Poznáte to, keď si rozkliknete v internetovej galérii nejakú peknú fotku voľne žijúceho vtáka a v popise je napísané „fotokryt“. Niekomu sa hlavou preženie myšlienka, ako tá fotografia vlastne vznikla, iný si povie, že fotka nemá až takú hodnotu, však fotiť s fotokrytu je ľahké.
Keď sa ešte fotografovalo výhradne na film, tiež boli v ponuke zrkadlovky a kompakty. Aj keď sa situácia javí podobne, ako je tomu teraz, bol tu veľký rozdiel. Filmové zrkadlovky a kompakty používali rovnaké záznamové médium. Ten najlepší film ste mohli dať do obidvoch typov fotoaparátov a potom záležalo len na objektíve, aké fotografie ste z fotoaparátu dostali.
Keď sme začali písať prvé články o čiernobielej fotografii, zožali veľkú pozornosť či to boli články technického alebo esteticko-filozofického zamerania. Aj preto sa po čase hlásime s pokračovaním tejto fotoškoly, a to naozajstným vyvolávaním čiernobielych fotografií.
Doba digitalizácie sprístupnila čaro fortografie širokým masám a dnes vari niet domácnosti, kde by chýbal fotoaparát. Tejto krásnej záľube sa venuje čím ďalej, tým väčšie množstvo ľudí a my sme si v redakcii povedali, že nájdeme zapáleného začiatočníka a pozhovárame sa s ním o začiatkoch, na ktoré si už mnohí starí harcovníci ani nepamätajú.
Tento príbeh fotografie priamo nadväzuje na predchádzajúci, ktorého autorom je Stano Jendek. Na fotografovanie v Dóme Sv. Martina potrebujete povolenie.
Technická kvalita, ukrývajúca sa mnohokrát pod skratkou TK, je v komentároch a hodnoteniach fotografií veľmi skloňovaný pojem. Často sa pod fotografiou dočítame, že má nízku technickú kvalitu, alebo na svoj žáner nespĺňa predpoklad tohto parametru.
Tušil som, že klaviatúra a rúry, ktoré vidno zvonka, nie sú všetko, ale to čo som uvidel, keď som bol prvýkrát v jeho vnútri, ma naozaj prekvapilo. Je to podobné ako s ľadovcom. Množstvo drevených hranolov, laniek, drôtov, kovových rúr a všeličoho ďalšieho.
Určite mnohí z vás majú vo svojich zbierkach fotografie, o ktorých ste si aspoň raz povedali, že by nebolo zlé, keby ste ich mohli prezentovať aj na verejnosti. Zorganizovanie výstavy fotografií môže byť niekedy dosť nákladnou a časovo náročnou udalosťou, preto väčšinou zostane len pri myšlienke.
Povedzme si na rovinu, komu sa chce stále so sebou vláčiť ťažký a robustný tripod? V tomto momente nám prichádza na pomoc monopod. Síce sa jedná iba o „jednu tyč“, ale táto nám pri správnom používaní dokáže pomôcť k zvýšeniu počtu ostrých snímkov, ktoré vyfotografujeme.
To, že Izzino fotografuje, ste si už asi všimli, to že hrával v kapele, som ale donedávna nevedel ani ja. Od posledného hrania s bleskami sme mali už absťák, a tak poprosil svojho kamaráta - gitaristu Lukáša, či by nám nezapózoval.
Princíp je jednoduchý, ale technika nanášania farieb si vyžaduje značné znalosti v používaní masiek a spôsobov prelínania grafického aditora. Preto aj návod je určený zdatnejším uživateľom Photoshopu.
Veľké fotografovanie s malými bleskami. Súhrnné informácie pre tých, ktorí chcú začať pracovať s externými bleskami mimo tela fotoaparátu. Tipy na výbavu a spôsob prepojenia bleskov s fotoaparátmi.
ČLÁNKY - aktuálne diskutované