Softvér
Keď začnete fotografovať, vystane potreba fotografie archivovať a upravovať. Rovnako zložité, ako si vybrať fotoaparát, je aj vybrať si softvér.
Keď začnete fotografovať, vystane potreba fotografie archivovať a upravovať. Rovnako zložité, ako si vybrať fotoaparát, je aj vybrať si softvér.
Lightroom štandardne neponúka možnosť pridať okolo fotografie rámček, ani v module Develop, ani pri exporte. Môžete si kúpiť plugin, ktorý to dokáže, ale ak potrebujete jednoduchý rámček len občas, ukážem vám ako ušetriť.
Väčšine je jedno, ako sa nazývajú súbory fotografií. Organizujeme ich v kolekciách a pri výbere sa riadime náhľadmi. Sú ale situácie, kedy potrebujete vyhľadávať fotografie podľa názvu a v tom vám pomôže nejaký rozumný spôsob premenovania. Alebo máte konflikt rôzneho pomenovania u dvoch fotoaparátov.
Zálohovanie súborov, hlavne tých cenných, musí byť pre fotografa prioritou. Fotky by mal mať minimálne na dvoch samostatných diskoch, lepšie na troch. Zachraňovať omylom vymazané fotografie, alebo fotografie z poškodeného disku, môže byť drahé a nemusí sa podariť. Dnes však chcem hovoriť o zálohovaní iného typu súborov, ktoré ale s fotografiami súvisia.
Lightroom je príkladne vybavený pre konverziu farebných fotografií do ČB. V našej fotoškole sme si prevod farebnej fotografie do ČB už prebrali. Lightroom sa ale vyvíja, pribúdajú nové funkcie a niektoré súvisia práve s ČB fotografiou.
Jeseň sa blíži. Je to obľúbené obdobie pre všetkých krajinkárov a milovníkov prírody. V našej Fotoškole sme o jeseni toho napísali už veľa. Pod článkom nájdete odkazy na články o výbere motívov, práci s vyvážením bielej a farbami pri fotení do JPG i do RAW, dokonca aj o ČB spracovaní jesenných motívov.
Tento článok je určený úplným začiatočníkom, ktorí si čerstvo kúpili, alebo si idú kúpiť fotoaparát a budú potrebovať archivovať a upravovať fotografie.
Každý fotograf hľadá spôsob, ako zefektívniť úpravu fotografií. Väčšinou vystrieda niekoľko programov, kým nájde ten, s ktorým je najviac spokojný.
Ak na internete publikujte fotografie, najmä z nejakých akcií, môže vás niekto osloviť, či by ste mu nemohli poskytnúť vašu fotografiu/e.
Dnešný tutoriál bude krátky a predstaví vám novú funkciu, ktorú priniesol najnovší update programu Luminar 4.
Surové dáta zo snímača označujeme ako RAW. RAW nie je bitmapový formát, nie je to ešte fotografia.
Pokračujeme v našej fotoškole fotografovania do formátu JPG. Dnes to bude skôr zamyslenie nad postprocesingom.
Korona vírus mnohých prinútil k home officu, či k úplnému ničnerobeniu. Niektorí už dostávajú fotografický absťák a to je čas pre veľké upratovanie. Tentokrát budeme pracovať výhradne v module Knižnica (Library).
ČLÁNKY - aktuálne diskutované