Hore

Fototechnika » Recenzie

Najnovší článok z kategórie
Rovnica fotografie

Rovnica fotografie

Fotografia je ako krasokorčuľovanie. Hodnotí sa technická kvalita a umelecký dojem. Na konci porota udelí za oboje body.

2020-07-08 06:00:00
Karol Srnec
1630
 
 
 • 5085
  3

  Mať vlastný štýl

  Mať vlastný štýl je nesmierne dôležité. V čase digitálnej fotografie a internetu vidia naše fotky aj tisíce ľudí.

 • 3543
  0

  Ako dosahovať vyšší kvalitatívny štandard

  Často sa mi stáva, že na akciách stretnem fotografov, ktorí používajú kvalitnú techniku, ale ich fotografie už tak kvalitné nie sú.

 • 11147
  8

  Vždy o trochu viac

  Technika je vo fotografii určite dôležitá. Limituje možnú technickú kvalitu a vplýva na to, čo fotograf dokáže odfotiť. Ani najdrahší fotoaparát a najlepšie objektívy, samé  o sebe, z fotografa majstra neurobia. Dobrý fotograf ich využije, zlému nepomôžu k dobrým záberom.

 • 15899
  19

  Analógový zážitok z digitálneho fotoaparátu

  Láka vás fotenie na film pretože nechcete mať tak sterilné fotografie? Chcete mať z fotografovania intenzívnejší zážitok, ktorý vám uniformné zrkadlovky so zoomami neprinášajú? Možno nie je čas zmeniť médium, ale prístup k fotografovaniu.

 • 8256
  4

  Projekt vás posunie vpred

  Stanovte si konkrétne ciele a budete rýchlejšie postupovať. Pracujte na projektoch, to vám pomôže sústrediť energiu, prospeje to kvalite vašej tvorby.

 • 6911
  9

  Dbajte na detaily II. - postprocesing

  Nafotením proces vzniku fotografie nekončí. Jej spracovanie je rovnako dôležité, najmä pri dnešnej tvrdej konkurencii. Nemusíte stráviť hodiny úpravami, to prenechajte grafikom. Pár malých rýchlych korekcií dodá fotografiám šťavu a zavŕši fotografovo snaženie o čo najlepšie fotografie.

 • 6121
  6

  Dbajte na detaily I. - fotografovanie

  Prestaňte flákať fotografovanie. Vyhnite sa zbytočným chybám, buďte precízni, zamerajte sa na detaily.

 • 10298
  52

  Koľko energie do fotografovania vložíte, toľko sa vám vo fotografii vráti

  Zákon zachovania energie platí aj vo fotografii. Nemyslím tým, že fotoaparát vám vypadne z ruky a budeme tu teraz skúmať akou rýchlosťou, koľko ho zbrzdí vzduch a aké preťaženie na neho bude pôsobiť pri dopade. Opustíme svet newtonskej fyziky. Sme predsa fotografi, ktorí o takých malichernostiach, akými sú newtony, joule a watty nepremýšľajú. Energia, ktorou sa budeme zaoberať je ťažko zmerateľná. Jej elementami sú pracovitosť, inteligencia,…

 • 6549
  15

  O fotografii II.

  A je tu voľné pokračovanie predošlého, mierne osobného a filozofického príspevku o fotografii No. 1. Opäť je o fotografoch a pre fotografov, o fotografických žánroch a tiež o našom „foto lifestyle“. Tentokrát je témou fotograf, jeho inšpirácia a napredovanie.

 • 6356
  31

  O fotografii I.

  Dnes trošku filozoficky, o fotografoch a pre fotografov. Tibor Huzsár raz pred rokmi povedal, že „fotografia je životný štýl“. Veľmi som tomu vtedy ešte nerozumel, aj keď som si myslel, že rozumiem. Teraz s odstupom času začínam tušiť, čo tým chcel povedať. Nie je možné z dlhodobého a osobnostného hľadiska brať fotografiu povrchne, myslím tým len ako zdroj obživy alebo iba ako zdroj zábavy (či kombináciu týchto dvoch…

 • 7700
  44

  Kategorizácia fotografov

  Asi očakávate ďalší z veselých textov o fotografoch, tentokrát budem serióznejší.

 • 7236
  9

  Ako naučiť dieťa fotografovať

  Máte doma dieťa a rozmýšľali ste, že by ste ho zasvätili do tajov fotografie? Kedy je ten vhodný vek? Aké sú vlastne možnosti na Slovensku pre vzdelávanie detí v tejto oblasti? Na tieto otázky sa pokúsim nájsť odpoveď v nasledujúcich riadkoch.

 • 8378
  17

  Fotograf + objekt = výsledok

  Fotenie ľudí nie je len o zaznamenaní ich fyzického vzhľadu, je to aj snaha o zachytenie ich osobnosti a toho, čo z nich vyžaruje. Tak ako v realite, aj vo fotografii je podstatnejšie aký je človek vo svojom vnútri. Nie je to len o fyzickej kráse, ale i o charizme človeka a jej zobrazení.  Fotografia na nás má pôsobiť, vyvolávať v nás emócie.

 • 7756
  14

  Stránky, ktoré sa oplatí sledovať, 2. Časť

  V dnešnej dobe je asi najväčšia možnosť, ako svoju tvorbu zviditeľniť, založiť si stránku na niektorej zo sociálnych sietí. V prvej časti som už nejaké stránky umelcov na Facebooku predstavila, v tomto pokračovaní  ich nájdete viac. Prijemné pozeranie prajem.

 • 6112
  15

  Kapely, ktoré fotím

  Čo je snom fotografa, ktorý často fotí koncerty? Napríklad dostať sa fotiť na obľúbeného zahraničného interpreta, alebo mať z fotenia koncertov aj peniaze a nielen toľko, čo fotografovi akurát vystačí na drinky počas večera, na cestovné a na jedlo k úprave fotografií....

 • 30104
  29

  Instagram

  Túto aplikáciu na mojom iPhone som si zamilovala od prvého kliknutia, patrí ku každodennej súčasti môjho života a rozhodla som sa preto napísať o nej recenziu.

 • 10504
  17

  Stránky, ktoré sa oplatí sledovať

  Ak na internete trávite dosť času, určite máte svoje obľúbené fotografické, umelecké  stránky, alebo stránky, ktoré vás inšpirujú a radi by ste sa s nimi podelili. Môžete v komentároch pod článkom. Ja vám ponúkam výber stránok, ktoré spríjemňujú čas na internete mne.

 • 7920
  104

  Fotografická kríza, čo s ňou?

  Foťák je zbalený a ja trpím. Nevidím nič zaujímavé. Akoby moje oči potrebovali vypláchnuť. Zmyť prach, ktorý mi bráni vidieť fotogenický svet. Ale ako? A prečo sa vlastne takto cítim? Už ma to prestáva baviť? Nie som dosť dobrá? Nemám už z toho radosť? Nie som spokojná s ničím čo odfotím. Spracovanie fotografií z dnešného fotenia bude pozostávať z jedného veľkého DELETE. Mám chuť to zabaliť!

 • 4703
  47

  Parkové výstavy fotografií

  Blíži sa leto a s tým aj rôzne parkové výstavy fotografií.  Na takýchto  výstavách  môže svoje fotografie vystaviť hocikto, nezáleží na veku autora, ani na tom, či je začiatočník, alebo už skúsenejší fotograf. Stačí mať vytlačené fotografie, zobrať si k nim štipce, aby ich bolo čím prichytiť k sieti.

 • 8560
  21

  Hodili by sa vaše fotografie na stenu?

  V dnešnej dobe má zrkadlovku veľa ľudí, preto ak sa chcete odlíšiť od davu a predať svoje fotografie, musí vaša tvorba zaujať.  Ľudia sú rôzni, takže nie každému sa môže vaša tvorba páčiť. Niekto si radšej dá do obývačky fotografiu krajinky, niekto kvetinkový, alebo zvierací námet, niekto reportážnu fotografiu, niekto vyslovene umeleckú fotografiu spojenú s montážou, kolážou...

 • 17412
  33

  Nenuď sa, odfoť sa!

  Autoportrét nemusí  vyzerať  len tak, ako ho väčšina pozná z niektorých profilových fotografií na sociálnych sieťach- postavenie sa k zrkadlu, grimasa „duck face“, samozrejme nesmie chýbať blesk, ktorý sa v zrkadle odráža a v pozadí kopa kozmetických výrobkov.

 • 5310
  41

  Fotonko / Druhé interview s budúcim majstrom fotografického remesla

  Naše náhodné stretnutie s Fotonkom, ako začínajúcim fotografom nás nenechalo chladným a po prvom rozhovore sme si povedali, že budeme jeho tŕnistú začiatočnícku cestu, kde – tu, sledovať. Nedalo nám teda a po čase sme sa Fotonkovi ozvali, netrvalo dlho a absolvovali sme s ním druhé, nemenej zaujímavé stretnutie v tej istej kaviarni.

 • 8408
  34

  Ako som sa opäť dostal k analógovej fotke

  Pred časom som si prečítal článok Digitalizácia negatívov, ktorý poskytol užívateľom tohto portálu jednoduchý návod ako lacno a efektívne zdigitalizovať svoje negatívy z analógových čias. Doma sa mi povaľovali na poličke zaprášené negatívy ešte z leta minulého roku a čakali na naskenovanie na starom skenery Canon 8000F. Skenovanie na tej lepšej kvalite trvalo približne trištvrte hodiny a bolo to strašne zdĺhavé…

 • 11295
  26

  Štúdium

  Mnohí z ľudí, ktorých záľubou je fotografia a budúce mesiace budú tráviť v očakávaní posledných chvíľ svojho stredoškolského života sa iste zamysleli nad jednou otázkou. Čo takto využiť svoju vášeň na štúdium, ktoré ma bude naozaj zaujímať? Bolo by predsa skvelé robiť seminárne práce počas výletu s foťákom a pri nákupe techniky sa sám sebe či rodičom vyhovárať vetou „potrebujem to do školy“, no nie? Iste takto premýšľajú aj…

 • 34300
  117

  Ktože je to tá Martinka z Turca?

  Už sme si zvykli, že nedokonalosti prírody sú retušované šikovnými i nešikovnými grafikmi a z časopisov a reklám na nás hľadia dokonalé bytosti, tak veľmi vzdialené od reality. Vytriezvenie nastáva, ak modelku (moderátorku, herečku, spevačku...) odfotia tajne nenalíčenú, vynášajúcu smetie. Nebyť popisu pod fotkou, asi by sme ju ani nespoznali. Modeling, bulvár, paparazzi. S naším myslením je neustále manipulované a niekedy je ťažké oddeliť pravdu…

 • 5854
  44

  Žiť (takmer) dokonalý eSvet

  Priznajme si to. Sme nepochybne členovia komunity. Internetovej komunity, mal by som dodať, pretože to je veľmi podstatný dodatok. Každý tu raz začal. Našiel ePhoto na google, odporučil mu ho kamarát, alebo kamarátka, alebo sa tam dostal z inej stránky tejto veľkej internetovej knihy. Potešený novým objavom klikol na odkaz k registrácii. V kolónkach formulára sa ocitlo pár viac, či menej pravdivých údajov, podmienky portálu…

 • 7959
  43

  Kedy nám vrátite kompakty?

  Keď sa ešte fotografovalo výhradne na film, tiež boli v ponuke zrkadlovky a kompakty. Aj keď sa situácia javí podobne, ako je tomu teraz, bol tu veľký rozdiel. Filmové zrkadlovky a kompakty používali rovnaké záznamové médium. Ten najlepší film ste mohli dať do obidvoch typov fotoaparátov a potom záležalo len na objektíve, aké fotografie ste z fotoaparátu dostali.

 • 8048
  94

  Interview s budúcim majstrom fotografického remesla

  Doba digitalizácie sprístupnila čaro fortografie širokým masám a dnes vari niet domácnosti, kde by chýbal fotoaparát. Tejto krásnej záľube sa venuje čím ďalej, tým väčšie množstvo ľudí a my sme si v redakcii povedali, že nájdeme zapáleného začiatočníka a pozhovárame sa s ním o začiatkoch, na ktoré si už mnohí starí harcovníci ani nepamätajú.

 • 4344
  0

  Krásné Vianoce!

  Chcem vám napísať o tom, že včera som na križovatke dlho nečakal, ani nikto z vedľajšej nemusel vtrhnúť na hlavnú cestu a zablokovať na nej autá. Bolo to, ako keby som sníval príjemný sen. Pomyslel som na naše a vaše ePhoto... :)

 • 11783
  63

  Technická kvalita fotografií

  Technická kvalita, ukrývajúca sa mnohokrát pod skratkou TK, je v komentároch a hodnoteniach fotografií veľmi skloňovaný pojem. Často sa pod fotografiou dočítame, že má nízku technickú kvalitu, alebo na svoj žáner nespĺňa predpoklad tohto parametru.

 • 6188
  11

  Ukážte sa svetu

  Určite mnohí z vás majú vo svojich zbierkach fotografie, o ktorých ste si aspoň raz povedali, že by nebolo zlé, keby ste ich mohli prezentovať aj na verejnosti. Zorganizovanie výstavy fotografií môže byť niekedy dosť nákladnou a časovo náročnou udalosťou, preto väčšinou zostane len pri myšlienke.

 • 12291
  70

  Rozpačitá galéria portrétov

  Kritický pohľad na billboardy komunálnych volieb.

 • 10456
  53

  Digitalizácia fotografie na Slovensku

  Digitálom stačilo pár rokov, aby vytlačili filmovú fotografiu, hoci o tom mnohí pochybovali.

 • 8931
  21

  Nikon a Robbie Williams

  I am a Nikon, is he a Nikon?

 • 10372
  56

  Odborné fotografické kurzy, workshopy, semináre...

  Fotografickí nadšenci dnes majú množstvo možností na vzdelávanie: workshopy, kurzy, fotovýlety... Ako sa zorientovať?

 • 8250
  17

  Vznik fotografie

  Vznik fotografie nie je len okamih stlačenia spúšte. Má niekoľko etáp, pred aj po akte expozície.

 • 5399
  18

  Rodičia, ste pripravení na vysvedčenia?

  Skĺbenie zábavy s tvorivou činnosťou by mohla byť ideálna kombinácia, nemyslíte?

 • 10487
  20

  Manipulácia s obsahom fotografie

  Digitalizácia fotografie so sebou priniesla takmer nekonečné možnosti manipulácie s jej obsahom. Súhlasíte s nimi, alebo nie?

 • 9752
  48

  Mala smolu, lebo fotila dobre

  Príbeh zo života, ktorý ukazuje, že robiť príliš dobré fotografie môže priniesť aj komplikácie.

 • 6486
  18

  Otvorte sa inšpiráciam

  Inšpirujte sa z rozmanitých zdrojov a využite pôsobenie na všetky vaše zmysly.

 • 16506
  77

  Od amatéra k profesionálovi

  Nevážny článok o fotografickej úrovni. Homo Photographicus. :)

 • 9073
  36

  Status Quo fotografie

  Zamyslenie o tom, aké je dnes postavenie fotografie v našej spoločnosti.

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.