Hore

Fototechnika » Recenzie

Najnovší článok z kategórie
Fotografické žánre II.

Fotografické žánre II.

Vitajte pri pokračovaní prehľadu o fotografických žánroch. Poďme si predstaviť ďalšie základné žánre, s ktorými amatéri prichádzajú do styku, aby začiatočníci vedeli, čo ich čaká.

2018-01-29 06:00:00
Karol Srnec
1
4136
 
 
 • 6504
  6

  Fotografické žánre I.

  Väčšina amatérskych fotografov začína s tým, že chce vyskúšať rôzne žánre. Ešte nie sú vyprofilovaní a niektorí ani nikdy nebudú. Každý fotografický žáner je v niečom špecifický a nie je to len tým, na čo sa špecializuje.

 • 5442
  0

  Fotografujeme so setovým teleobjektívom I. - úvod

  Po dlhšej prestávke pokračujeme v našej Fotoškole o fotení so setovým objektívom. Tentokrát vymeníme zoom štandardného rozsahu za teleobjektív.

 • 6091
  1

  LED-ku do vrecka a vyrážame do mesta

  Keď máme málo svetla štandardne používame blesk. Vstavaný alebo externý. Ten druhý je výkonnejší, ale hlavne sa dá smerovať a dajú sa na ňom použiť rôzne modifikátory svetla. Obidva však majú veľkú nevýhodu v tom, že výsledok osvetlenia vidíme až po expozícii.

 • 5038
  1

  Zimné stromovanie II. - čiernobielo

  Typická zima v Bratislave? Šedivá. Väčšinou je zatiahnutá obloha, svet pod ňou je bez farieb. Slnečné dni sa dajú spočítať na prstoch rúk. Sneží málokedy a keď, tak je z toho hneď kalamita. Väčšinou je Bratislava bez snehu alebo ju hyzdia zvyšky zľadovateného špinavého snehu. Sneh sa ako tak drží v Karpatoch.

 • 7423
  1

  Bojujeme proti šumu

  Citlivosť je jedným z kľúčových parametrov, ktorý stojí pri vzniku každej fotografie. Určuje, ako je citlivý snímací prvok na svetlo. Vo fotografii používame normu ISO. Nízka hodnota ISO znamená nízku citlivosť na svetlo. Naopak vysoká hodnota znamená vysokú citlivosť na svetlo.

 • 6369
  1

  Ráno hmlisto, večer…

  Keď ráno vstanem a za oknom nevidím vedľajší panelák, ani neďaleký Slovnaft, viem, že je tu hmla. V tom momente vo mne niečo naštartuje a vystrelím na trolejbus do mesta.

 • 7960
  1

  Vyrazte do nočného mesta bez statívu

  Nudia vás už bežné zábery z mesta? Vyrazte do ulíc po zotmení. Atmosféra, ktorú zachytíte, bude diametrálne odlišná od bežných záberov. Ak nemáte nejaký pevný objektív so svetelnosťou F1,8 alebo lepšou, budete potrebovať statív.

 • 7342
  4

  S JPG na jesenné farby

  Jeseň klope na dvere a my sa vraciame k obľúbenému ročnému obdobiu, ktoré nás teší ešte príjemnými teplotami, ale hlavne krásnymi teplými farbami.

 • 7387
  9

  O stabilizácii obrazu

  Stabilizácia obrazu je dnes neodmysliteľnou súčasťou technických vymožeností, ktoré nám uľahčujú fotografovanie.

 • 6878
  0

  O expozícii IV. - Farby

  Štvrtý diel nášho seriálu o expozícii je venovaný farbám. Farby si vo fotografii spájame najmä s vyvážením bielej a obrazovými profilmi. V počítači potom s grafickými monitormi, kalibráciou a color managementom. Na vplyv expozície na farby často zabúdame.

 • 8683
  0

  Zrodenie greenhorna

  Každý fotograf začínal ako greenhorn. Talent, netalent, každý to mal na začiatku ťažké. Súčasné prístroje majú “milión” funkcií, dôležitých je ale len pár. Ich zvládnutie má podstatný vplyv na to, aby ste zvládli technické aspekty vzniku fotografie.

 • 10338
  6

  Prvé návyky greenhorna

  Kúpili ste si prvý seriózny fotoaparát? Čaká vás veľa učenia, to však viete aj sami. Sú ale činnosti, ktoré priamo nesúvisia s procesom fotografovania, sú to skôr návyky.

 
Inzercia

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.