fotografii všetko ostré, od popredia po nekonečno. 

 • 3328
  1

  Obrazový profil vs umelecký efekt

  Čoraz viac amatérskych fotoaparátov, ale aj niektoré poloprofesionálne a profesionálne fotoaparáty, majú okrem obrazových profilov aj umelecké (art) efekty. Oboje vplýva na spracovanie obrazu. Aký je medzi nimi rozdiel?

 • 6279
  45

  Zašumená katastrófa

  Najväčšia radošť je škodoradosť. A tak si z našej nemenovanej kamarátky robíme už roky srandu, že najradšej fotí na ISO 6400. Na jednom fototripe si zabudla prestaviť fotoaparát a celý deň, za krásneho slnečného počasia, fotila na ISO 6400. To aj na fullframe znamená slušné množstvo šumu. Ten k slnkom zaliatej krajine určite nepatrí. Horšie, že sa jej to stalo v zahraničí a nemala, možno už ani mať nebude, šancu to napraviť.

 • 4314
  4

  Fine Art pre každého

  Fine Art je magické slovo, všeobecne popisuje výtvarné umenia, vo fotografii ale predstavuje vrchol umeleckého snaženia fotografa.

 • 5522
  6

  APS-C - ideálny kompromis?

  Prv, ako si niečo povieme o APS-C snímačoch a fotoaparátoch, ktoré ich používajú, pozrieme sa krátko do minulosti.

 • 4232
  0

  Nová generácia Nikon Picture Control

  Nikon v posledných rokoch vyrobil pár skutočne skvostných fotoaparátov. Sledovali sme, ako zlepšuje parametre a funkcionalitu.

 • 4503
  0

  JPG-u sa nevyhnete

  JPG-u sa nedá vyhnúť, je ale na vás ako ho získate. JPG je bitmapový formát, určený pre digitálnu fotografiu a obrázky.

 • 13623
  5

  Šedivý RAW

  Otázky začiatočníkov sa neustále recyklujú, aj keď bolo na ne už veľakrát odpovedané. V poslednom čase sa na fórach a FB objavili otázky ohľadom rozdielneho zobrazenia fotografií vo formáte RAW vo fotoaparáte a v počítači. 

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.